SU35S, ruski jastreb u Siriji

Petar Popović

Avion ima radarski sistem koji je “poslednja reč tehnologije”, dopuštajući da borbeni aparat simultano prati čak četiri cilja na zemlji i do 30 u vazduhu, a i da se u isto vreme borbeno angažuje prema osam objekata, piše se o novoj letelici
(foto, novi ruski borbeni avion SU35S)

“Jedan par SU35 u stanju je da ostalim avionima u krugu od 360 stepeni poveća moć detekcije na 400 kilometara”, izjavio je u petak govornik borbene grupe ruske avijacije u Siriji, povodom četiri aparata SU35S, koji su tokom minule nedelje pridruženi ruskoj formaciji. Iz tih razloga, citiran je ruski oficir, SU35 će biti u stanju stalne pripravnosti (24 časa 7 dana u nedelji), “s jednim parom spremnim da poleti u trenutku zahteva i ukaže pomoć drugim avionima”.

“U ovom trenutku, zadatak nam je da te avione koristimo efektivno koliko je god mogućno. Ti avioni mogu nositi sve vrste bombi”, rekao je ruski govornik.

rus-avio-su35s-3-more-s

Suhoj 35S

Vatreno krštenje

Kako jedan laik za stručne vojne stvari može razumeti, reč je opremi na SU35, koja avionu omogućuje da signal-sliku sa svog uređaja podeli sa saborcima u vazduhu čija detekciona oprema nije u toj meri superiorna. A SU35S izgleda da jeste u mnogočemu superioran.

Otkako je Moskva objavila da su četiri takva, tek proizvedena “haj-teh” aparata odaslata u ratno krštenje na nebu Sirije (“da budu isprobani u ratnim uslovima”, rečeno je!), mediji ne prekidaju rafal citata o njihovim svojstvima. Piše se da je SU35S, po navodima Rusa, avion njihove unapređene četvrte generacije ( 4++ ), prevazišao svojstvima i razornim mogućnostima svaki drugi u svetu proizvedeni aparat i da je “krilo uz krilo” samo sa američkim F22, najnovijim. Opremljen je značajnim delom svega onog s čim će se ove godine uvesti u službu u Vojno-kosmičkim snagama (VKS) i ruski avion pete generacije T50.

rus-avio-su35-4-sirija-s

Suhoj 35 na aerodromu u Siriji

Saglasno navodima, osnovna misija novih aparata u Siriji je vazdušna zaštita ruskih bombardera, tokom njihovog dejstva po ciljevima na zemlji. Inače, SU35S je tehnološki moderno opremljen a odlično i sam naoružan. Automatski top aviona (kalibra 30mm) ispaljuje 1500 “đuladi” u minutu. Avion je u stanju da ponese rakete “vazduh-vazduh”, zatim protiv-brodske i protiv-podmorničke “vazduh-voda” projektile, a i navođene bombe, opisao je jedan od eksperata magazina “Avijejšn eksplorer”.

rus-aviosukhoi-su-35-5-s

Čuva ga elektronska kapuljača

Saradnik magazina je pod snažnim utiskom radarskog sistema (IRBIS) kojim raspolaže SU35, navodeći da je sistem u stanju da detektuje ciljeve udaljene do 400 kilometara, ali i da sledi za vazdušnim ciljevima i angažuje osam istovremeno. Sistem je “poslednja reč tehnologije”, omogućivši da avion simultano prati čak četiri cilja na zemlji i do 30 u vazduhu, a i da se u isto vreme angažuje prema osam objekata, navodi stručnjak za avione.

rus-avio-su35s-2-kabina-s

Pilotska kabina SU35

Takođe, sistem radarske kontrole ima mogućnost razlikovanja “prijatelj-neprijatelj”,  u odnosu na objekte u vazduhu i na moru, identifikuje klasu i tip ciljeva u vazduhu i u stanju je da ima vazdušni foto snimak terena. Sistem funkcioniše po svakom vremenu, u bilo koje doba dana, i ostaje efektivan uprkos ometanjima, prirodnim ili elektronikom neprijatelja.

Uz radar, za koji pisac tvrdi da je bez ravnog u svetu, SU35S raspolaže i sistemom radio-elektronskog rata (khibiny) koji, spolja gledano, ima oblik omanjeg torpeda pričvršćenog uz jedno i drugo krilo. Navodno, ova zaštita avion čini nepovredivim, u odnosu na dejstvo raketa i aviona-neprijatelja. Sistem stupa u dejstvo na signal da je avion napadnut, pri čemu “prekriva aparat navlakom radio-elektronske zaštitne kapuljače” – koja smeta raketama da pogode cilj i skreće ih sa kursa.

rus-avio-su35s-1-s

Sistem radio-elektronskog rata pričvršćen uz jedno i drugo krilo

Ispitano na “Donaldu Kuku”

“Khibini povećava priliku da avion preživi za 25-30 puta”, navodi autor opisa. On kaže da je o dejstvu tog sistema bila reč tokom čuvene epizode sa američkim ratnim brodom “Donald Kuk” u Crnom moru, 12. aprila 2014. Ruski SU24 nadleteo je brod “i paralisao najmoderniji sistem za upravljanje vatrom Aegis, kojim je razarač bio opremljen”.

Povodom slanja SU35S na sirijsko bojište, ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu nagovestio je popunu nacionalnih vojno-kosmičkih snaga i pojedinim drugim modernim borbenim aparatima. Pomenuo je u tom smislu “višeciljne super-moderne lovce SU35S i mnogo-funkcionalne aviacione komplekse SU34, udarne helikoptere Ka52 ‘aligator’ i Mi28H ‘noćni lovac”.

Šojgu je izjavio da “u naoružanju VKS ima više od tri hiljade aviona i helikoptera”.

Pod naslovom “Turska, pazi: ruski novi SU35S stiže u Siriju”, komplimente ruskom novom avionu objavljuje i američki Nešenel interest. Navodi se da Rusija time u Siriji povećava broj aviona koji će iz vazduha štititi flotu bombardera SU24 i SU25, jer su bombarderi ranjivi na protiv-dejstva iz vazduha, pošto nemaju dovoljnu sopstvenu protiv-vazdušnu odbranu. U Siriji, ovi aparati su do sada bili pod zaštitom “suhoja” SU30SM i SU27SM3, kaže se da je Rusija tamo poslala i četrnaest SU34, a da se “čuvarima” sada pridružuju i SU35S, tek pristigli.

O samom SU35S, autor kaže “veličanstven i vrlo opasan, naročito ako (Rusi) proizvedu više njih”. Uz to, citirani ali neimenovani vojni viši zvaničnik sa iskustvom u avionima petog pokolenja, misli da bi s tim ruskim avionom “imali pune ruke posla” i radarski najbolje opremljeni američki “igl” i “super hornet”.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...