Tenkovi SAD na paradi u Gruziji

Petar Popović

Prvi put je američko teško oklopno oružje na Kavkazu i to tamo gde je rođen Staljin, a Vašington potseća da Amerika nije digla ruke od Tbilisija
(Gruzija, početak maja 2016. – Radnici spuštaju tenk "abrams" na transportni kamion u Gruziji)

Staljin, veličan, slavljen ili omraženi vođ Sovjetskog Saveza – svejedno - ali svakako u jednom trenutku glavni za stolom trojice, kada se s Rusima pred Berlinom pregovaralo o Evropi posle Hitlera, “okrenuo bi se u grobu” – da  nekim čudom vidi kako na Kavkazu, u njegovoj Gruziji u kojoj je rođen, gamižu gusenicama tenkovi Amerikanaca. Ali, to jeste nova stvarnost. Evropa, koju su Sovjeti oslobodili prevashodno milionskim ruskim žrtvama, završila je kao plen Vašingtona, a umesto Rusa pred Berlinom, sada su SAD pred Rusijom.

Na Baltiku, Pentagon je s teritorije bivših Hitlerovih a sada njegovih slugu, na puškomet od Sankt Petersburga. A na Kavkazu, nastoji da krak klešta vojnog pritiska instalira u Gruziji.

Prvi put je američko teško oklopno oružje u Tbilisiju. “U gostima” kod oružanih snaga te zemlje ali u, Americi izuzetno važnoj misiji odašiljanja naglašene poruke podrške prozapadnim snagama unutar Gruzije, koje su za dalju integraciju (Gruzije) u evro-atlantske strukture”, objašnjava američki Jurazija dejli monitor (EDM).

gruzija batumi tenkovi ameri

Tenk  M-1s “ambrams” i druga oprema spušta se sa trajekta u gruzijskoj luci Batumi 

Na paradi usred Tbilisija

Drugim rečima, osim što je delotvorna, jer se s Gruzinima praktično uvežbava uklapanje dejstava po NATO standardima, vežba je i propagandna. Pokazuju se prvorazredna borbena sredstva i demonstrira se superiornost SAD u ostvarivanju proklamovanih ciljeva. Potseća se da Vašingtion ne zaboravlja svoje obećanje iz vremena pučem dovedenog Mihajila Sakašvilija da će Gruzija ući u NATO.

Ključna epizoda promocije vojne moći SAD pred Gruzinima sledi 26. maja, na Dan gruzijske nezavisnosti. U Tbilisiju će tada biti parada, a tokom parade, prestoničkim centralnim trgom proći će, rame uz rame, i jedinice Gruzije i američki oklop i ljudstvo – četrnaest tenkova M1A2 “abrams” i isto toliko “bredli” bornih kola. (Oni znaju ruske, neka sada vide kako izgledaju američki tenkovi, pa neka uporede, likuje američki EDM ).

Parada u Tbilisiju je završnica vojnih vežbi gruzijskih snaga i partnera Gruzije u NATO paktu, SAD i Velike Britanije. Egzercir traje još od 5. maja, kada je oklop moćnog saveznika Tbilisija iskrcan s broda, pošto je lađom prebačen iz Varne u Bugarskoj u Poti, na drugoj, gruzijskoj strani Crnog mora.

Mimo tenkova i borbenih kola u vežbama će učestvovati i “nekoliko” transpornih aviona C130 “herkules”, a uz 500 vojnika Gruzije i 150 Britanaca, čak 650 Amerikanaca. Naslov egzercira je “Uzvišeni partner 2016.”.

Poenta “Uzvišenog partnera” je odbrambenog karaktera, objasnio je Tbilisi.

bugarska-amer-tenk-istovar

Osoblje američkog vojnog vazduhoplovstva istovara iz aviona C-17  tenk M-1 u bugarsko luci Varna 2015. odakle su preko Crnog mora prevezeni u Gruziju (foto Vojska SAD)

Amerikanci u bazi gde su bili Rusi

U Gruziji, pripadnici američkih trupa imaju za glavni stan nekadašnju rusku bazu Vazijani, u predgrađu prestonice. Ruske baze na Kavkazu evakuisane su devedesetih, pod pritiskom Zapada na Moskvu da se Rusija povuče sa pozicija koje je držao Sovjetski Savez.

Iz Potija, tenkovi i borna kola su prevezeni železnicom.

Vežbe Amerikanaca i Britanaca u Gruziji najavio je krajem 2015. glavnokomandujući američkih snaga u Evropi, general Ben Hodžs lično i to pri međunarodnoj konferenciji “Novi geopolitički predeo Evrope: Bezbednost, ekonomske mogućnosti, sloboda i ljudsko dostojanstvo za granične države!”, baš u Tbilisiju. Glavni cilj vežbe je, rekao je tom prilikom Hodžs – “proveriti koliko brzo američka vojna oprema i ljudstvo mogu biti na gruzijskom tlu, u slučaju potrebe”.

gruzija-crno-more-poti

Ono što je obećano biće

Na samitu NATO u Velsu 2014, Gruzija nije dobila MAP (plan koraka za NATO članstvo). Međutim, dobila je “paket značajne saradnje”, kojim se predviđaju “intenzivne zajedničke vojne vežbe”. Tako, da partneri Gruzije ovom prilikom samo pokazuju da će oni ono što je obećano i ostvariti, tumači događaje američko glasilo.

Gruzijski pro-NATO komentatori tumače da nema izgleda da će se vrata vojnog pakta otvoriti pred Gruzijom ni na samitu u Varšavi uskoro – ali, američka vojna komanda u Evropi nastoji da gruzijskoj javnosti ukaže da Povelja SAD-Gruzija koja postoji, dopušta bilateralnu i trilateralnu vojnu saradnju sa Amerikom i Britanijom.

gruzija-crno-more-bugarska

Povelja je potpisana u vreme predsednika Džordža Buša Mlađeg.

Sam NATO takođe ima za Gruziju nove projekte, izjavio je zamenik generalnog sekretara NATO Aleksansdr Veršbou. Pomenuo je “pridruženi status” za Ukrajinu i Gruziju i vojno-političku saradnju sa te dve zemlje u crnomorskom regionu.

Stručnjaci tumače – sve to je treći stepen integracije neke zemlje u NATO, poslednji pre statusa MAP.

Početkom oktobra u Gruziji slede parlamentarni izbori. SAD žele da Gruzini, svakako oni prozapoadno raspoloženi, vide da Vašington od Gruzije nije digao ruke. Jer, sasvim je sigurno da će Rusija pokušati da javnosti južnog suseda poruči suprotno, podvlače ka Zapadu okrenuti komentatori.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...