Doha ne odbacuje mogućnost vojnog upada u Siriju

D. Ćirović

Ruski predsednik obavestio je saudijskog kralja o detaljima „iznenadnog“ razgovora sa Bašarom al Asadom u Moskvi, objavljuju zalivski državni mediji, tik uz izjavu šefa diplomatije Katara koji je rekao da njegova zemlja nije isključila opciju da i sama, u saradnji sa Rijadom i Ankarom, vojno interveniše u Siriji. Khaled bin Mohamed al Atijah istakao je da su sve mirne mogućnosti već iscrpljene
(foto, Šef diplomatije Katara Khaled al Atiijah o mogućoj vojnoj intervenciji - Midlist monitor)

Dan pošto su državni mediji u zalivskim monarhijama kao udarnu vest objavili saopštenje iz Kremlja da je Bašar al Asad u utorak uveče „iznenada“ otputovao u Rusiju – i to u svoju prvu zvaničnu inostranu posetu od početka građanskog rata u Siriji 2011. godine – dnevnik iz Rijada Arab njuz izveštava kako ruski predsednik nije propustio da telefonom upozna saudijskog kralja Salmana sa „rezultatima posete“ sirijskog šefa države.

Šef diplomatije Katara Khaled bin Mohamed al Atijah u međuvremenu je istakao da njegova zemlja nije odbacila mogućnost vojne intervencije u Siriji ukoliko Saudijci i Turci to budu predložili, mada Katar „nema geopolitičke interese u Siriji“.

Grupa-Ahrar-al-sam

Grupa Ahrar al Šam nije ekstremistička, tvrdi Doha

Atijah: Sve druge mogućnosti iscrpljene

„Ako obratite pažnju na stav Katara od početka, videćete da smo sve pokušali i kucali na sva vrata kako bi se pronašlo mirno rešenje za Siriju. Ali, kada vidimo krvoproliće koje je na delu, moramo da stanemo na stranu sirijskog naroda“, istakao je Atijah a prenosi Midlist monitor.

On je dodao da se Doha „neće ustezati da učini sve kako bi se zaštitili narod i zemlja od cepanja, zajedno sa saudijskom i turskom braćom – šta god to podrazumevalo“.

„Ako je vojna intervencija to što će omogućiti da se narod zaštiti od brutalnosti sirijskog režima, onda ćemo to i preduzeti. Sirijci se bore na dva fronta, protiv režima s jedne, i terorističkih grupa s druge strane, i to već dve godine. Postoji puno načina da se oni podrže“, dodao je katarski ministar spoljnih poslova.

Sirijci-humanitarna-pomoc-Alep

Sirijci preuzimaju humanitarnu pomoć u okolini Alepa 21. oktobra (Arab njuz)

Ahrar al Šam nisu teroristi?

Opcije na terenu, naveo je Atijah, jesu ili da se uđe u konflikt koji Katar pokušava, kako kaže, da izbegne, ili da se pokrene ozbiljan dijalog. Najkraći put do mira, dodao je on, jeste kroz direktne razgovore. Atijah se dotakao i odluka Saveta bezbednosti UN, ocenivši da UN nedovoljno štite Sirijce, te da se zato Katar i njegovi saveznici na ovaj način direktno uključuju u situaciju na terenu.

Takađe, Atijah je ovom prilikom rekao da islamistička grupa Ahrar al Šam koja se bori u Siriji a koju Doha podržava, „ne sarađuje sa Al Kaidom“.

„To je grupa Sirijaca koji se bore da bi oslobodili svoju zemlju. Mi ih ne smatramo teroristima ni ekstremistima, već delom ’umerene opozicije’“, istakao je Atijah.

Upravo su Sadijska Arabija i Katar među zemljama koje se najčešće pominju kao one koje finansijski podržavaju sunitske ekstremiste u regionu, iako su zvanično na strani međunarodne koalicije koja se protiv njih (odnosno protiv terorista) bori.

Asad u Moskvi, Khodža u Dohi

Istog dana kada su Putin i Asad seli za sto u Moskvi, šef diplomatije Katara susreo se sa liderom Nacionalne koalicije za sirijske revolucionarne i opozicione snage Khaledom Khodžom u Dohi. Atijah je tokom ovog sastanka istakao da Katar „traži alternative, pod patronatom UN, da spase sirijski narod“.

Prema državnim agencijama iz Dohe, tema razgovora bila su događanja na terenu i moguća rešenja kojima bi se zadržalo „regionalno i nacionalno jedinstvo kroz nezavisnu i suverenu Siriju“. Atijah je ponovio da Katar podržava sirijsku opoziciju na osnovu „humane i etničke odgovornosti a kako bi se zaštitili Sirijci od ugnjetavanja režima“.

Khodža je u saopštenju naveo da se razgovaralo o „opasnim posledicama“ rata u Siriji, kao i o značaju pokretanja zajedničke operacije u kojoj bi učestvovale Saudijska Arabija, Katar, Turska i druge zemlje a kako bi se sprečilo da dođe do eskalacije sukoba, prenosi Midlist monitor.

Ruska-posada-SU-34

Ruska posada oprema SU-34 pre poletanja u bazi u Siriji (AP)

Svi za smenu režima, osim Rusa

Treba napomenuti da je neka vrsta „udruživanja“ na snazi već više od godinu dana otkad je međunarodna koalicija, predvođena Sjedinjenim Državama, pokrenula vazdušne napade protiv džihadista Islamske države na teritorijama Iraka i Sirije. Ova koalicija podržava takozvane „umerene“ pobunjenike, borce koji pripadaju opozicionim grupama i od početka građanskog rata zalažu se za svrgavanje režima u Damasku. Nije im zvanična sirijska vojska jedini neprijatelj na terenu, već i brojne ekstremističke organizacije, među kojima su Ahrar al Šam, Al Nusra front (ogranak Al Kaide), te i Islamska država, koja je u leto 2014. zauzela velike delove teritorija pomenutih zemalja i proglasila kalifat.

Ulazak Rusije na scenu 30. septembra, kada je počela vazdušna intervencija na uporišta ID-a u Siriji, a u saradnji s vlašću u Damasku, unela je dodatnu „zabunu“ u odluke koje međunarodna zajednica preduzima po pitanju sirijske krize. Naročito, jer sve strane uključene u sirijsku krizu na ovaj ili onaj način, listom traže smenu Bašara al Asada. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...