Makedonija u neobjavljenom „vanrednom stanju“

Nikos Arvanites, Atina

BJR Makedoniji prete pad vlade i zapadna arbitraža
(foto, Gošince, 21.04.2015 - makedonska policija interveniše u rejonu sela Gošnice, u blizini severne granice zemlje, gde je, prema saopštenju policije, izvršen oružani napad na posadu granične karaule)

Kako se razvijaju događaji u BJR Makedoniji, naredne nedelje i meseci mogu biti veoma konfliktni, ne samo između vlade Gruevskog iz VMRO-DPMNE i opozicije oko Zajeva iz SDSM, nego i zbog mogućnosti raspada vladajuće koalicije VMRO-DPMNE i DUI.

Najnoviji događaj sa pojavom terorista u policijskoj stanici na severu Makedonije, preti da pogorša već postojeće napetosti i čini da situacija u zemlji postane još neizvesnija. 

„Pukotine“ u vlasti

Došlo je do unutrašnjih raskola unutar DUI i ostavke jednog broja u rukovodstvu DUI iz redova poslanika i viskokih državnih funkcionera ove albanske partije u makedonskoj vladi koju vodi Ali Ahmeti. Na taj način došlo je do političke podele i pojave zahteva da DUI izađe iz vlade sa VMRO-DPMNE ali i da dođe do smene unutar DUI, tačnije ekipe oko Ali Ahmetija.

Ako se uzmu u obzir i višenedeljni protesti opozicije koja obelodanjuje sadržaje o prisluškivanju od strane vladajuće koalicije uglednih građana ili onih koji su politički nameštenici, jasno se vidi da je situacija vrlo napeta i preti većim potresima koji zahtevaju arbitražu Brisela i američke diplomatije u Skoplju.

Vlast i opozicija, koje su suprotstavljene do nepodnošljivosti, treba da „ukrste koplja“ u Briselu sa evropskom parlamentarnom trojkom. Politička situacija u BJR Makedoniji svakim danom izmiče kontroli uz opasnost da se pokrene talas protesta ali i političkog nasilja koje se teže može zaustaviti, i moguće međuetničke ili unutaralbanske konflikte.

Opozicija protestvuje zbog manipulacije vlasti, korupcije i novog klijentelizma, sa nekontrolisanom partijskom oligarhijom  koja je odgovorna za izbornu krađu, zloupotrebu institucija dražve u lične i partijske ciljeve, za kontrolu sudstva i medija... Vlast tvrdi da je „sve u redu“, ali političke podele u albanskoj partiji DUI ipak govori da postoje „pukotine“ i u samoj vladajućoj koaliciji.

Raskid vladajuće koalicije, novi izbori?

Trojica funkcionera albanske stranke DUI, članice vladajuće koalicije u BJRM, podneli su ostavke na pozicije u vlasti i u partiji. O istupanju iz stranke javnost su obavestili visoki funkcioner DUI Arben Labeništi, koji je zamenik ministra odbrane, generalni sekretar Hazbi Lika, kao i i Šefik Duraku, stranački funkcioner iz skopske opštine Aračinovo i bivši portparol vlade. Svoje ostavke, obrazložili su nezadovoljstvom radom stranke i zahtevom za raskidanje aktuelne koalicije između VMRO DPMNE-a i DUI-ja zato što vlada radi protiv interesa Albanca. Povod je objavljivanje snimaka navodnih telefonskih razgovora u kojima ministarka policije vređa i ponižava jednog političara Albanca.

Ostavku je podneo i generalni sekretar stranke DUI Hazbi Lika, doskorašnji veoma blizak saradnik stranačkog predsednika Alija Ahmetija što govori o dubini krize unutar ove partije koja je već duže vreme deo vlasti u BJRM. Po navodima dela makedonske javnosti i analiičara, stoji ocena da i „strani promatrači ukazuju kako je neophodan odlazak Gruevskog, ali i Ahmetija“ koji vodi ka padu vlade i novim, prevremnim izborima. Otvara se i pitanje da kriza sadašnje vlade premijera Gruevskog otvara i etnički i državni problem Albanaca koji već duže vreme traže federalizaciju države i za tu opciju mogu dobiti podršku vlada Albanije i Kosova i nekih stranih diplomata.

Kriza u BJR Makedoniji uticaće na nestabilnost na Balkanu, jačanje albanskog radikalnog ili uslovljavajućeg faktora kao i usporavanje dogovaranja između Skoplja i Atine o međusobnim odnosima koji opterećiju bilateralne veze i put BJR Makedonije ka EU.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...