Austrija od ponedeljka uvodi kontrolu na granici s Mađarskom

M.L.

Kontrola se ciljem da se spreči ilegalni prelazak granice se uvodi na četiri burgenladska granična prelaza (severna polovina granice) ali se može uvesti i na ostalim delovima granice. Planira se i postavljanje ograde na ovoj granici, kao i pooštravanje kontrole granice sa Italijom
(foto, Idomeni, 23.04.2016 - izbeglice u kampu na grčko-makedonskoj granici)

Od ponedeljka Austrija počinje da vrši privremenu kontrola severne polovine granice s Mađarskom, s ciljem da se spreče ilegalni prelasci granice, saopšteno je iz policije pokrajine Burgenland koja će vršiti kontrolu dokumenata svih osoba na svim prelazima u četiri okruga na severnoj polovini granice s Mađarskom  - Nojzidl na jezeru (Neusiedl am see), Ajsenstat (Eisenstadt), Matersburg (Mattersburg) i Oberpulendorf (Oberpullendorf).

Prema potrebi, kako je prenela austrijska agencija APA, kontrola bi mogla se da se uvede i na drugim delovima ove granice. U kontroli zelenog dela ove granice austrijskoj policiji će pomagati vojska. U Beču se planira da se na nekim delovima ove granice postavi ograda.

Predviđa se, takođe, pooštravanje kontrole na granici sa Italijom. Na autoputu, koji vodi Brenerskim prevojem, još ranije su započeli radovi na gradnji pokrivene stanice za kontrolu prolikom lošeg vremena a najavljuje se i postavljanje ograde na nekim delovima granice. Kontrola na ovoj granici će se uspostaviti najkasnije do 1. juna. Italija oštro protestuje protiv ovih austrijskih planova.

U Beču se strahuje da bi, po zatvaranju izbegličke rute preko zapadnog Balkana, mogle da se otvore alternativne trase preko Mađarske i Italije. U Libiji, na put prema Evropi, kako se tvrdi u dobro obaveštenim austrijskim krugovima, čeka preko 300 hiljada ljudi. Od početka ove godine vlastima je upućeno 16-17 hiljada zahteva za azil. Na početku godine vlada je utvrdila kao gornju granicu broja zahteva koje će primiti ove godine - na 37.500. Lane je u Austriji zatražilo azil oko 90 hiljada ljudi što odgovara jednom procentu stanovništva ove zemlje. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...