Drama grčkog referenduma

Nikos Arvanites, Atina

Odbrana suvereniteta i (ili) izlazak iz evrozone?
(foto, Athens, 27.06.2015 - premijer Grčke Aleksis Cipras na vanrednoj sednci Parlamenta u Atini povodom referenduma o predlogu međunarodnih kreditora)

Ciprasova vlada nije našla komprimsno rešnje sa ministrima evrozone i kreditorima. Moćna “trojka” - EU, ECB i MMF -  prema Grčkoj vodi “politički rat” po principu “uzmi ili ostavi”, uz uslove koji pogoršavaju grčku krizu i državu dovode u opanost od unutrašnjeg sloma - da bi se sačuvalo jedinstvo evrozone.

Kriza oko grčkog duga pokazuije da nema demokratske niti solidarne politike već da dominiraju interesi briselske birokratije i moć finansijsko-bankarskih grupa. Grčka vlada nije uspela da “ubedi” ministre evrozone u valjanost svog programa već je sprovođena “tvrda politika” unutar evrozone, u strahu da se grčki model ne bi preneo na druge države EU.

Učinjena je, međutim, velika šteta i za evrozonu i EU, ali i za budućnost Grčke. Čitav proces grčkih reformi, štednje i drugih  teškoća koje je izdržao grčki narod sada se dovodi do dramatičnih razmera odlukom Ciprasove vlade da referendumom proveri i traži potvrdu za svoju politiku u odnosu na evrozonu i EU i svoju poziciju kao dužnika ali i kao protektoralne države u vlasti moćnih finasijskih i političkih oligarhija EU i Grčke.

Narod između Ciprasa i EU

Referendum je političko sredstvo odbrane politke vlade Aleksisa Ciprasa ali i model koji će biti aktiviran u drugim državama EU i evrozone u sporu sa EU, ECB i MMF. Cipras se kreće u zoni visokog rizika po državu i njegovu vlast, ali su mu manevarske mogućnosti dovedene do tačke kada mora da pita naciju za budućnost Grčke i svoje poliitke.

Zato je premijer Grčke Aleksis Cipras izjavio je će 5. jula biti održan referendum o predlogu međunarodnih kreditora. Ministri finansija evrozone odbili su da produže program pomoći Grčkoj posle roka koji ističe 30. juna, pošto je Atina pozvala na referendum o predlozima kreditora. Dakle, kreditori traže poslušnost, a ne pokazivanje političke i demokratske volje država članica evrozone.

Na referendumu će Grci odlučiti da li će da prihvate uslove koje nude kreditori. Oni su tražili grčke garancije za teške mere, a Ciprasova vlada nije dobila vlast na politici kreditora tako da je referendum političko sredstvo preuzimanja odgovornosti nacije za odnose sa evrozonom i EU.

„Ovi predlozi, koji očigledno krše evropska pravila i osnovna prava na rad, jednakost i dostojanstvo pokazuju da cilj nekih od partnera i institucija nije održivi dogovor već poniženje celog jednog naroda", rekao je premijer Cipras koji naglašava da je referendum važan za „buduće generacije, za istoriju Grčke, za suverenitet i dostojanstvo naroda“.

Put ka novima izborima u Grčkoj?

Po ocenama premijera Ciprasa, predlog kreditora opisan je kao ucena, ali je on naglasio da će poštovati volju naroda.

Grčkoj ističe vreme za isplatu rate kredita od 1,5 milijarde evra MMF-u a ako ne nađe novac, to će značiti proglašavanje moratorijuma na plaćanja što je uvod u komplikovane odnose unutar evrozone i prema kreditorima. Ovo će predstavljati nove teškoće ne samo za Grčku već i za evrozonu, banke ali i MMF zbog gubljenja poverenja i autoriteta što će izazvati burne reakcije i posledice na svetskim i evropskim berzama. 

„Odbijanje produženja pomoći će ugroziti kredibilitet evrogrupe kao demokratske zajednice i takva šteta može da bude trajna“, rekao je ministar finansija Grčke Varufakis. Varufakis je rekao da plaćanje duga Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) 30. juna zavisi od fleksibilnosti kreditora i da će tražiti od Evropske unije da vrati 1,9 milijardi evra profita na ime grčkih državnih obveznica koje su u posedu Evropske centralne banke, kako bi Atina platila dug MMF-u. Sada je između MMF, EU i Grčke “rat“ strategija i interesa ali je ovo prva i najveća kriza unutar EU i evrozone od osnivanja EU i formiranja evrozone. 

Grčka vlada nema više manevarskog prostora nego - kapitulacija pred MMF ili referendum. Sada se sudbina Grčke stavlja u ruke građana koji najviše trpe dok politčari koji su se zaduživali i uživali uticaj u MMF i EU “peru ruke” ili se međusobno optužuju. Nije nemoguće da EU, uz pomoć grčke opozicije, ide na varijantu obaranja s vlasti Ciprasa i njegove vlade. Treba očekivati nove izbore u Grčkoj i to u napetoj situaciji.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...