Cipras stari-novi premijer

Nikos Arvanites, Atina

Cipras je jednim delom “očistio” Sirizu i dobio neformalnu podršku EU, MMF i ECB pa i SAD što je bilo dovoljno da obnovi svoju vlast ali je dobio manje nego što je imao u januarskim izborima
(foto, Athens, 21.09.2015 - grčki predsednik Prokopis Pavlopulos i novi premijer Aleksis Cipras posle polaganja zakletve)

Grčka je na svojim prevremenim izborima na kojim je izišlo 54,7 odsto birača, što je desetak procenata manje nego na prethodnim, dala ponovo poverenje  “pročišćenjoj “ Sirizi i Aleksisu Ciprasu i tako će Cipras biti stari-novi  premijer.

Niži procenat izlaznosti ukazuje na nezadovpoljstvo građana politčkim partijama i njihovim rešenjima za grčku krizu, ali i politčku disciplinu biračkog tela Sirize koje se iz nužnosti opredelilo za Aleksisa Ciprasa. Tako je politička levica oko Sirize dobila  novu šansu za vođenje grčke države uz sve obaveze prema kreditorima, krizi oko migranata i pokušaju da levica rešava socijalni prblem grčkih građana.

Prave izborne kampanje u Grčkoj nije ni bilo većse predizborna aktivnost svela na prihvatanje političkih poruka Ciprasa i jačanje Nove demokratije. Cipras je jednim delom “očistio” Sirizu i dobio neformalnu podršku EU, MMF i ECB pa i SAD što je bilo dovoljno da obnovi svoju vlast ali je dobio manje nego što je imao u januarskim izborima. 

Izborna matematika malih odstupanja

Šta su pokazali rezultati sseptembarskih izbora? Siriza je imala u januaru 36,28 odsto što joj je donelo 149 od ukupno 300 poslaničkih mesta u Skupštini Grčke, a druga je bila do tada vladajuća konzervativna stranka Nova demokratija sa 27,89 odsto glasova i 76 poslaničkih mesta. Na trećem mestu je bila neonacistička stranka Zlatna zora sa 6,31 odsto osvojenih glasova i 17 poslaničkih mesta, koliko je sa 6,01 odsto glasova osvojila i četvrtoplasirana, lane osnovana stranka "To Potami" (Reka) koja prvi put ulazi u Skupštinu.

U Skupštinu Grčke ušle su još i Komunistička partija Grčke (5,47 odsto glasova i 15 poslanika), mala stranka levog centra "Nezavisni Grci" (4,71 odsto glasova i 13 poslanika) i socijalistički PASOK - nekada suvereno vladajući, a tada poražen bez presedana u svojoj 40-godišnjoj istoriji (4,70 odsto glasova i takođe 13 poslanika).

Poređenje sa septembarskim izborima pokazuju da postoji manje odstupanje broja poslanika Sirize od 149 u januaru na 144 sada, kao i da je Nova demoratija izgubila jedan poslanički mandat. Nešto bolje je prošao PASOK na ovim izobirma jer je dobio šest poslaničkih mandata više nego u januaru 2015. godine.

Na drugom mestu konzervativna Nova demokratija je sa 28,1 odsto glasova i 75 poslaničkih mesta. Treća je, kako se po predizbornim anketama i očekivalo, neonacistička partija "Zlatna zora" sa 7,2 odsto glasova i 19 poslaničkih mesta. Tek četvrti je nekada vladajući socijalistički Pasok sa 6,4 odsto glasova i 17 poslaničkih mesta, peta je Komunistička partija Grčke sa 5,5 odsto glasova i 15 poslaničkih mesta, a šesta centristička stranka "To potami" (Reka) sa 3,8 odsto glasova i 10 poslaničkih mesta. Sa 10 poslaničkih mesta je i desničarska partija - koalicioni partner Sirize u donedavnoj vladi - Nezavisni Grci koja je osvojila 3,7 odsto glasova.

Kakvu će politiku voditi Cipras

Levičarska stranka Siriza  po broju glasova je iznad 35 odsto čime osigurava više od 144 mandata ali nedovoljno da sama vlada već će tražiti podršku manjih partija pre svega desničarske Nezavisni Grci sa kojom ima većinu. U vladajućem savezu može da se nađe i partija To potami (Reka) kao centristička stranka. Druga opcija za Ciprasa je koalcija Siriza, Pasok i Nezavisni Grci, ako bude bio potreban veći kredibiltet Grčke prema EU.

Druga po snazi Nova demokratija sa 28,1 odsto glasova i 75 poslaničkih mesta ostaje opozicija Ciprasu. Izvesno je da će podršku Ciprasu, po nacionalnoj strategiji i odnosu prema EU, dati i Zlatna Zora koja je treća po snazi sa preko 7 odsto dobijenih glasova. U opoziciji če ostati Komunistička partija Grčke i niz manjih desničarskih stranaka.

Lider Nove demokratije Vangelis Meimarakis priznao je poraz i čestitao Sirizi i njenom vođi Aleksisu Ciprasu. Grčka je dobila starog - novog premijera ali je pitanje kakvu će moguću kolaciju graditi Cipras u odnosu na grčku krizu, odnose sa kredotima i EU i globalnom imigrantskom krizom u Evropi.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...