U grčkom mestu Idomeni, otvorena škola za decu izbeglica

M. L.

Grčki dobrovoljci uče decu izbeglica kao što se to radi i u drugim školama - matematici, fizici, geografiji, stranim jezicima
(foto, deca izbeglice u kulturnom centru u Idomeniju pohađaju školu)

Veliki šator, koji su u grčkom mestašcu  Idomeni, blizu granicu s Makedonijom, postavili dobrovoljci iz Grčke i niza evropskih zemalja, nosi naziv Idomenijski kulturni centar. U tom centru postoji i škola u kojoj se uče strani jezici, čije će znanje i deci i njihovim roditeljima najviše trebati tamo gde žele da stignu, naravno, ako uopšte tamo stignu. Ali, vredeće im svakako i ako budu vraćeni tamo odakle su došli (što postaje sve verovatnije) jer znanje svetskih jezika je najveći prozor u svet i uslov svake emancipacije. Naravno, uče i one predmete koji se uče u svakoj školi, kao što su matematika, fizika, hemija, geografija....

idomeni_center-s

Idomenijski kulturni centar za decu - izveglice  

"To, naravno, ide dosta teško jer mnogi od te dece, koja imaju 11 ili 12 godina, ne znaju pravopis niti znaju da pišu i na svom jeziku jer zbog rata nikad nisu išla ni u kakvu školu", izjavio je grčkoj agencije APE-MPE izvesni Danijel, dobrovoljac koji nastoji da izbegličku decu nauči bar najjednostavnijim i u običnom životu najpotrebnijim, frazama na engleskom jeziku. Istovremeno, deci pomaže da osnovne rečenice i pesmice nauče i na književnom arapskom jeziku, kao i da pišu i arapskim pismom.

"Ide im to dosta teško ali vidim da se dosta trude", kaže sirijski učitelj koji radi u logoru vec 20 dana, sanjajući o tome kako da se dokopa Londona ili neke druge anglofonske zemlje. Ipak, predmeti su raznosvrsni - među njima su i pesmice na raznim jezicima, igre s vaspitnim i obrazovnim efektom, crtanje i slikanje, kako bi se deca privukla u školu i kako bi koliko-toliko zaboravili na mučnu svakodnevicu.

Škola radi već više od jedne sedmice i đaka je sve više. Rastu potrebe za učiteljima, knjigama (naročito na arapskom jeziku), olovkama, sveskama, bojicama....ukratko za svim onim što imaju redovne škole.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...