Radikalizacija u BJR Makedoniji

Nikos Arvanites, Atina

“Igra terorizma” ili velikoalbanski plan?
(Gošince, 21.04.2015 - makedonska policija zaustavila je vozilo OEBS u rejonu sela Gošnice, u blizini severne granice zemlje, gde je, prema saopštenju policije, izvršen oružani napada na posadu ganične karaule)

Politička situacija u BJR Makedoniji dobija na dinamici: od političkih protesta opozicije, podele unutar albanske partije DUI i afere prisluškivanja vladine koalcije do pojave albanskih ekstremista UČK sa Kosova na teritoriji BJR Makedonije.

Ko igra koju igru u BJR Makedoniji?

Po informacijama iz vlasti grupa od oko 40 naoružanih osoba sa Kosova zauzela je policijsku stanicu u selu Gošince, opština Lipkovo. Zvaničnici ministarstva policije kažu da su četiri policajca koji su bili na dužnosti, pretučeni i vezani lisicama. Utvrđen je identitet petorice od ukupno 40 naoružanih osoba koje su napale karaulu u selu Gošnice i, navodno, svi su iz Gnjilana sa Kosova a njihov vođa je  izvesni komandant Dževair Ademi.

Karaula Gošince nalazi se iznad Kumanova, na granici sa Kosovom. U neposrednoj blizini je i karaula Tanuševci, a reč je o dvema tačkama koje su prve napadnute 2001. kada su članovi OVK-a (UČK) na tom području proglasili slobodnu teritoriju. Za vladine zvaničnike, reč je o teororizmu i slabljenju države i vladajuće  koalicije što znači da su neke alabanske ekstrmističke grupacije stavljene u funkciju krize sadašnje vlade i potrebe stvaranja konflikta.

Na drugoj strani, bivši član Oslobodilačke narodne armije (ONA) Abedin Zimberi, koji živi u Lipkovskom regionu, kaže da na tom području nema nikakvih naoružanih lica.

Odbrana vlade ili početak federalizacije

Prema Radiju Slobodna Evropa na makedonskom jeziku, Zimberi je rekao:

„Ja sam odatle i gledam ljude kako normalno žive, nema nikakvih incidenata. Ovaj incident, o kome izveštavaju mediji, liči na nekakav scenario vlade (premijera Nikole) Gruevskog, kao i Ministarstva unutrašnjih poslova. Sigurno se planira nekakav scenario kako bi se pažnja građana skrenula sa onoga što se u Makedoniji dešava i pokušava da se spase što se spasiti da.“

Ovaj scenario podrazumeva da je to montaža vlade i MUP-a Makedonije da bi se sačuvala vlada od pritisaka opozicije i pada. Ipak činjenice ukazuju da je reč o opasnoj unutrašnjoj destabilizaciji države i vlade i da su izvesni prodori albanskih ekstremista sa Kosova u BJR Makeodniju realni, kao i da postoji namera za aktiviranje albanskog plana “federalizacije“ države. Čeka se  kriza vlasti kako bi se ovo pitanje lakše aktiviralo i za stanje na međuetničkom planu optužila vlada Makedonije.  


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...