“Leva” i “desna” politika Srbije i Grčke

Nikos Arvanites, Atina

Grčki premijer Aleksis Cipras „po drugi put“ među Srbima
(foto, Aleksis Cipras, premijer Grčke)

Premijer Grčke i lider Sirize Aleksis Cipras je u decembru 2014. godine posetio Srbiju i sastao se sa predsednikom Tomislavom Nikolićem, ministrom Aleksandrom Vulinom, liderom male partije Pokret socijalista, srodne Sirizi, kao i sa patrijarhom srpskim gospodinom Irinejom.

Za početak maja najavljena je nova poseta grčkog premijera Srbiji ali sada i svom srpskom kolegi Aleksandru Vučiću, lideru SNS. Kako navode mediji, pozivajući se na svoje izvore, dva premijera razgovarala su telefonom i dogovorili susret za mesec dana.

Premijer Srbije Vučić, povodom izbora Aleksisa Ciprasa za premijera uputio je iskrene čestitke uz ogradu da Srbija neće voditi politiku sličnu Ciprasovoj i Sirizi koja se zasniva na smanjenju mera štednje i novom odnosu prema kreditorima i MMF. Srbija je na kursu politike MMF, dok Grčka pokušava da pronađe neka povoljnija rešenja za krizu i zaduženost. Uprkos štednje i sprovođenja mera MMF, nema zadovoljavajućih rezultata već se nastavljaju, uz pad standarda i nezaposlenost, i novi pritisci trojke (MMF, EU, ECB).

Prijateljski odnosi Srbije i Grčke

Svi dosadašnji premijeri  Grčke i njeni predsednici u poslednjih 25 godina imali su dobre odnose sa Srbijom i svim njenim vladama počev od Miloševićeve, devedesetih do Vučićeve vlade danas. 

Grčka prema Srbiji vodi principijelnu, prijateljsku politiku međusobnog razumevanja dva naroda, iste pravoslavne vere i u znaku podrške Grčke na putu Srbije ka EU.

Grčka je tokom proslednjih decenija bila faktor mirovnih rešenja za krizu na Balkanu i pružala podršku Srbiji da smanji međunarodnu krizu. Grčka se pokazala kao razumna i nije kao članica NATO 1999. godine učestovala u napadu na Srbiju i SRJ. Srbija i Grčka dele vekovne saveze i prijateljstva kao i duhovne veze kakva je preko manastira Hilandara na Svetoj Gori.

Srbija je za Grčku jedna od ključnih država od turstičkog interesa gde svake godine preko pola miliona građana Srbije letuje na grčkom primorju. Značajne su grčke investicije u Srbiji u poslednjih 15 godina.

Sličnosti i razlike premijera Vučića i Ciprasa

Koje su sličnosti i razlike između srpskog i grčkog premijera Vučića i Ciprasa? Sličnosti su što su dve partije-koalcije, SNS i Siriza osvojile skoro 50 odsto biračkog tela, odnosno mandata u parlamentu i da su apsolutna vlast. Cipras kao podršku ima malu desničarsku partiju da bi funkcionisao, a SNS levicu - SPS - da bi ojačao državnu i vladinu politiku i većinu.

Premijer Srbije je po ubeđenju konzervativac koji uspešno sarađuje sa levicom u vlasti, dok je Cipras radikalni levičar koji  sarađuje sa partijom desnice u vlasti. Vučić je pravnik bez većeg radnog iskustva sem u politici u kojoj je više od dve decenije kao poslanik, ministar, potrpedsendik vlade, sekretar stranke. Cipras je inženjer sa daleko manjim stažom u aktivnoj politici ali ima, kao i Vučić, populističku crtu u ponašanju. Sličnih su godina i predstavlju političare novog doba, rođene sedamdesetih godina prošlog veka.

Obojica su vispreni u govorima kao i u političkom spinovanju i marketningu. Obojica se ležerno oblače.

Vučić je okrenut Nemačkoj i Velikoj Britaniji a Cipras ka SAD, a ima kanale i u Francuskoj i drugim državama.

Cipras ima značajne probleme sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel sa kojom premijer Srbije Vučić ima sadržajnie odnose uvažavanja. Cipras je kritičar MMF i globalizma,Vučić je saradnik MMF.

Sve kada se sabere, postoje dobre osnove za međusobnu saradnju i usaglašavanje interesa.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...