"Turska je muslimanska zemlja - zato mora ukinuti sekularistički ustav"

M. L.

Novu ofanzivu na sekularizam u Turskoj, najavljuje predsednik parlamenta Ismail Kahriman. Vladajuća proislamska stranka AKP hoće da promeni ustav i zato da bi se pojačala ovlašćenja predsednika republike Redžepa (Recep) Taipa Erdogana
(foto, Turska policija silom je rasterala demonstrante i pristalice sekularne države koji su pred zgradom parlamenta u Ankari 26. aprila protestovali zbog sporne izjave predsednika parlamenta Ismaila Kahrimana da se u novi ustav ne uključi načelo sekularnosti)

Turskoj, koja je pretežno muslimanska zemlja, potreban je ustav koji će biti povezan sa religijom, pa bi zato u novom ustavu trebalo isključiti sekularizam koji je zasnovan na principu odvojenosti države i vere. Ovako, kako javlja Rojters, predsednik parlamenta Turske Ismail Kahriman, najavljuje promenu ovog temeljnog principa na kome se zasniva moderna Turska. Pored toga, novim ustavom bi se - skoro čitav vek posle vojnog prevrata koji je izveo Kemal Ataturk i postavio temelje moderne turske drzave - pojačala ovlašćenja šefa turske države, lidera proislamske Stranke pravde i razvoja (AKP) Taipa Redžepa Erdogana.

Kritičari Erdogana smatraju, međutim, da bi promenama ustava ovaj političar s jakom sklonošću prema autoritarizmu, koncentrisao u svojim rukama previše vlasti. Pri tome ih ne umiruju ni obećanja AKP da će sastavni deo novog turskog ustava biti i evropske norme ljudskih prava.   

"Pre svega, novi ustav ne sme biti sekularni", rekao je Kahriman na jednoj konferenciji čiji je audiovizuelni snimak dospeo u turske medije. "Zašto bismo morali kao muslimanska zemlja da odstupamo od svoje vere? Mi smo muslimanska zemlja i kao takva moramo imati verski ustav", zaključio je on.

"Haos na Biliskom Istoku je upravo posledica stavova, kojima se stalno, kao što to i vi činite, vera čini sredstvom politike", reagovao je na Internetu šef turske kemalističke opozicije Kemal Kiličdaroglu (Kilicdaroglu).

Poslednjih godina AKP je sve više kritikovana zbog toga što, uprkos proklamacijama o očuvanju sekularizma, sprovodi faktičku islamizaciju zemlje. Na primer, nedavno je donet zakon, koji izrazito sužava dopstupnost alkohola, reguliše šta se može i sme objavljivati na društvenim mrežama, a sve češće su i kazne zbog "ruganja" proroku Muhamedu.

Tursku državu je odvojio od religije Mustafa Kemal-paša Ataturk posle raspada Osmanske imperije, ubrzo posle I svetskog rata u kome je Turska učestovala na strani Nemačke i Austro-Ugarske. Turska armija, koja se pihvatila uloge čuvara dela Ataturka, nekoliko puta je dosad izvodila državne udare kako bi, prema obrazloženjima njenih komandanata, sprečila preteranu islamizaciju zemlje.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...