Razlaz Ciprasa i Varufakisa?

Nikos Arvanites, Atina

Na jesen izbori u Grčkoj?
(Ismailia, 07.08.2015 - premijer Grčke Aleksis Cipras I francuski predsednik Fransoa Oland na svečanom otvaranju novog Sueckog kanala u Egiptu)

Premijer Aleksis Cipras sačuvao je za neko vreme svoju vlast, ali je došlo do urušavanja vladajuće koalicije Siriza koja je na ivici unutrašnjeg sukoba i podela. Briga premijera Ciprasa su  pregovori o trećem paketu pomoći Grčkoj. Evropski komesar za ekonomska pitanja Pjer Moskovisi, za francuski radio Evropa 1,  kaže:

„Gregzit (izlazak Grčke iz Evrozone), sada je prošlost“. Prema njegovim rečima, prioritet je trenutno stvaranje veće integracije u Evrozoni.

varufakis-cipras

Varufakis i Cipras u grčkom parlamentu

Grčka izgubila suverenost?

Cipras je odsupio od referenumskog stava građana da bi zadržao Grčku u evrozoni ali radi na tehničkim pregovorima grčke vlade i predstavnika kreditora, oko sporazuma za treći paket pomoći. Grčka je sada na još težim merama nego u decembru 2014. godine. Ciprasova politika završila je u realpolitici, nužnoj kohabitaciji koja bi se mogla tumačiti kao „kapitulacija“ ili prihvatanje ekonomskog protektorata kreditora prema Grčkoj.

Evropska unija je negirala tvrdnje bivšeg grčkog ministra finansija Janisa Varufakisa o tome da međunarodni kreditori, osim nadgledanja korišćenja paketa pomoći dodeljenog Atini, kontrolišu i poresku agenciju Grčke. Kontrola poreske službe Grčke od strane kreditora, po Varufakisu je gubitak ekonomske ali i državne suverenosti.

„Tvrdnje gospodina Varufakisa da Trojka ima kontrolu nad grčkim generalnim sekretarijatom za javne finansije su netačne i neosnovane“, izjavila je portparolka Evropske komisije (EK) Mina Andrejeva na konferenciji za novinare.

Varufakisova „nova levica“

Grčki premijer Aleksis Cipras uživa podršku većeg dela Sirize i javnog mnenja ali i opozicije koja je preko njegovih poteza sačuvala sebe od političkog debakla. Cipras je izjavio da ne želi prevremene izbore, ali da bi „buntovnici“ u redovima Sirize  mogli da ga primoraju da ih raspiše. On je izrazio nameru da održi partijski kongres u septembru, čim bude dovršen ključni spasonosni sporazum, kako bi se odlučilo o budućnosti vladajuće partije.

Izvesno je da postoje neslaganja Ciprasa i Varufakisa. Varufakis se sada pojavljuje kao politčki avanturista koji je „rekao ne“ pritisku kreditora. U odnosu na premijera Ciprasa deluje kao samostalni igrač.

Bivši grčki ministar finansija Varufakis najavio je da želi da osnuje Alijansu za Evropu i da bi to trebalo da bude vanpartijski pokret, mesto za sve one koji zaista evropski misle. Varufakis vidi, recimo, Oskara Lafonten, nemačkog političara, kao svog partnera u Alijansi za  Evropu. Lafonten je bio lider danas opozicione partije Levica, iz koje se povukao. Varufakis je rekao da je sa Lafontenom razgovorao i da će se susresti sa političarima Levice.

Cipras „brani“ Varufakisa jer time štiti i sebe i svoj program koji je bio usaglešen unutar Sirize pa i sa Varufakisom. Kreditori pokušavaju da zavade Ciprasa i Varufakisa i tako oslabe vladajuću koaliciju i mogućnost njenog vladanja. Opozicione partije Pasok i Nova demokratija trenutno služe kao podrška Ciprasu ali u skladu sa politikom kreditora i evrozone.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...