Sisi pohapsio demonstrante pre najavljenog mitinga

D. Ćirović

Nakon što su brojne javne ličnosti potpisale peticiju „Egipat nije na prodaju“ a građani izašli na ulice 15. aprila da protestuju protiv davanja dva ostrva Saudijskoj Arabiji, a najavljivane su i najveće demonstracije od dolaska sadašnjeg režima na vlast. Bezbednosne snage su, međutim, privele više od 90 građana u danima pre protesta a onda u ponedeljak blokirale Kairo i građane rasterale suzavcem
(foto, Egipatske snage na ulicama Kaira - PresTV)

Egipatske snage bezbednosti upotrebile su suzavac kako bi rasterale okupljene građane koji su u ponedeljak pokušali da održe protest u Kairu zbog „izdajničkog režima“ predsednika Abdela Fataha al Sisija i „parčanja zemlje“. Bilo je najavljivano da će ovo biti najmasovnije demonstracije protiv bivšeg vojnog generala a nakon što je sredinom meseca održan najveći protest otkad je on preuzeo vlast 2014. godine. Naime, burnu reakciju javnosti izazvala je odluka predsednika Sisija da saudijskom kralju pokloni – dva egipatska ostrva.

Blokirani putevi, helikopteri nad Kairom

Snage bezbednosti sprečile su da se ponovi scenario iz 2014, navode bliskoistočni mediji, tako što su blokirali puteve ka Kairu, odnosno prema centru gde je bilo planirano okupljanje, i „razbile“ kolone građana koji su bili na ulicama u naselju Doki. Na klipovima i fotografijama objavljenim na društvenim mrežama, vidi se da je suzavac upotrebljen i u delu grada Imbaba, dok su avioni i helikopteri nadletali nad prestonicom. Okupljeni su kamenicama gađali policijska vozila i uzvikivali slogane protiv Sisija, prenosi iranska PresTV.

Peticiju pod naslovom „Egipat nije na prodaju“, koja poziva na povlačenje odluke o predaji ostrva, potpisalo je više od 300 egipatskih javnih ličnosti, pisaca, pravnika i aktivista. Putem društvenih mreža pušteno je nekoliko poziva da se građani okupe na poznatom Trgu Tahrir u ponedeljak, epicentru velikih demonstracija protiv Hosnija Mubaraka 2011. Za vikend se oglasilo i Muslimansko bratstvo, dajući svoju podršku protestu i pozivajući ljude da se pridruže.

protesti-protiv-režima-kairo

Ponovo protesti protiv režima u egipatskoj prestonici (AFP-PresTV)

Sisi: Branimo se od „snaga zla“

Predsednik Egipta pozvao je građane u nedelju da brane državu i institucije od „snaga zla“. U televizijskom obraćanju, Abdel Fatah al Sisi rekao je da je stabilnost u najmnogoljudnijoj arapskoj zemlji od izuzetnog značaja, te da pokušaji koji bi da je poljuljaju „neće imati uspeha, ukoliko Egipat ostane ujedinjen“.

„Moramo da zaštitimo institucije jer one znače državu. Ponavljam da je ovo odgovornost čitavog naroda Egipta da odbranimo bezbednost i stabilnost“, istakao je Sisi, dok su mediji u regionu spekulisali da bi „zapaljive“ Sisijeve izjave mogle da dovedu i do organizovanja kontramitinga, odnosno do otvorenih sukoba na ulicama Kaira.

Aktivisti privođeni u kafićima

Policija je prethodnih dana uhapsila više od 90 ljudi, tvrdi Egipatska inicijativa za ljudska prava, nevladina organizacija iz Kaira. Grupe mladih hapšene su u kafeima, dok su drugi odvođeni iz svojih stanova, navode oni. Privedene su desetine novinara, aktivista, pravnika, dok su naoružane trupe bile raspoređene na svim važnijim mestima u prestonici.

Ministar unutrašnjih poslova Magdi Abdel Gafar rekao je u nedelju da neće biti milosti prema „bilo kom pokušaju da se destabilizuje zemlja, odnosno njene institucije“. On je pride apelovao na građane da se ne pridružuju pozivima na okupljanja u gradu. Portparol Vojske Egipta general Mohamed Samir najavio je za vikend da će naoružane jedinice biti raspoređene na „vitalnkim mestima“ kako bi se sprečilo okupljanje u ponedeljak.

Egi-optužen-da-prodaje-delove-zemlje

Predsednik Egipta optužen da prodaje delove zemlje (Rojters-Al Arabija)

Okupljanja zabranjena zakonom

Protesti su suštinski zabranjeni u Egiptu prema zakonu koji je usvojen nakon što je Sisi poveo vojno svrgavanje svog prethodnika Mohameda Morsija 2013. godine. Ipak, opozicione grupe, uključujući i „Pokret 6. april“ koji je predvodio demonstracije koje su rezultirale svrgavanjem Mubaraka 2011, pozivale su na šetnju i ponovno okupljanje posle onog 15. aprila. Naime, polovinom meseca više od dve hiljade ljudi protestovalo je u centru grada, tražeći ostavku režima. Policija ih je rasterala suzavcem. Okupljanje su podržali kako verski, tako i sekularni aktivisti i grupe, i ono što je počelo kao kritika davanja ostrva Rijadu, prešlo je u šire demonstracije protiv Sisijevog režima.

Saudijska stanica Al Arabija objavljuje da je protest zakazan upravo za dan kada se obeležava nacionalni praznik kada se 1982. Izrael povukao sa Sinajskog poluostrva, i to zato što je Sisi „vratio Rijadu“ ostrva Tiran i Sanafir na ulazu u Akapski zaliv. Zvanični Kairo i Rijad pravdali su davanje ostrva ističući da su ostrva bila pod egipatskom kontrolom „samo privremeno“, i jer su Saudijci tražili od Egipta 1950. da zaštiti Zaliv i druge arapske zemlje od najezde Izraela. Egipatski predsednik kritikovan je da „daje zemlju u zamenu za pomoć i investicije“. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...