Ko je režiser „makedonske drame“?

Nikos Arvanites, Atina

Kriza u BJR Makedoniji - opasnost za Balkan
(foto, Edi Rama i Hašim Tači otkazali su posetu Makedoniji)

Postavlja se pitanje „ko je režiser“ krize u BJR  Makedoniji. Hipotetički, postoji više opcija. Prva je da je ukupna kriza u BJR Makedoniji rezltat slabosti, korumpiranosti, dužine vladanja VMRO-DPMNE i sukobljavanja sa opozicinom SDSM.

Druga solucija je da potpisi za političke proteste i alarmiranje albanskg terorizma pripadaju pojedinim obaveštajnim službama susednih država BJR Makedonije kao i velikim službama koje kontrolišu Balkan.

Treća opcija je mešavina prve dve.

Teroristi sa Kosova i iz Makedonije

Na osnovu informacija, dinamika krize u BJR Makedoniji vodi ka padu vlade Gruevskog ali i pritisku albanskog faktora za federalizacijiu države. Državni zvaničnici u Skoplju tvrde da je  napad u Kumanovu počinila jedna od najopasnijih kriminalnih grupa s političkim ambicijama u regionu koja je ušla u Makedoniju s ciljem napada na državne institucije i strateške ciljeve i sa namerom da izazove strah i nestabilnost.

Sve grupe sa čijim organizovanjem se neposredno dovodi u vezu Daut Haradinaj, rođeni brat Ramuša Haradinaja i poslanik njegove stranke u Skupštini Kosova, imale su kao glavnokomandujućeg Malića Ndrecaja. U napad su bile uključene i grupe iz Makedonije kojima su komandovali Džezair Šaćiri, Skenderbeg Habibi i Dževat Hasani. One su učestvovale i u napadu na makedonsku karaulu Gošnica, na granici sa Kosovom u aprilu.

Pošto su u terorističku akciju umešane strukture Albanaca i sa Kosova, albanski premijer Edi Rama i ministar inostranih poslova Kosova Hašim Tači otkazali su najavljenu posetu Makedoniji. Prema ranijoj najavi, Rama i Tači trebalo je da se sastanu sa liderima vodećih političkih formacija makedonskih Albanaca - liderima Demokratske unije za integraciju (DUI) Alijem Ahmetijem i Demokratske partije Albanaca (DPA) Menduhom Tačijem.

Poslednjih nekoliko meseci iz Prištine i Tirane stižu preteći zahtevi povodom potrebe stvaranja “prirodne” ili “velike Albanije”

Zahtevi Zapada: “Ostavka vlade  Gruevskog”!

Situaicja u BJR Makedoniji je “trusna”. Po oceni potpredsednika Sobranja i bivšeg ministra spoljnih poslova Makedonije Antonia Milošoskog ”Trenutna bezbednosna situacija u Makedoniji je pod kontrolom, ali ipak je osetljiva. Plan terorista je bio da se podele i izvrše napade na tim lokacijama. Cilj je bio da se izazove opšta panika, da bude žrtava, ukratko, destabilizacija države. Izabrali su da igraju na kartu gde smo ranjivi, a to su međuetnički i međureligijski odnosi“.

Mediji prenose informacije da je srpska vojna služba bezbednosti upozorile makednoske službe još u aprilu oko mogućnosti eskalacije albanskog terorizma ali toj informaciji u tajnim službama u Skoplju nije data značajnija pažnja.

Ipak najznačajnija je poruka EU i Zpada da sadašnja vlada  Gruevskog podnese ostavku i pripremi uslove za prevremene izbore. Potpredsednik Evropskog parlamenta Aleksandar Graf Lamsdorf pozvao je premijera Makedonije Nikolu Gruevskog da podnese ostavku kako bi doprineo smirivanju situacije, a grupa ambasadora pozvala je lidera opozicione SDSM Zorana Zaeva da se vrati u parlament i smiri poliitčke strasti koje vode državu u nekontrolisana stanja.

Posle terorističkog delovanja albanskih ekstremista u Kumanovu, ministarka unutrašnjih poslova Makedonije Gordana Jankulovska i ministar za transport i veze Mileta Janakievski podneli su ostavke. Kako su preneli makedonski mediji, MUP će ubuduće voditi dosadašnji direktor Biroa za javnu bezbednost Mitko Čavkov, a Ministarstvo za saobraćaj i veze Vlado Misajlovski, dosadašnji direktor Javnog preduzeća Državni putevi.

Lider Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) Zoran Zaev izjavio je da će se njegova stranka vratiti u Sobranje kada premijer Nikola Gruevski podnese ostavku. Očigledno je moguć pritisak Zapada na vlast i opoziciju da se zbog balkanske stabilnosti dogovore oko prevrmenih izbora.

Povodom aktuelne situacije oko Kumaonova Srbija je pojačala bezbednost granice prema BJR Makeodniji „zbog sprečavanja prelivanja sukoba”. Isto je to uradila i Bugararska. Bugarska je pojačala vojne snage na granici sa Makedonijom zbog političke krize u toj zemlji i poslednjih događaja u Kumanovu, javili su makedonski mediji.

„Vojska je na granici i priprema taktiku za slučaj da se stanje u Makeodniji pogorša“, rekao je bugarski premijer Bojko Borisov u parlamentu u Sofiji. Bugarska je, kazao je on, spremna da u slučaju potrebe primi oko 90.000 Makedonaca koji imaju bugarske pasoše.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...