Izbeglice beže u Evropu zbog seksualnog nasilja u logorima

M. Lazarević

To trvrdi ambasadorka EU u Iraku Jana Hibaškova koja upozorava na nepodnošljive uslove u kojima žive izbeglice u logorima na Bliskom istoku
Šid, 11.11.2015 - izbeglice na železničkoj stanici u Šidu, u graničnoj oblasti sa Hrvatskom

Očajne prilike u kojima se živi u logorima izbeglica na Bliskom istoku jedan su od najvažnijih pokretača velikog migracionih talasa koji ovih dana potresa Evropu. To je u jednoj diskusiji u okviru češke humanitarne organizacije „Čovek u nevolji“ istakla Jana Hibaškova (Hybaščkova), ambasadorka EU u Iraku. Pri tome, ona je ukazala posebno na seksualno nasilje kome su izbeglice izložene u logorima.

Kao „najnapetije“ ona ocenjuje stanje u logorima u Jordanu, Libanu i Turskoj, zatím i u logoru Sindžar blizu granice Iraka sa Sirijom u kome su smešteni Jezidi koji su uspeli da prežive masovno ubijanje i mučenje od strane Islamske države (ISIL).

„Zemlje u kojima su logori, na primer u Jordanu, imaju i bez izbeglica mnoštvo teških problema. U Jordanu, susedu Sirije, koji ima jedva sedam miliona stanovnika, nalazi se čak preko 1,5 milion sirijskih izbeglica. Još dva miliona Sirijaca izbeglo je u Tursku, milion u Liban... Svuda tamo, zbog velikog broja izbeglica, stanje u logorima je nesređeno i situacijia napeta. U Evropu je među iszbelicama koje su dosad stigle, kako se procenjuje, najmanje oko tri četvrtine Sirijaca.

Ono najgore što se događalo u logorima ješte, prema Hibaškovoj, seksualno nasilje koje je veona rašireno. Grozni su, takođe, higijenski uslovi tako da preti opasnost od kolere i drugih teških zaraznih bolesti.

„Tamo na hiljadu porodica dolazi jedan nužnik“, ilustrovala je ona. „Nema škola, malo je zdravstvenih ustanova...“ Školstvo i prosveta su, po njenim rečima, od neocenjivog značaja u Iraku radi stabilizacije prilika i otvaranja perspektive ove zemlje.

Češki aktivisti ocenjuju da bioko 95 posto sirijskkih izbeglica htelo da se vrati u svoju zemlju, ako tamo zavlada mir. Zato se u logorima i u područjima odakle Sirijci još nisu izbegli, podržava sitna poljoprivreda kako bi ljudi mogli sebe da izdržavaju.

Što se eventualnog povratka tiče, u slučaju smirivanja situacije u Siriji, najvažnije je da se prethodno izvrši deminiranje terena. A u logorima bi, kako dodaje Hibaškova, trebalo izbeglicama stalno objašnjavati da bi proširenje porodioce i rađanje novog deteta trebalo odložiti do povratka kući. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...