Rusija se ubrzano oprema raketama s "nepredvidljivim" putanjama leta

M. L.

Zastarele rakete „topol“ treba da budu kompletno zamenjene do 2022. raketama „jars“, čime se reaguje na postavljanje američke antiraketne odbrane u Evropi
(foto, raketa "jars", RS-24)

Rusija će ubrzanim tempom zameniti svoje strategijske snage međukontinentalnim raketama sa "teško predvidljivom putanjom leta", objavljuje danas ruski Internet list Gazeta.ru. Time se, kako se tvrdi, reaguje na postavljanje američke antiraketne odbrane u Evropi.

Kako je u izjavi ovom listu precizirao komandant ruskih strateških snaga Sergej Karakajev, do 2022. rakete „topol“ biće kompletno zamenjene, u prvom redu raketama RS-24 „jars“ koje su viđene na vojnim paradama u Moskvi lane i ove godine.

karakajev

Sergej Karakajev

Pošto se SAD ne zadovoljavaju dostignutim i aktivno rade na odbrani od interkontinentalnih raketa, čije elemente razmešta u Evropi, posebna pažnja u Rusiji se, kako je izjavio Karakajev, posvećuje novim načinima kako da se probije taj antiraketni stit. Nove rakete imaju "teško predvidljivu putanju" i nova sredstva izbegavanja, kako postojeće, tako i perspektivne, antiraketne odbrane.

Još pre dve-tri godine govorilo se, na primer, o manevrišućim nuklearnim bojevim glavama i o lažnim glavama koje služe za zavaravanje antiraketne odbrane.

Udeo modernih raketa u ruskim strategijskim snagama sada čini 56 posto, 1. januara 2018 godine iznosiće 70, a 2022. planira se svih 100 procenata. Lane su, na primer, strategijske snage dobile 21 modernu raketu.

„Jars“ je razvio Moskovski institut toplotnih tehnologija pod rukovodstvom akademika Jurija Solomonova, na osnovu rakete „topol-M“ koja je do nedavno činila osnovu strategijskih snaga. Trostepena raketa na čvrsto gorivo, dužine 43 metra, ima domet od 11 hiljada kilometara. To više-manje odgovara karakteristikama rakete „topol-M“ ali, prema pomoćniku ministra odbrane Juriju Borisovu, rakete „jars“ su mnogo preciznije i osposobljene da prodiru kroz svaku antiraketnu odbranu, sadašnju i buduću.

raketa jars

Mobilna raketa "jars", prikazana prošle i ove godine na paradi u Moskvi

Osnovna razlika između ovih raketa jeste u tome što je „jars“ opremljena sa tri ili četiri nuklarne glave, pri čemu se svaka na cilj navodi individualno.

„Jars“ će najpre zameniti zatarele rakete „topol“ koje služe već više od 30 godina, tj od jula 1985, kao i starije rakete RS-18 „stilet“.

U sledećoj dekadi, kako se planira, „jars“ će dopuniti nova raketa „sarmat“ koja će zameniti rakete R-36M. Radi i se na daljem razvoju poboljšane i mobilnije verzije raketa RS-26 „jars-M“, koje po karakteristikama, kako se tvrdi, nemaju pandan ni u SAD ni Kini.

Zamena oružja, kako se primećuje, ograničena je obavezama iz sporazuma o smanjivanju strateških ofanzivnih nuklearnih snaga. Prema Karakajevu, "objektivno je neohopdno je da se smanji njihovo brojno stanje, uz istovremeno zadržavanje sposobnosti da se ispune predviđeni zadaci".

Za razvoj i testiranje novih raketa važnu ulogu ima kazahstansko strelište Sari-Sagan koje je, kako tvrdi Karakajev, "jedino mesto na svetu u kome se može procenjivati učinak sredstava za probijanje antiraketne odbrane u realnim uslovima. Prema njegovim rečima, povoljnije je da se ovaj poligon iznajmljuje nego da se napravi spostveni.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...