Probni baloni za balkansku krizu

Nikos Arvanites, Atina

CIA i BND “imale” informacije o terorističkoj mreži u BJR Makedoniji. Ovde se radi o ispitivanju terena za radikalnije poteze, ne samo na makedonskoj teritoriji
(foto, Skoplje, 11.05.2015 - cveće i sveće u pomen policijskim žrtvama sukoba sa terorististima)

Zapadne obaveštajne zajednice poput CIA ili BND, koje su  dobro upoznate sa strukturama albanskog pokreta i OVK, morale su da imaju saznanja o dinamici delovanja ove ekstremne grupe sa preko 40 terorista koji su više nedelja pripremali teren za terorističku akciju. Posebno je indikativno da tajne službe BJR Makedonije nisu bile “brifovane” od zapadnih tajnih službi niti su reagovale na mogućnost veće akcije.

Teroristička grupa, koja je obučena za akcije šireg karaktera,  imala je svoje “pacovske kanale” u Kumanovu, a moguće je da je imala i podatke iz struktura MUP-a i tajne službe Makedonije. Ovakva akcija samo dokazuje da CIA i BND ne daju važne informacije državama u okruženju radi sprečavanja terorizma, već posmatraju razvoj događaja.

Ulična gerila u Kumanovu - pozadina

Sam premijer Makedonije Nikola Gruevski izjavio je da je u sukobu policije i terorističke grupe u Kumanovu makedonska policija imala do sada najsloženiju, najtežu i najkomplikovaniju situaciju, kao i da je zahvaljujući akciji makedonskog MUP-a eliminisana najopasnija teroristička grupa na Balkanu.

General Armije Makedonije u penziji Ilija Nikolovski, koji je u međuetničkom konfliktu u Makedoniji 2001. godine komandovao Drugim armijskim korpusom, izjavio je danas da je moguće da je neko namerno izazvao incident u Kumanovu agažovanjem plaćenika.

Ko to može da bude? Strukture OVK i mafije sa Kosova, pojedine tajne službe ili “ujedinjeni” faktori koji rade za “veliku Albaniju”?

Zvanično, sukobi policije i terorističkih grupa u Kumanovu su završeni nakon više od 24 sata. Život je izgubilo osam policajaca, dok je ranjeno više od37, aubijeno je 14 terorista. Vođe razbijene terorističke grupe Dene Šehu i Beg Rizaj bili su telohranitelji lidera vladajuće makedonske partije Demokratske unije za integraciju Alija Ahmetija i haškog optuženika Ramuša Haradinaja, prenose makedonski mediji. Albanski mediji prenose da je Šehu, kao pripadnik OVK, učestvovao u borbama na Kosovu 1999. godine, te u Makedoniji 2001. godine, nakon čega je bio telohranitelj Ahmetija a često je viđan i sa drugim funkcionerima ove partije.

Beg Rizaj je bio pripadnik OVK u zoni Dukađini na Kosovu, kojom je rukovodio Ramuš Haradinaj. Nakon rata na Kosovu bio je Haradinajev telohranitelj. Lideri ove grupe su ozloglašeni Muhamed Krasnići tzv. komandant Mališeva, Mirsad Ndrecaj tzv. komandant Nato, Sami Ukšini tzv. komandant Sokoli, Beg Rizaj alijas komandant Begu i Dene Šehu alijas Juniku.

Albanski političari podržavaju terorizam

Da postoji izvesna interakcija i sinhronizacija sa Kosova pokazuju i stavovi kosovskih partija Albanaca. Tako je radikalni pokret "Samoopredeljenje" pozvao kosovske institucije da Skoplju upute protestnu notu zbog navodnog napada makedonskih snaga na „nevino albansko stanovništvo u Kumanovu“. Šef poslaničke grupe "Samoopredjeljenje" u parlamentu samoproglašenog Kosova Glauk Konjica, rekao je da je makedonska vlada „artiljerijom napala Albance u Kumanovu, kao što je to radio nekadašnji predsednik Srbije Slobodan Milošević“.

To je poziv na radikalizam, odnosno ustanak Albanaca u BJR Makedoniji i može da se klvalfikuje kao sponzorisani  terorizam sa Kosova.

Sa druge strane, albanski političar, lider Liste za prirodnu (veliku) Albaniju Kočo Danaj, tvrdi da iza „rata u Kumanovu“, u naseljima u kojima žive Albanci, stoji vlast i smatra da je došlo vreme za ujedinjenje Albanaca. Strukture Oslobodilačke narodne armije (ONA), koja je preuzela odgovornost za napad u Kumanovu, saopštile su da su njene oružane snage “organizovane, sposobne i da imaju dovoljno sredstava za nastavak borbi“.

Strane službe, pre svega CIA i BND, koje dobro poznaju delovanje OVK, ANA, ONA imaju informacije o mreži ali nisu adekvatno reagovale. Ovde se radi o ispitivanju terena za radikalnije poteze, ne samo u BJR Makedoniji povodom federalizacije i pritiska na vladu Gruevskog, već i “opipavanje pulsa” Srbije na jugu u Preševu i načinu reagovanja vojno- policijskih snaga Srbije kao i moguće selektivno ili  “hermetičko” zatvaranje granice prema BJR Makedoniji što može da izazove proteste Albanaca na jugu Srbije.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...