Ratoborni Skaparoti

Petrar Popović

Novi američki NATO zapovednik u Evropi poziva na spremnost da se u boj s Rusijom “pođe još večeras”
(foto, Mons, Belgija, 4. maja 2016 - General Kertis Skaparoti, na preuzimanju dužnosti komandanta NATO za Evropu, do sada je bio na čelu američkih snaga u Južnoj Koreji)

Na nebu Evrope još jedan američki jastreb – Kertis Skaparoti, general koji je od minule srede novi glavnokomandujući oružanih snaga NATO pakta na kontinentu, zamenivši na tom položaju generala Filipa Bridlava. Radni zadatak i jednog i drugog generala je prodor trupama pakta bliže granicama Rusije i raspored vojske i oružja, po mogućstvu, “uz crtu”. Ne uspeva se prevazići ideja da će možda biti izvodljivo udariti, nekada u nekom  trenutku, a da Rusija ne stigne da odgovori – ili da, eventualno, faktore njenog vođstva prođe volja za odmazdom.

Ovakav hazarderski poduhvat Vašingtona, na trošak rastuće nesigurnosti Evrope, praćen je antiruskom retorikom obojice generala, novog kao i odlazećeg. Ali, agresivnost koju je već pri “inauguraciji” ispoljio Skaparoti, prevazišla je arogantnu prepotenost koja nije, ni malo, nedostajala ni Bridlavu. Još je u sećanju njegova parada tenkovima kroz istočnu Evropu, pri povratku Amerikanaca iz zone Baltika, posle manevra desanta teškim naoružanjem, da bi se “saveznici” kojima drhte noge -  Estonija, Letonija i Litvanija - ubedili da im leđa čuvaju SAD.

Režija je bila ona iz holivudskog “vesterna”, s konjicom koja jaše u pomoć setlerima.

nato-ceska-prag

Prag 30. mart 2015 - Američki vojni konvoj stiže u Prag pošto je ušao u Češku iz Poljske na putu od baltičkih zemalja ka bazi u južnoj Nemačkoj

Rusija – prva pretnja

Skaparoti, pak, kaže – NATO mora biti spreman “da u boj pođe još večeras”. Protiv Rusije, razumljivo. Rusija je obeleženi “agresor” i ona čini nespokojnim baltičke enklave.

Finska i Švedska pod pritiskom su da se odreknu proklamovane neutralnosti (još iz vremena nesvrstavanja) i da uzmu stranu protiv Rusije, unutar zapadnog bloka. Da učine ono isto što i Srbija, koja se gura tim putem na Balkanu.   

Pred komitetom Senata SAD, tokom preslišavanja za dužnost, general je posvedočio o svom uverenju da je NATO suočen sa četiri pretnje. Prva je od Rusije. Tek potom slede terorizam, “migranti i izbeglice” i, konačno, slučaj “kolektivne pretnje Izraelu”. 

Generalovo, u boj “još večeras” – to je ukoliko Moskva ne ostane impresionirana gomilanjem ratnog arsenala Zapada uz njene granice i produži da se “ponaša agresivno i dovodi u pitanje međunarodne norme”.

moskva-nocna-proba-pocetak

Moskva, 05. 05. 2016 (21:18) – kolone vojne oporeme u Tverskoj ulici na putu ka Crvenom trgu pred početak noćne probe za paradu koja se održava 9. maja u znak proslave Dana pobede

Raspaljivanje ratne histerije

Od nastanka pakta, Evropljanima u NATO uvek komanduje jedan američki general ili admiral. Simbolika potčinjenosti članica Vašingtonu, u zamenu za iluziju bezbednosti pod američkim “nuklearnim kišobranom”.

Prvi je bio Dvajt Ajzenhauer 1951, energični kreator Hladnog rata, kasnije i predsednik. Skaparoti, nije kandidat za predsednika, ali ima izgleda da će ostaviti trag u kvazi-hladnom ratu. Već na početku,  elokventno podstiče agresivnost zemalja kojima obećava zaštitu. Ili, kako komentariše reprezent komiteta Dume Rusije za spoljne poslove “raspaljuje im ratnu histeriju”.

U Monsu, u Belgiji, još na ceremoniji ustoličenja, požurio je da pothrani lažnu nadu Ukrajinaca da je u Ukrajini izlaz kroz sudar oružjem. I obećao je, koliko je god potrebno oružja da se Kijev opremi i da mačem savlada otpor Ukrajinaca Rusa na istoku zemlje. Gura Ukrajinu u krvoproliće.

Može se zamisliti s kakvim osećanjem u tom trenutku mora da ćuti Nemačka, koja odriče naoružavanje i zastupa da Ukrajina svoju stvar treba da reši pregovorima.

moskva-proba-parada-subota

Moscow, 07.05.2016 - proba vojne parade na moskovskom Crvenom trgu uoči proslave 71. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu, 9. maja

Verovatnoća da u Kremlju postanu poslušni

NATO mora da utvrdi koje oružje da dostavi Ukrajini kako bi se ona bolje izborila “s promoskovskom pobunom”, nalaže američki general.

“Ja verujem da moramo Ukrajincima pomoći onim što im je potrebno da uspešno odbrane svoju teritoriju i suverenost”, odredio je Skaparoti. “Sada, kao glavnokomandujući, posebno ću se time pozabaviti, da utvrdim koje oružje je najbolje, koje mogućnosti oni mogu da iskoriste, koji potencijali su komplementarni njihovim snagama danas. I mnogo precizniju odluku ću doneti sada, kada sam na ovom mestu”, obećao je.

Ne računajući “biser” da NATO za boj bude spreman “već večeras”, Amerikanac zapovednik obećao je i što manje kontakata sa Rusima. On lično, nastojaće da s njihovim vojnim ličnostima komunicira samo kada je krajnje neophodno. I tako – dok se Moskva ne povinuje normama iza kojih je Zapad. Malo je verovatno da će ga u Kremlju poslušati.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...