Šengen nezadrživo pada zbog imigranata, produžuju se granične kontrole...

M. L.

Na jučerašnjem sastanku ministara unutrašnjih poslova EU većina ministara zatražila od Evropske komisije da se suspenzija šengenskih pravila produži sa pola na dve godine, što je moguće i u okviru važećih pravila. Sve glasnije se govori o isključenju Grčke iz Šengenskog rezima
(Maritime Museum/Amsterdam, 25.01.2016 - učesnici današnjeg neformalnog sastanka u ministara pravde i unutrašnjih poslova članica EU vezanog za aktuelnu migrantsku krizu u Pomorskom muzeju u Amsterdamu)

"Šengen je na ivici propasti", izjavila je sinoć posle osmočasovnog sastanka ministara unutrašnjih poslova EU austrijska ministarka Johana Mikl-Lajtner (Johanna Mikl-Leitner).

"Suspenzija Šengena je sada neizbežna", dodao je, kako izveštavaju agencije, holandski ministar za migraciona pitanja Klas Dijkhof (Klaas Dijkhoff).

Uvedene kontrole treba, uglavnom, da traju do maja, ali već sada je jasno da će morati da budu produžene. Član 16. pravila šengenskog prostora, naime, dopušta da se u "izuzetnim okolnostima" kontrole granica mogu produžiti čak na dve godine. A jasno je da se na to pripremaju mnoge zemlje-članice EU... Ali, kako strahuju mnogi, kad se kontrola granica uspostavi na dve godine, verovatno neće biti nimalo lako da se po isteku tog roka kontrole ponovo ukinu...

Prema BiBiSi-ju, očekuje se da će Evropska komisija predložiti Evropskom savetu sledeći mesec da se odobri uvođenje dvogodišnjih kontrola. 

Navala miliona izbeglica i drugih migranata na EU, kao i bezbednosna pretnja koja se obistinila s terorističkim napadima u Parizu i organizovanim nasiljem kod železnicke stanice u Kelnu, ne ugrožavaju samo šengenski prostor nego i koheziju EU, jer izrazita većina članica EU je deo šengenskog prostora.

Upravo zato poslednjih dana sve glasnije i češće su kritike i upozorenja Grčkoj jer, prema većini zemalja Unije, ne ispunjava svoje obaveze koje proističu iz šengenskih pravila pa bi zato mogla, bar privremeno, da bude isključena iz ovog prostora.

"Sada više nema nikakve dobre alternative. Ali, ovako više ne ide, slažu se sve zemlje-članice", citira britanski Gardijan (The Guardian) neimenovanog visokog funkcioinera EU.

Grci se brane, dosta logično, da je kontrola ulaska imigranata iz Turske pomorskim putem, time i odbrana granica EU, teško izvedljiva, osim ako se ne očekuje da ce grčka policija potapati čamce i pustiti da se migranti udave u moru. A, kako dodaju, Fronteks (Frontex - agencija za čuvanje spoljnih granica EU) gotovo nimalo im ne pomaže u zaštiti granica.

Po isključenju Grčke iz EU, morala bi da se postavi nova barijera na tzv balkanskoj trasi imigracije. Češki premijer Bohuslav Sobotka je već predložio, uz implicitnu podršku austrijske ministarke Mikl-Lajtner, da se pojača zaštita makedonsko-grčke i bugarsko-turske granice, mada Bugarska nije deo šengenskog prostora, a Makedonija nije čak ni član EU.

Šengenski prostor slobodnog kretanja ljudi i roba, bez ikakvih graničnih kontrola, uspostavljen je 1985. Danas ima 26 članova, među kojima su 22 zemlje-članice EU.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...