Zakoni pod pritiskom kreditora

Nikos Arvanites, Atina

Cipras protiv Ciprasa ”u ime Grčke”
(Atina, 15.07.2015 - sukobi policije i demonstranata ispred zgrade grčkog parlamenta u kojem se vodi rasprava o predlogu zakona o strogim merama štednje koje međunarodni kreditori zahtevaju od Atine u zamenu za dodelu trećeg paketa pomoći)

Grčka je, u protektoratu evrozone i pod velikim pritiskom, prihvatila u parlamentu zakone kojima se uvode stroge mere štednje i prihvata sporazum s Evropskim stabilizacionim mehanizmom. Koliko je sednica parlamenta bila teška i mučna pokazuje i stav premjera Ciprasa koji je uoči glasanja rekao:

“Mi u to ne verujemo, ali smo prinuđeni da prihvatimo“. Glasanje u grčkom parlamentu po prvi put izgledalo je kao prihvatanje “ultimatuma” a ne kao politička volja poslanika i grčkih građana. Za je glasalo 229 poslanika, protiv 64, uzdržanih 6 poslanika, a jedan nije bio prisutan.

Cipras ostaje premijer - do daljeg

Vladajuća Siriza odobrila je zakone, zahvaljujući podršci većine poslanika koalicije Sirize i Nezavisni Grci, kao i opozicionih iz Nove demokratije, Pasoka i Reke (To Potami). Protiv su bili Komunistička partija i desničarska Zlatna zora. Na ulicima Atine i Soluna izbile su demonstracije sa porukama „Izdali su nas!“ i povicima „Ukinite paket pomoći!“ i „NE politici EU, ECB i MMF!“.

Premijer Cipras je na izborima dobio veliku podršku a tako je bilo i na referendumu. Pritisak i ucene iz  EU i evrozone koje su pretile ne samo bankrotom već i izbacivanjem iz evrozone, uz političke sukobe u Grčkoj i građansku pobunu, uticale su da Ciprasova vlada prihvati političku “kapitulaciju” kako ne bi došlo do državne katastrofe u Grčkoj. I pred svega što je Ciprasova vlada prošla, kroz poniženja i prisiljavanje na nedoslednost, ankete javnog mnenja pokazuju da nešto više od polovine ispitanih Grka, njih 51,5 odsto, veruje da je pozitivan dogovor postignut sa međunarodnim kreditorima. Istraživanje agencije Kapa za dnevnik Vima, objavljeno 14. Jula, ukazuje na to da 72 odsto ispitanika smatra da dogovor sa kreditorima nema alternativu a 70,1 odsto misli da parlament treba da ratifikuje mere. Rezultati ankete govore i da 58,8 odsto Grka ima pozitivno mišljenje o Ciprasu. Cipras je za sada zadržao većinsku podršku grčkih građana ali se ta podrška osipa.

Grčka u nedoumici

Grčki premijer Aleksis Cipras izjavio je da neće podneti ostavku:

„Preuzimam odgovornost za sve greške koje sam možda počinio, preuzimam odgovornost za tekst u koji ne verujem, ali koji sam potpisao da bi izbegao katastrofu za Grčku i kolaps banaka“.

Premijeru Ciprasu prete pobuna u sopstvenim redovima i raspad koalicije Siriza. Međutim, posle usvajanja teških mera, opozicione stranke Pasok i Nova demorkatija, koje su doprinele krizi u Grčkoj, daće Ciprasu podršku do novih izbora ili formiranja ekspertske ili prelazne vlade.

Pod pritiskom evrozone, grčki parlament je usvojio više pojaridnačnih zakona. Između ostaloga, usvojena su četiri zakonska predloga koji će regulisati penzione i poreske reforme kakve zahtevaju kreditori. Među tim merama su podizanje poreza na dodatu vrednost (PDV), reforma penzionog sistema, jačanje finansijskog sektora, uključujući odlučnu borbu za smanjenje nenaplativih zajmova i eliminisanje političkog uticaja na bankarski sektor, liberalizacija privrede, privatizacija elektrodistibucione mreže, reforma tržišta rada, nezavisnost statističke službe...

Ministar finansija Euklid Cakalotos, pred usvajanje ovih zakona, poslanicima se obratio rečima „Mi nikada ne ulepšavamo situaciju“, i dodao da je suviše rano procenjivati sporazum jer mnogo toga zavisi od onoga što će se dešavati na političkom planu u Evropi.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...