Bavarci prete Angeli Merkel obaranjem vlade

M. L.

Vlada ove pokrajine, koju je formirala CSU - sestrinska stranka vladajuće nemačke stranke CDU, s kojom zajedno istupa na saveznim izborimna - zahteva da se ove godine broj izbeglica, koje će primiti Nemačka, smanji sa prošlogodisnjih 1,1 miliona na svega 200 hiljada
(foto, Angela Merkel, kancelarka Nemačke i Horst Zehofer, premijer Bavarske, na partijskoj konvenciji CSU, novembar 2015.)

Pokrajinska vlada Bavarske, u kojoj dominira Hrišćanko-socijalna unija (CSU), zapretila je saveznoj vladi Nemačke kancelarke Angele Merkel tužbom Ustavnom sudu, implicitno i smenjivanjem Angele Merkel. Od kancelarke, čijoj se Hrišćansko-demokratskoj uniji (CDU) na saveznim izborima prikljucuje CSU, zahtevaju se odgovarajuće mere radi zaštite nemačke granice i smanjivanja priliva imigranata koji traže azil.

Ovaj zahtev, a još više pretnja kancelerki, kojoj poslednjih meseci zbog imigrantske politike nagla pada popularnost, prema ocenama analiticara, pogoršaće spor oko imigrantske politike koji već nekoliko meseci destabilizuje vladu CDU/CS i SPD i ukupnu političku situaciju u Nemačkoj.

Kako smanjiti broj izbeglica

Bavarski premijer Horst Zehofer (Seehoofer) poslao je juče dopis kancelarki Merkel u kome se zahteva uspostavljanje "efikasne granične kontrole" na svim graničnim prelazima i utvrdi maksimalni broj od 200 hiljada, koliko može godišnje primiti Nemačka. Lane je oko 1,1 miliona izbeglica ušlo u Nemačku.

Ukoliko se ne usliši ovakav zahtev, vlada bavarske pokrajine, koja je u "prvoj liniji izbegličkog udara", preti tužbom Ustavnom sudu i implicitno istupanjem iz vladine koalicije sa sestrinskom strankom CDU, a time i padom vlade Angele Merkel.

Ovi zahtevi nisu iznenadni, postavljani su i ranije. Novina je, međutim, slanje zvaničnog dopisa saveznoj vladi što je naglo podiglo napetost u vladajućoj koaliciji. Zehofer je u sporu s Angelom Merkel već nekoliko meseci oko politike prema izbeglicama.

U aktuelnoj vladinoj desno-levoj koaliciji (CDU/CSU i SPD) svi se slažu da treba smanjiti broj izbeglica koje prima Nemačka, ali nema saglasnosti oko toga kako da se to uradi. Merkel tvrdi tvrdi da ključni značaj u rešavanju izbegličke krize ima diplomatija s evropskim partnerima Nemačke, Turskom i drugim zemljama i da unilateralne mere, kao ni ograničenja broja izbeglica, neće doneti nikakav uspeh u tome.

"CSU se mora odlučiti da li je u vladi ili opoziciji", prvi  je odgovorio bavarskim partnerima u vladi predsednik poslaničkog kluba Socijaldemokratske partije Nemačke (SPD) Tomas Operman (Thomas Opermann) jer, kako kaze, "u vladi moramo raditi zajedno, a ne jedni protiv drugih".

Pad rejtinga Merkelove

Zbivanja u Nemačkoj, vodećoj zemlji EU, u vezi sa izbegličkom krizom, imaju veliki odjek i uticaj i u drugim zemljama Unije. Juče su, na primer, objavljeni rezultati ankete u Češkoj prema kojoj je Merkel, koja je do nedavno bila najpopularniji strani političar, pala veoma duboko - čak ispod Putina. Nju sada, u anketi agencije STEM,  pozitivno ocenjuje svega 24 posto ispitanika, a pre izbijanja imigrantske krize takvih je bilo čak 72 posto.

Ruskog predsednika Vladimira Putina, koji već dugo spada među najmanje omiljene strane političare, sada pozitivno ocenjuje 37 posto (četiri procenta više) Čeha. Porastao je izrazito pozitivni odnos prema slovačkom predsedniku Roberta Ficu, koji je demonstrirao odlučnost  u rešavanju izbegličke krize.

Stabilno se u samom vrhu drži papa Franjo koga pozitivno ocenjuje oko 74 posto ispitanika. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...