Izbeglice u siromašnim zemljama

m. l.

Većina izbeglica živi u svega deset zemalja sveta - nijedna od njih nije u Evropi
(foto, izbeglički kamp u Jordanu)

Kada bi se procenjivalo po dramatičnim medijskim izveštajima i političkim polemikama, u svetu najviše od izbeglištva pati i najveći teret nosi Evropa. To je, međutim, toliko daleko od istine da se gotovo može smatrati prividom... Naime, teret izbeglištva u svetu je krajnje neravnomereno raspoređen među zemljma  - geografski, i po veličini i ekonomskoj snazi - pokazuju danas objavljeni podaci međunarodne organizacije za ljudska prava Amnesti internešnel (Amnesty International. AI). Oko 58 procenata svih izbeglica na svetu je u svega deset zemalja.

Objavljući ove podatke, AI poziva sve bogatije zemlje sveta da uvećaju svoju pomoć izbeglicama čiji se broj ove godine uvećao na rekordnih 21,3 miliona ljudi (58 posto njih se nalzi u deset zemalja -  Jordanu, Libanu, Turskoj, Pakistanu, Iranu, Čadu, Etiopiji, Keniji, Ugandi i DR Kongo) kao i da povećaju broj izbeglica koje primaju. 

Porast broja izbeglica ove godine usledio je, pre svega, zbog zaoštravanja sukoba u zemljama Trećeg sveta, ili u njihovoj neposrednoj blizini. Pomenutih 10 zemalja spada, uglavnom, u najsiromašnije u svetu tako da je sadašnji "regionalni raspored izbeglica" za većinu tih zemalja ne samo nepravedan nego i bukvalno ekonomski i socijanlno nepodnošljiv. U očajanju zbog toga što nemaju kuda da izbegnu, sve veći je broj izbeglica koji se upućuje na izbegličke rute koje vode s jednog kontinenta na drugi i iznosi i po više hiljada kilometara i na kojima mnogi gubhe živote.

"Većini izbeglica nedostaje hrana, deca su gotovo bez ikakve elementrane zdravstvene brige, a o obrazovanju i da se ne govori", kaže se u izveštaju AI.

"Nije toliko veliki problem samo veliki broj zbeglica koliko to što njih odbijaju da prime najbogatije zemlje i za njih izdvajaju minimalna sredstva", konstatuje generalni sekretar AI Salil Seti (Shetty) koji tvrdi da bi izbeglički problem bio lako rešiv ako bi razvijene zemlje izdavajale za njih srazmerno svojoj veličini,  bogatstvu i nezaposlenosti. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...