Zamena i dorada sovjetskih ratnih aviona

Petar Popović

Šest avio-udesa borbenih aparata u mesec dana požuruju Rusiju da sovjetski proizvedene avione zameni novim. Odluka je da se produži vek bombarderu TU 160 i da se tokom narednih osam godina vojsci isporuči Suhojev „naslednik“ iz pete generacije, sasvim moderni T 50
(foto, suhoj T50 koga zovu leteći robot)

Ruski strateški bombarder TU 95, osposobljen da ponese atomsku bombu i leti s arsenalom krstarećih raketa, srušio se prošle nedelje tokom vežbi na Dalekom istoku. Šest udesa ruskih ratnih aviona u mesec dana, tokom juna i jula, još jednog TU 95, dva (od četiri za godinu dana) MIG 29 i po jednog SU 24 i SU 34, opomenuli su Moskvu na hitnost zamene sovjetskih aparata ruskim. Taj proces je u toku ali, opet, baš ovakva opomena se nije očekivala. Početkom jula, vazduhoplovstvo je u jednom trenutku prizemljilo čak preko 200 borbenih MIG 29, “dok se ne utvrde uzroci udesa”, saopštio je šef vojnog vazduhoplovstva general Viktor Bondarev.

MIG 29 je dizajniran da bude rame uz rame sa američkim F 15 i F 16, a Sovjeti i zatim Rusija, izvozili su ga u više od trideset zemalja. Prošle nedelje je naređeno da se iz istih razloga, zbog posebne tehničke provere, prizemlje i svih 62 aparata TU 95, pošto je drugi zaredom u neprilici pri pokušaju poletanja sleteo s piste i upalio se.

Udesi ratnih aviona tokom vežbi, nisu peh samo jedne zemlje – Amerika ih je imala četiri samo 2015, s nepoznatim brojem žrtava. Ali, ovi ruski, naišli su u trenutku ruske najsloženije situacije – kada je Moskva, zbog vojne blokade SAD i NATO pakta, od Poljske i Baltika do Rumunije, prinuđena da štiti nacionalni vazdušni prostor i patrolira rame uz rame s vojnim rivalima, uključujući i daljinske letove strateških bombardera.

rus-Tu160

TU 160, nadzvučni bombarder "Daljinske svijacije" sa dometom od 7.300 kilometara i maksimalnom brzinom od 2.200 km/sat

Novi uzlet TU 160

Epizoda sledi na vremenskoj sredokraći ruske obnove i modernizovanja naoružanja do 2020, s finansijskom podlogom od ukupno 360 milijardi dolara investicija unutar industrije naoružanja. Značajan deo tog novog ili dorađenog povući će i vazduhoplovstvo.

Osim TU 95, u rasporedu strateške avijacije trenutno su još dva super-sonična nuklearno naoružana bombardera, dugopružni TU 160 i (model kraćeg daljinskog dosega) TU 22M3. Šesnaest letelica prvog i 63 aviona drugog tipa.

Teško je reći kakva će biti sudbina daljih narudžbi TU 95, ali Rusi su najavili da se TU 160 očekuje u novoj, osavremenjenoj verziji, i da avion za još dugo može ostati u službi.

Dosadašnji model bombardera ima reputaciju najuspešnijeg u (sovjetskoj) ruskoj strateškoj avijaciji, s maksimalnom brzinom od 2.200 kilometara na čas, mogućnošću da preleti 7.300 kilometara bez dopune goriva i sposobnošću da ponese slobodno-padajuće nuklearne bombe i šest ili dvanaest krstarećih raketa, zavisno od potreba.

Skoro novi avion

Prošle nedelje, RIA novosti su iz Ministarstva odbrane Rusije prenele izjavu nadležne ličnosti da “Rusija već radi na obnovi proizvodnje” ovog “tupoljeva”, s tim što će novi bombarder biti “unapređena verzija pređašnjeg aviona”, čija je proizvodnja  obustavljena 1990. – zbog sloma Sovjetskog Saveza i nestašice finansijskih sredstava.

Trup letelice ostaće neizmenjen, rečeno je. “Sasvim nove će biti komponente u konstrukciji, što će TU 160 učiniti faktički novim avionom”, citiran je predstavnik ruskog ratnog vazduhoplovstva, koji je rekao da je Ministarstvo odbrane zainteresovano za 50 aparata.

Predlog za proizvodnju nove serije bombardera “tupoljev” obrazložio je ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu, aprila ove godine. “U nadzvučnoj klasi (bombardera) još niko nije izumeo bolji avion”, izjavio je Šojgu. Predlog je kasnije podržao i predsednik Rusije Vladimir Putin.

Nova nada T 50

Dva nova aviona trebalo bi da se isporuče već do kraja 2015, objavila je Rasijskaja gazeta. Govoreći o dopunjenom naoružanju aviona, Gazeta je rekla da će novi TU 160 imati krstareće rakete nove generacije X-555 i X-101, podobne za ciljeve i na moru i na kopnu.

U svojstvu sasvim novog tipa bombardera ruski izvor je pomenuo PAK FA, bombarder pete generacije sada još u fazi konstrukcije, uz izglede da probni model bude na raspolaganju 2016. Rečeno je da ta letelica treba ubuduće da posluži “rešavanju zadataka koje danas imaju TU 160, TU 95MS i TU 22M3”. Taj avion bi bio naoružan uz ostalo i “hiper-zvučnim” projektilima, a prvi aparati isporučili bi se ruskom vazduhoplovstvu za osam godina – 2023. 

Gazeta.ru produžava priču i dodaje da bi PAK FA (T-50) trebalo da bude “odgovor na američki bombarder B2”, proizveden po “stelt” tehnologiji. (Srbi su takav jedan skinuli s neba tokom NATO agresije) U svakom slučaju, proizvodnja T-50 neće uticati na odluku o obnovi TU 160, kaže Gazeta. ru.

Isti sajt, međutim, citira i neke od protivnika produžavanja produkcije, ubeđene da protiv-raketno oružje koje je do danas razvijeno obesmišljava funkciju koju je trebalo da ima TU 160, najbržeg prodora u dubinu neprijateljske teritorije.

PAK FA (T-50) je čedo-miljenik fabrike Suhoj, a šef ruskih vazduhoplovnih snaga general Viktor Bondarev kaže da će avion nadmašiti tehničkim aspektima američke F 22 ili F 35 5G. Vladimir Mihajev, savetnik šefa koncerna KRET (Radio-elektronik tehnolodzis koncern) nazvao je iščekivani aparat “letećim robotom”. Robot ili ne, put u sastav ruskog vazduhoplovstva otvoren mu je.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...