U Bugarskoj zabranjene burke

M. L.

Kazna 100 evra, žene koje skrivaju lice gube pravo na socijalne dodatke
(foto, muslimanka u burki)

Bugarski parlament usvojio je sinoć zakon kojim se zabranjuje ženama da na javnim mestima nose feredže, velove i druge odevne predmete, tj burke, kojima se pokriva lice. Zakon je, kako javlja agencija AP, u parlamentu "progurala" nacionalistička stranka - Patriotski front, s obrazloženjem da će se time pojačati bezbednost u zemlji, ugrožena posla najnovijih islamističkih napada u Evropi. Protiv zakona je izričito bio Pokret za prava i slobode (DPS), treća stranka po broju poslaničkih mesta za koju obično glasa većina bugarskih muslimana koji čine oko desetinu stanovništva u ovoj zemlji.

Odluku bugarskog parlamenta je oštro kritikovala međunarodna organizacija za ljudska prava Amnesti internešnel (Amnesty international).

Lider Patriotskog fronta Krasimir Karakačanov je naglasio da iza donošenja ovog zakona stoje bezbednosni razlozi.

"Burka je više uniforma nego što je religiozni običaj", ustvrdio je on.

Prema DPS, ova zabrana će samo podstaći etničku i religioznu netrpeljivost u zemlji.. Vladajuća stranka desnog centra GERB, koja je dala odlučujuću podršku zakonu, međutim, odbacuje primedbu da se radi o religioznim motivima.

"Cilj zakona jeste da se pojača bezbednost u zemlji i olakša kontrola pomoću bezbednosnih kamera", istakao je poslanik ove stranke Krasimir Velčev koji podvlači da zakon nije usmeren protiv drugih verskih zajednica, nego je donet radi zaštite dece na javnim mestima, pre svega.

Ženama koje prvi put prekrše ovu zabranu preti kazna od 200 bugarskih leva, tj oko 100 evra, a svaka naredna kazna iznosi 1.500 leva (750 evra). Ukoliko se radi o ženi koja ima neku javnu funkciju kazna iznosi čak 2.000 leva tj oko hiljadu evra. Ženama koje pokrivaju lice na javnim mestima, oduzimaće se i socijalni i dečji dodaci.

U zakonu se precizira da žene ne smeju nositi velove i druge odevne predmete kojima se porekriva lice u organima vlasti i uprave, kulturnim institucijama i na javnim površinama, namenjenim rekreaciji. Izuzeci mogu biti dozvoljeni samo iz zdravstvenih ili profesionalnih razloga.

U Bugarskoj, koja ima oko 7,2 miliona stanovnika, muslimani čine oko jednu desetinu življa. Slične zabrane su, inače, ustanovljene ranije još u nekim drugim zemljama u Evropi, kao što su Francuska, Holandija i Belgija. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...