Da li „pada vlada“ u Grčkoj

Nikos Arvanites, Atina

„Izdana revolucija“ Aleksia Ciprasa
(Atina, 18.07.2015 - članovi rekonstruisane Vlade Grčke položili su zakletvu u Predsedničkoj palati u Atini: Alexis Tsipras)

Politički idol Aleksisa Ciprasa, Lav Trocki, napisao je poznatu knjigu „Izdana revolucija“. Tako je i premijer Grčke i lider Sirize Aleksis Cipras, od radikalnog levičara i reformiste u obećanjima, došao na poziciju sledbenika neoliberalne politike  evrozone i poslušnika, koji je očarao pa razočarao građane Grčke, uveo Sirizu u vlast a sada je polako odatle izbacuje.

Uzdrmao EU a srušio nade Grka

Aleksis Cipras je na kratko postao velika nada i veoma brzo još veće razočaranje grčke demokratije. Ciprasova vladavina je obaćavala promene i - referendumom - nacionalnu suverenost, a dobila se protekoralna vlast kreditora, još veća nego što je bila. Cipras je uzdrmao EU ali je srušio nadu Grčke u povratak samopoštovanja.

Grčki narod je svestan svoje teške pozicije, ali Cipras nije ni pokrenuo pitanje - ko je pokrao Grčku i njen narod? Ovo će ostati velika enigma za biografiju nekadašnjeg radikalnog levičara bliskog trockizmu. Izgleda da je vlast jača od ideja i principa.

Donedavno „leva ruka“ Ciprasa, mondenski ekonomista, profesor i bivši ministar finansija Janis Varufakis, kaže da će reforme u Grčkoj propasti. Varufakis je za Bi-Bi-Si rekao da je Grčka „podvrgnuta programu“ koji će ući u udžbenike istorije kao „najveća propast makroekonomskog upravljanja“. On je naglasio da će taj program da propadne bez obzira ko preuzme na sebe da ga primeni.

„Taj program je u stvari već propao“, rekao je Varufakis.

cipras-nova-vlada-zakletva

Atina, 18.07.2015 - članovi rekonstruisane Vlade Grčke pred polaganje  zakletvu u Predsedničkoj palati u Atini

Vlast koja jede “samu sebe”                          

Cipras  je  ostvario “Pirovu pobedu” u Sirizi i parlamentu ali je već stvorio opoziciju od oko 40 poslanika u svojim redovima i na taj način uveo svoju vlast u atmosferu prevremenih izbora, koji se očekuju do jeseni, sa velikom mogućnošću da ih izgubi i da se vrati poražen u svoju političku frakciju.

Grčki premijer sproveo je rekonstrukciju vlade. Dosadašnjeg ministra energetike Panajotisa Lafazanisa, zameniće Panos Skurletis koji je dosad bio ministar rada. Na njegovo mesto doći će dosadašnji ministar za administrativnu reformu Jorgos Katugalos. Zamenik ministra finansija biće Trifon Aleksijadis umesto Nađe Valavani koje je podnela ostavku.

Aktuelni ministar finansija Euklid Cakalotos ostaće na toj poziciji. Zamenik ministra odbrane biće Kristoforos Vernardakis, dok je Olga Gerovašli, poslanica Sirize, imenovana za portparola vlade.

Ovo “krpljenje” vlade zapravo je već politički pad Aleksisa Ciprasa i stvaranje opozicije unutar vladajuće koalicije što  govori o političkoj nestabilnosti Ciprasa i realnim teškoćama da sprovode zakone koji su doneti pod pritiskom kreditora i Nemačke. Kada je vlada podeljenja teško je očekivati da će imati sposobnost delovanja po dubini države i institucija povodom sprovođenja novih mera koje su teže nego one koje su zahtevane od grčke vlade pre šest meseci.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...