Grčka drama i Mitel Europa

Nikos Arvanites, Atina

Federalizacija i(ili) „mitelizacija“ Evropske unije?
(Berlin, 12.08.2015 - kancelarka Angela Merkel pred prvu, posle godišnjih odmora, redovnu, nedeljnu sednicu Kabineta )

Dinamika grčke krize i njen sadašnji epilog ukazuju da se u EU i evrozoni oblikuje model dominacije Nemačke uz njen pritisak na ostale članice. Po mnogo čemu, nemačka politika u EU deluje kao „gazda“, odnosno kontrolor evrozone.

Sve češće se čuju ideje da treba „federalizovati“ EU, odnosno  staviti je „pod kapu“ Berlina i moć nemačke ekonomije, umesto dosadašnjeg koncepta konsenzusne ili „ravnotežne“ EU. Grčka kriza je „školski  primer“ nametanja protektornih rešenja  postupcima Nemačke, praćenih jakim uticajem na ponašanje ostalih članica EU i evrozone.

Ekonomski „IV rajh“ i novi poredak

Zastupnik finansijskog modela „Mitel Europe“ je nemački ministar finansija Volfgang Šojble, koji je insitirao na isključenju Grčke iz evrozone, odnosno njenom napuštanju evrozone (Mitel Europa – nemački koncept iz 19. veka, Mitteleuropa - nemački termin za zemlje centralne Evrope). Ovaj model nemačkih „bizmarkovaca“ uticao je na potrese unutar EU i evrozone ali i pokrenuo veliku polemiku u Nemačkoj. Kancelarka Angela Merkel, koja „merka“ i treći mandat, pod stalnom je medijskom i političkom „vatrom“ u Nemačkoj, EU i Grčkoj zato što toleriše i često prihvata tvrde stavove ministra Šojblea koji se poonaša kao finansijski „gaulajter“ u EU.

Merkleova uživa poverenje kod 60 do 70 odsto Nemaca, zbog  ekonomske stabilnosti u vreme postrecesione krize EU i vidne polarizacije unutar evrozone. Nemačka je lider Unije ali su očigledne i opasnosti da se nemačka politika u EU transformiše u model „Mitel Europe“ sa podrškom u germanofilskom delu Evrope, pre svega u Holandiji, Češkoj, Slovačkoj, Austriji uz komplikovanje odnosa sa Francuskom i državama južne Evrope. Ovde je reč i podelma EU i evrozone na sever jug - Mitel Europu i ostatak evrozone. Da li se možda stvara „ekonomski  IV rajh“ i novi ekonomski ali i politički poredak u Evropi?

mitel-europe-mapa

Zemlje Mitel Europe (Mitteleuropa) na širem kulturnom planu (prikazanim plavo) koje su krajem 19. veka činile: Nemačko carstvo, Austro-Ugarska, Švajcarska, kao i tadašnja Poljska i baltičke gubernije Ruske imperije (mapa i tekst – Vikipedija, https://en.wikipedia.org/wiki/Mitteleuropa#/media/File:Grossgliederung_Europas-en.svg )

Nemačka „meka diktatura“ u EU

Ako se sagleda na grčkoj krizi, već je formirana „Mitel Europa“ sa mnogim elementima Nemačke kao protektora unutar evrozone i stvaranja lošeg imidža po dubini EU. Pritisak, ucene i direktive Nemačke, a preko nje i kreditora, prema Grčkoj pokazuju surovost namera da se promene odnosi unutar evrozone. Kako kaže bivši nemački ministar spoljnih poslova i nekadašnji lider zelenih Joška Fišer, politika kancelarke Merkel i ministra Šojblea liči na oblik političke i ekonomske integracije evrozone u nemački ekonomski i politički model.

Nemačka je preko kreditora uspela da Grčkoj nametne još teže  mere i uslove kojima se kažnjava Grčka za suprotstavljanje evrozoni i Nemačkoj preko referenduma. Takođe je nametnuta i kontrola, u celini, grčkih finansija i poreskog sistema.

Na osnovu grčke krize Nemačka je uvela metode finansijskog i političkog disciplinovanja, odnosno „diktaturu“ koja se, pre svega, zasniva na dominaciji i interesima Nemačke, uz stavljanje evrozone u potčinjenu poziciju u odnosu na Berlin. Ovo može biti početak vraćanja u Nemačkoj njene valute DM (dojč mark) koja bi mogla da deluje kao paralelna moneta sa evrom. Više ni EU niti evrozona nisu onakve kakve smo poznavali.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...