UN bez rešenja, teroristi prete hemijskim oružjem

Danijela Ćirović

Hitan sastanak Saveta bezbednosti UN u Njujorku zbog eskalacije borbi i nasilja u sirijskom gradu Alepu, završio se bez dogovora ili rešenja. Dok Zapad optužuje Damask da cilja stanovništvo i da priprema „nove vrste bombi“, ambasador Sirije pri UN tvrdi da teroristi planiraju da upotrebe hemijsko oružje i za to optuže režimske snage. Rusija je istakla da je mir u Siriji „gotovo nemoguć“, optuživši SAD da nije u stanju da kontroliše sirijske grupe koje sponzoriše, kao i da pokušava da zaštiti Al Nusra front
(foto, Žrtve novog napada na Alep 26. septembra, AP-Al Arabija)

Specijalni izaslanik za Siriju Stafan de Mistura upozorio je da se civili nalaze na meti novih vrsta bombi, i to u delovima Alepa koje drži zvanični Damask. Upotreba ovog smrtnosnog oružja može da preraste u ratni zločin, upozorio je on na hitnom sastanku Saveta bezbednosti UN 25. septembra nakon što je propao dogovor Sjedinjenih Država i Rusije o prekidu vatre.

De Mistura je ponovio da borbe moraju pothitno da se prekinu kako bi se građanima dostavila humanitarna pomoć i isplanirala eventualna evakuacija. Izaslanik za Siriju takođe je uputio kritike Rusiji, koja se protiv terorista u ovoj zemlji bori na poziv režima u Damasku, da „raspiruje rat i čini varvarstva“ u ovom delu Bliskog istoka.

Džafar: Plan ekstremista da optuže Damask

Sirijski ambasador pri UN Bašar al Džafar istakao je, međutim, da borci grupe Ahrar al Šam planiraju da napadnu stanovništvo fosfornim bombama, a da zatim za to optuže snage režima. Prema informacijama Damaska, kako je rekao Al Džafar, teroristi čak planiraju da se preobuku u uniforme zvanične vojske i snime čitav incident, kako bi se za napad optužila sirijska vlast.

Iranska stanica PresTV podseća da je beli fosfor zapaljiv materijal koji izaziva teške opekotine, ozbiljne povrede i smrt kada dođe u kontakt sa kožom. Sporazumom iz Ženeve iz 1980. upotreba ovog oružja je zabranjena. PresTV ističe i da su SAD početkom godine sprečile ruski zahtev da se Ahrar al Šam stavi na UN listu terorističkih grupa.

Ambasador-Sirije-pri-UN

Ambasador Sirije pri UN Baar al Džafari na Savetu bezbednosti UN 25. septembra (AFP-PresTV)

Američki stručnjaci u hemijskom potrojenju?

Džafar je u Njujorku dodao da su „dvojica američkih stručnjaka za oružje pod sumnjivim okolnostima nedavno posetili depo hemijskog postrojenja u gradu Sarakib na severozapadu zemlje, koji je pod kontrolom pobunjenika, a zatim otišli ka Turskoj“.

„Odbacujemo sve optužbe pojedinih predstavnika UN da koristimo zabranjeno oružje ili da bombardujmo sopstveno civilno stanovništvo“, istakao je Al Džafar, kritikujući UN da „zažmure“ svaki put kada pobunjeničke grupe koje podržava Zapad, upotrebljavaju hemijsko oružje.

Državna agencija SANA objavljuje i da je sirijski ambasador naznačio da snage režima „neće ustupiti ni delić svoje teritorije“, te da će vojska blagovremeno osloboditi strateški važan grad Alep na severozapadu zemlje. Politizovanje humanitarne krize u Siriji samo će je prolongirati, produžiti patnje naroda i potpomoći da se terorizam dalje ojača i proširi, dodao je Al Džafar.

Da li je i terorista iz Tuluza „umerena opozicija“

Sirijska vojska danima pokušava da obrani i preuzme Alep, otkad je kratkotrajni dogovor o prekidu vatre između SAD i Rusije propao. Vojnici su za vikend zauzeli oblast izbegličkog kampa severno od Alepa, u jednom od najjačih napada vezanih za oslobođenje grada. Portparoli pobunjeničkih grupa koje podržava međunarodna zajednica, odmah su optužili režim za niz zločina, koje Damask negira.

„Kada je pobesneli francuski terorista Mohamed Mera trčao kroz Tuluz, specijalne snage su ga upucale sa 300 metaka, i dobro je što su tako postupile. Ali, mi u Siriji i drugim zemljama nikada za njega nismo rekli da u stvari predstavlja ’umerenu naoružanu opoziciju’, a isto važi i za druge aktivne teroriste u SAD i drugde u svetu“, istakao je Džaraf i dodao da se svaki put događa da određene zemlje sazivaju hitnu sednicu UN „kada određene terorističke grupe, pogrešno prozivane ’umerenom opozicijom’ gube uporište pred napredovanjem Sirijske arapske vojske i saveznika“.

Čurkin: Mir u Siriji gotovo nemoguć

Predstavnik Rusije je sa svoje strane istakao da je uspostavljanje mira u Siriji sada „gotovo nemoguće“, i to nakon što su pre nešto više od nedelju dana američki vojnici gađali uporišta sirijske zvanične vojske, usmrtivši desetine vojnika.

„Stotine militantnih grupa trenutno ratuje širom Sirije. Teritoriju zemlje bombarduje kako se kome svidi. Vraćanje mira u Siriji postalo je gotovo nemoguć zadatak“, rekao je Vitalij Čurkin u Njujorku a prenosi PresTV.

Hitan sastanak SB UN sazvale su SAD, Britanija i Francuska zbog eskalacije borbi i nasilja u Alepu. Drugi po veličini grad u Siriji, podeljen je od 2012. na zapadni deo kojim raspolažu zvanične snage vojske i drugi koji kontrolišu teroristi na istoku.

Moskva i Vašington su 9. septembra prihvatile dogovor o prekidu vatre, i to nakon 13 sati pregovora u Ženevi. Za vreme ovog primirja između sirijske vojske i pobunjeničkih snaga, koje je počelo 13. septembra, trebalo je da se dostavi humanitarna pomoć stanovništvu, koje se nalazi u Alepu. Međutim, 17. septembra su usledili vazdušni napadi. Vašington je za njih rekao da su „rezultat pogrešne procene“, dok Damask tvrdi da su napadi izvedeni „s namerom“. Sledstveno tome, režim je dva dana kasnije saopštio da sporazum o prekidu vatre – više ne važi, odbijajući takođe da ga nadalje produži naročito nakon što je međunarodna zajednica bombardovala Dajr al Zaur na istoku zemlje, ubivši više od 60 sirijskih vojnika i ranivši duplo toliko.

Sirija je tako najavila početak nove vojne operacije u Alepu, kojom planira da istera militante koje podržava Zapad sa zapadnih obronaka grada.

SAD pokušavaju da zaštite Al Nusra front?

„Američka strana je de fakto priznala da nije u stanju da utiče na grupe koje sponzoriše, te da se pridržava dogovora na koji se obavezala. Prvenstveno, da odvoji te grupe od terorista i obeleži njihovu poziciju na terenu“, dodao je Čurkin.

On je odbacio optužbe SAD, Francuske i Britanije na račun Damaska i operacija u Alepu, objasnivši da se oko 3.500 boraca, uključujući i 2.000 terorista koji pripadaju ekstremističkoj grupi Džabhat Fateh al Šam, ranije poznatoj kao Al Nusra front – nalaze u istočnom delu grada, gde civilno stanovništvo koriste kao „ljudski štit“ dok preduzimaju napade na naselja koja kontroliše režimska vojska. Više od 200.000 stanovnika sada su taoci Al Nusra fronta i njegovih saveznika, podsetio je Čurkin i dodao da ove grupe raspolažu teškim naoružanjem, tenkovima, uređajima za lansiranje raketa i artiljerijskim sistemom. Oni su do ovog oružja došli „nepažnjom ili, moguće je, i kroz direktnu pomoć pojedinih zemalja koje bi podržale svakog ko je protiv režima u Damasku“, naveo je ruski ambasador.

„Treba dostaviti bolji dokaz da postoji volja da se odvoje grupe koje podržavaju SAD od Al Nusra fronta, da se zatim Al Nusra front uništi, a pobunjena opozicija uključi u političke procese. U suprotnom, naša sumnja da je ovo zapravo osmišljeno da se sačuva i osnaži Al Nusra front, samo će biti još jača“, odgovorio je Čurkin koleginici iz SAD Samanti Pauer, koja je navela da Rusija „treba da dokaže da ozbiljno želi uspostavljanje mira u Siriji“.

Razrusena-zgrada-s

Razrušena zgrada u delu grada Al `ar koji drže pobunjenici (Rojters-Midlist monitor)

Bez vode dva miliona stanovnika Alepa

U međuvremenu, dan posle hitnog sastanka u Njujorku koji je ostao bez dogovora i bilo kakvog rešenja, iz Alepa se ponovo čuo poziv za pomoć zbog nedostatka hrane i lekova. Međusobni napadi režimske vojske i pobunjenika i terorista nastavili su se između zapadnog i istočnog dela grada, a medicinsko osoblje pokušava da pomogne ranjenim civilima u ruševinama grada.

UNICEF je, takođe, saopštio da je oko dva miliona ljudi ostalo bez vode za piće. Naime, u intenzivnim napadima u subotu oštećena je stanica „Bab al Najrab“, iz koje se doprema voda za 250.000 stanovnika istočnog Alepa, rekla je Hana Singer iz UNICEF-a u Siriji. Zbog odmazde, stanica „Sulejman al Halabi“ koja se nalazi na istoku grada i snabdeva 1,5 miliona stanovnika u zapadnim krajevima Alepa – namerno je isključena. Kako prenosi Midlist monitor, stanovništvo iz istočnog dela grada moraće da se snabdeva sa bunara čija voda nije hemijski ispravna. UNICEF će rasporediti cisterne pijaće vode širom grada, koliko je to moguće, istakla je Singerova. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...