Turska ušla u rat sa Sirijom i PKK

Nikos Arvanites, Atina

Turski geostrateški interesi na Bliskom istoku i Balkanu
(foto, Američki borbeni avion 24. jula poleće iz vazduhoplovne baze Indžirlik, u blizini granice sa Sirijom, pošto je Turska dozvolila američkoj vojsci korišćenje ovog aerodroma)

Turska je ušla u rat sa Sirijom u svrgavanju Asadovog režima tako što udara po strukturama PKK kao i mrežama ID-a. SAD su dale “zeleno svetlo” za ulazak Turske u vojni konflikt kao i  ustupanje aerodroma Indžirlik za vazduhoplovne snage SAD i saveznika.

Kurdski pobunjenici su saopštili da uslovi za očuvanje primirja sa Turskom više nisu na snazi, nakon što su turski ratni avioni bombardovali njihovo uporište na severu Iraka.

„Uslovi sa očuvanje prekida vatre su eliminisani“, saopštile su Narodne odbrambene snage (HPG), vojno krilo Radničke partije Kurdistana (PKK).

istanbul-demonstr

Instanbul, 25. jul 2015. - demonstrant se sprema da baci suzavac na policiju tokom sukoba u glavnom gradu Turske povodom terorističkog napada u Suruču koji su izvele pristalice ID za koje se smatra da imaju podršku turske države

„Višenamensko“ bombardovanje

Turska je bombardovala položaje Islamske države u Siriji, ali meta su bili i položaji PKK u Iraku. Ova organizacija već dugo vremena ima kampove u planinama u iračkom Kurdistanu, blizu granice sa Turskom.

Da bi se turska država uvukla sukob i imala argumernt za ratne pohode u Siriji, Turska je obavestila Ujedinjene nacije da je započela vazdušne napade na položaje boraca Islamske države u Siriji zato što sirijska vlada nije sposobna, niti voljna da se bori protiv te ekstremističke organizacije. U pismu upućenom sekretaru UN Ban Ki Munu i Savetu bezbednosti, Turska se pozvala na član 51 Povelje UN koji se odnosi na individualno, ili kolektivno pravo na samoodbranu u slučaju oružanog napada, kao opravdanja za akciju. U pism u se kaže:

„Očigledno je da režim u Siriji nije ni sposoban, niti voljan da spreči ove pretnje koje dolaze sa njene teritorije, a koje jasno ugrožavaju bezbednost Turske i njenih državljana“, naveo je u pismu zamenik turskog ambasadora u UN Levent Eler.

Iranske vlasti zatražile su poštovanje suvereniteta zemalja u borbi protiv terorizma, nakon što je Turska u nekoliko navrata bombardovala položaje Islamske države u Siriji i Radničke partije Kurdistana (PKK) u Iraku. Turska je neprijateljski nastrojena prema sirijskom režimu Bašara al Asada i odbija svaku saradnju s njim, za razliku od Irana koji je Asadov saveznik.

tur-vojska-granica-sirija

Turski vojnici zauzimaju položaje u blizini granice sa Sirijom, jun 2015.

Trostruka igra Turske

Samoubilački bombaški napad ID-a koji se dogodio u gradu Suruču, na jugoistoku Turske, u kome je poginulo 32 ljudi,  otvorio je pitanje prelivanja sukoba iz Sirije na tursku teritoriju što je uvlačenje Turske u rat. Ulazak Turske u širi  konflikt u Siriji, nakon terorističke akcije koja se desila i na tlu Turske, ukazuje da će se povećati broj izbeglica koje će iz Sirije ići preko Balkana ali će se i uvećati opasnost od širenja  terorističkih akcija Kurda i PPK na tlu Turske kao i akcija ID-a po Evropi i na Balkanu.

U Evropi se šire nemiri i protesti protiv turske vlasti zbog napada na PKK i posredno štiteći ID. PKK je skraćenica za Radničku partiju Kurdistana, čiji su pripadnici pomagali u borbi protiv ekstremističke grupe Islamska država. Snage sirijskih Kurda presekle su ključnu putanju za snabdevanje koja povezuje pogranični grad Tal Abjad s bastionom Islamske države Rakom.  To ne odogovara Turskoj u sukobu sa PKK.

Turska s jedne strane pokušava da bude kooperativni saveznik Amerike kroz NATO snage u borbi protiv ID-a a sa druge strane, od strane Turske se ID podržava u borbi protiv Asada i Kurda.

Turske bezbednosne snage su  pokrenule racije širom zemlje i pritom uhapsile osumnjičene pripadnike Islamske države, kao i zabranjene militantne Radničke partije Kurdistana, javili su danas turski mediji. Turska policija privela je gotovo 600 osumnjičenih za učešće u terorističkim aktivnostima, izjavio je danas turski premijer Ahmet Davutoglu.

„U operacijama u 22 provincije privedeno je 590 ljudi koji su osumnjičeni da su članovi tri terorističke organizacije i koji predstavljaju opasnost za nacionalnu bezbednost“, rekao je Davutoglu na konferenciji za novinare u Ankari.

turski-tenkovi-sirija-granica

Turski tenkovi na granici sa Sirijom stavljeni su u stanje pripravnost posle početka bombardovanja turske avijacije ciljeva na sirijskoj teritoriji

Tursko-grčke provokacije

Dok se Turci uključuju u vone akcije u Siriji, istovremeno se vrši i povreda vazdušnog prostora Grčke od strane turskih borbenih aviona. Turski lovci-bombarderi i vojni helikopteri dramatično su povećali broj upada u grčki vazdušni prostor, upozorava se u studiji zasnovanoj na podacima grčke vojske.  Grčke vazduhoplovne snage, imaju velikih teškoća sa finansijama i smanjenjem vojnog budžeta prema uslovima i pritsku kreditora, što smanjuje borbenu moć grčke armije, ali je grčka vojska primorana da odgovori na taj svojevrstan test za odbranu teritorijalnog integriteta.

Vazdušni sukobi su ozbiljan problem i za Atinu i za Ankaru, koje su skoro zaratile - 1987. godine, pa ponovo 1996, dok su se 2006. godine turski i grčki avioni F-16 sudarili, pri čemu je poginuo grčki pilot.

Turska jača svoju vazdušnu moć kroz program modernizacije vazduhoplovnih snaga u okviru kojeg je njena postojeća flota dopunjena sa više od 100 lovaca F-16, a namerava, između ostalog, da kupi ukupno 100 letelica F-35.

„Ne postoji nikakav spor, ni sumnja, o statusu grčkih ostrva“, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Grčke, nakon nedavnih izjava turskog ministra odbrane u kojima se osporava suverenitet Grčke nad nizom njenih ostrva.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...