Izbeglo 3.000 Iračana za nedelju dana, samo iz jednog grada

D. Ćirović

Iračka vojska preuzima kontrolu nad Kajarom, bazom koja bi trebalo da posluži za napade u okviru velike ofanzive na Mosul krajem septembra. Snage se kreću po minskim poljima, a u eksplozijama stradaju čitave porodice izbeglica koje pokušavaju da pobegnu od džihadista Islamske države i najavljene ofanzive. Pojedini gradovi ostali su potpuno pusti
(foto, Porodica iz Havidže traži pomoć od vojnika na severu Iraka, AFP-Al Arabija)

Izvori u Iraku potvrdili su da je u toku sprovođenje plana za preuzimanje kontrole u Kajari, bazi u oblasti Mosula – drugog po veličini grada u ovoj zemlji koji su džihadisti Islamske države zauzeli još pre dve godine, a na koji zvanični Bagdad planira veliku ofanzivu za oko mesec dana. Zajedno sa iračkim vojnicima, na terenu su i pripadnici specijalnih jedinica za borbu protiv terorizma. Prioritet operacije je da se zaštite civili u oblastima koje drži Islamska država, a koje džihadisti koriste kao „živi zid“.

Akcija je u utorak preduzeta nakon što je dan ranije šest civila ubijeno u eksploziji bombe koju su podmetnuli džihadisti, i to dok su pokušavali da pobegnu iz oblasti Havidža, istakli su zvaničnici iz Bagdada a prenosi saudijska Al Arabija.

Iz kurdskih Pešmerga jedinica saopštili su da je bomba u ponedeljak namerno bačena kada su porodice pokušavale da napuste ovu oblast i odu severnoistočno od Kirkuka gde su baze Pešmerga snaga. Među stradalima i povređenima bilo je i žena i dece.

Zastava-dzihadista-u-rukama-irackih-vojnika

Zastava džihadista u rukama iračkih vojnika u Karbardanu, nedaleko od Kajare (AFP-Al Arabija)

Iz Havidže pobeglo 3.000 ljudi

Hiljade ljudi poslednjih nedelja beži od Islamske države iz Havidže, koja se nalazi na oko 220 kilometara severno od Bagdada. Veći deo ove teritorije pokriven je bombama i minama koje je Islamska država postavila zbog kretanja iračke vojske, a naročito otkako se najavljuje da se sprema velika ofanziva na Mosul krajem septembra. Prema tom planu Bagdada, Kurdi su preuzeli sever i istok u okolini grada, dok redovna iračka vojska na meti ima vojnu bazu u Kajari, odakle bi se preduzimali svi planirani napadi na uporišta džihadista u Mosulu, glavnom gradu provincije Nineva.

Vojska sve vreme ima problem da zaštiti građane, ali i da spreči masovni egzodus iz oblasti koje će, kako se veruje, već u idućim nedeljama, biti oslobođene. Džihadisti su tako, u junu ove godine, otvorili vatru na porodice koje su pokušale da se iskradu iz Faludže, dok su se iračke snage pripremale da upadnu u grad. Načelnik provincije za raseljena lica Amar Sabah je rekao za iračke medije da je 650 ljudi, koji su uspeli da pobegnu od Islamske države, smešteno istočno od Kirkuka prethodnog vikenda. Prema njegovim rečima, samo prošle nedelje iz Havidže je izbeglo oko 3.000 ljudi.

Vozila-vojske-Iraka-u-okolini-Faludze

Vozila vojske Iraka u okolini Faludže u junu (Rojters-Al Arabija)

Pojedini gradovi potpuno prazni

Pešmerga jedinice zauzele su još nekoliko naselja poslednjih dana, među kojima i Karkašu, još jedan grad koji je bio potpuno prazan i iz kojeg su građani otišli svi do jednog. Ovo „olakšava posao“ napadima iz vazduha, ali Kurdi su i pored toga izgubili 10 svojih vojnika. Glavni cilj bio je da se otvori strateški put u hrišćanske oblasti doline Nineve, u istoimenoj provinciji na severu zemlje.

Snage zvaničnog Bagdada uspele su, takođe, da isteraju pripadnike ID-a iz grada Kaldija, 90 kilometara zapadno od prestonice, u provinciji Anbar na zapadu zemlje. Glavni grad provnicije, kako podseća teheranska televizijska stanica PresTV, Ramadi oslobođen je u decembru prošle godine, nakon što je sedam meseci bio pod opsadom džihadista. Grad Faludža, takođe u Anbaru, pao je u ruke ID-u u januaru 2014, ali je potpuno vraćen pod kontrolu vlasti u Bagdadu pre tri meseca. Prisustvo Islamske države na zapadu zemlje sve je slabije, kažu irački zvaničnici, što bi trebalo da doprinese lakšem napredovanju vojske u Ninevi. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...