Itonovci u Kremlju

Petar Popović

Podmladak britanske elite oduševljen susretom s Vladimirom Putinom, dok se štampa pita kako je jedanaest đaka bogataškog učilišta uspelo da dođe u Kremlj
(foto, Vladimir Putin i đaci sa Itona u Kremlju)

Dve godine “posle Kijeva”, i London i Moskva su mišljenja da bi teško poremećene političke odnose Britanije i Rusije valjalo vratiti u stanje normalnosti. “Bregzit”, zatim odlazak iz Dauning strita Dejvida Kamerona a useljenje u rezidenciju predsednika vlade Tereze Mej, pružili su Britaniji priliku za inicijativu u tom pravcu. Devetog avgusta, kao “nova u kancelariji”, gospođa Mej je telefonirala predsedniku Rusije Vladimiru Putinu, izrazivši stav da bi trebalo oživeti političku i ekonomsku saradnju dve strane.

Dva dana kasnije, za istu stvar se istim formalnim povodom založio i Boris Džonson, kome je kao barjaktaru “bregzita” dopao Forinj ofis. Razgovarao je telefonom sa Sergejom Lavrovom, glavnim diplomatom Moskve.

Sa oba kraja “žice” je u tom smislu izražena “saglasnost bez obzira na nesaglasnosti”, kako je briljantni šablon diplomatije prenela štampa.

putin-tereza-kina

Vladimir Putin, ruski predsednik i Tereza Mej, britanska premijerka sreli su se 4. septembra u Hangdžou, kineskom gradu u kome je održan samit G20

Led na vezama

U međuvremenu, bivši ambasador Britanije u Moskvi Toni Brenton, oglasio se u britanskom Dejli telegrafu člankom u kojem primećuje da su “druge zapadne zemlje već počele obnavljati veze s Rusijom”, da je u porastu broj visokih činovnika pa čak i premijera koji posećuju Moskvu, da podrška sankcijama slabi, te da “i mi treba da preispitamo svoje prethodno stanovište”, požurila je da prenese ruska štampa.

Putin i gospođa Mej ulučili su priliku i sreli se u Kini, koristeći izgovor “margine” samita 20, pre pet dana. Šefovi diplomatija Rusije i Britanije srešće se u Njujorku, u Ujedinjenim nacijama, tokom zasedanja Generalne skupštine krajem septembra. Međutim, bilo bi neozbiljno očekivati da će ti susreti od prve izraziti stremljenje slično primerima i poruci koju saopštava bivši ambasador.

U Kini, i Tereza Mej i Putin su, rukujući se pred kamerama, navukli svako po svoj “dežurni osmeh” – ali, uprkos tome, debeli led uzdržanosti, da se baš ne kaže političkog neprijateljstva, nije bio nevidljiv. Ako je nekog učinka i bilo, učinak je jedino to što su lideri jedno drugom ponovili s čim se sve njihova strana ne slaže i šta očekuje da ona kontra-strana preduzme. Dakle, ko će prvi trepnuti sledi da se vidi u nastavku.

Elita s Putinom

U takvom okviru, iznenadno i ni malo prijatno za službeni London, u Britaniji je “puklo” otkriće jedanaestorice polaznika koledža Iton, da su se oni nedelju dana ranije sreli s Putinom – u Kremlju, gde je šef Rusije blizu dva sata razgovarao s gostima. Odgovarao je na njihova pitanja. Koja i kakva pitanja, nije poznato ali Putin je kod đaka iz Britanije proizveo upamtljiv utisak. Šokirajuće otkriće dokumentovano je komentarima i fotografijama itonovaca na Fejsbuku. Kremlj – Kremlj niti je išta objavio niti komentarisao događaj.

Iton je srednjoškolsko učilište britanske političke elite i simbol pripadnosti pitomaca višoj klasi Britanaca. Neotuđiva legitimacija jednog đaka koji je pohađao prestižni Iton je njegov “pravilno izgovoren” (RP) engleski jezik. Engleski “kojim govori i kraljica”.

Bezmalo da već samo obraćanje ličnosti koja istupa RP engleskim jezikom lišava jednog itonca potrebe da bilo čim daljim dokazuje svoje kvalifikacije. Iz tih razloga, i mnogo inostranih bogataša nastoji da svoj podmladak školuje na Itonu – uz cenu od 37 hiljada funti godišnje.

Koledz ima “patinu”. Osnovan je 1440. godine a devetnaest premijera Velike Britanije imalo je u biografiji pojedinost da su bili đaci Itona.

Dakle, Vladimir Putin, primajući mlade bogataše, dobro je mogao znati da je vreme koje im poklanja politički najbolje investirano vreme. Za svega nekoliko godina Kremlj će, ko god da ga u tom trenutku pretstavlja, taj svet sresti kroz ličnosti vođa, političkih, ekonomskih i drugih predstavnika Britanije.

iton-kremlj

Itonovci u Kremlju dok čekaju prijem kod predsednika Rusije

Veliki trud ali isplatilo se

“Trebalo mi je ukupno deset meseci, 1040 e-mailova, 1000 tekst-poruka, bezbroj noći bez sna, stalna paranoja tokom sezone ispita A2, opadajuća akademska pojavnost.., ali evo nas. Momci, mi smo istinski Putinu pružili utisak o sebi i on je odgovorio pokazujući nam svoje ljudsko lice”, objavio je na svojoj fejs-buk stranici Dejvid Vej, po svoj prilici organizator posete.

“Dva sata sastanka s predsednikom Putinom, niskog rastom ali ne i pojavom”, komentarisao je na sopstvenoj fejs-buk stranici Trenton Briken. “Momčina Vlad”, dodao je opet ispod jedne objavljene fotografije neki treći gost iz grupe.  

Sveukupno, nema mnogo teksta. “Tekst” su fotografije. Prizor opuštenog razgovora i đačkog nestašluka s grupnim fotografisanjem, po svoj prilici u nekom od antrea Kremlja.

putin-iton-sto-

Putin je razgovarao gotovo dva sata sa đacima iz Itona

Hladan tuš

Više engleskih i zapadnih listova je objavilo te fotografije – Britanaca koji su Putina “sreli pre nego Tereza Mej”.

Podrazumevajuće, počelo se tragati za inicijatorom nesvakidašnje “đačke ekskurzije”. Sami učesnici, osim fotografija i kratkih komentara, nisu pružili nikakva dalja objašnjenja.

Pojedina od britanskih glasila navela su da je gost koledža, u svojstvu studentskog sagovornika, bio u nekom trenutku i ruski sveštenik, priča se, Putinov “prijatelj i lični ispovednik” Tihon Ševkunov.

ArhimTihon-s

Arhimandrit Tihon Ševkunov, poznatiji kao pisac priča sabranih u knjigu "Nesveti a sveti"

Navodno, neko od pitomaca koledža raspitivao se za mogućnost susreta s ruskim liderom, a sveštenik je savetovao upućivanje pisma s takvim zahtevom i dao adresu u Kremlju.

Službeni govornik koledža ogradio se od učešća u ovoj, sa stanovišta službenog Londona, bezmalo politički diverzantskoj đačkoj akciji.

“To je bila privatna poseta male grupe dečaka organizovana na, do kraja njihovu, sopstvenu inicijativu i nezavisno od koledža”, citiran je govornik Itona.

Razume se da sama Moskva nema razloga da išta komentariše – povodom prvorazredne lekcije iz predmeta “međunarodna dejstva mekom silom”. Putin je Londonu pokazao kako se to radi. Rusi brzo uče.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...