Rat u Jemenu: povod za pomirenje Rijada i Muslimanskog bratstva

Danijla Ćirović

Politički i verski pokret sa sedištem u Kataru istakao je da podržava vazdušnu intervenciju u Jemenu koju predvodi Saudijska Arabija, te da se protivi ekspanziji Irana u regionu. Saudijski zvaničnici sa svoje strane kažu da im samo Bratstvo nije problem, već su to „pojedinci“, iako su prošle godine ovu organizaciju stavili na listu terorističkih grupa i podržali Egipat pri svrgavanju Mohameda Morsija. Prognozira se da se decenijama zavađene strane međusobno približavaju oko zajedničkog interesa – jačanja sunita u regionu a protiv uticaja Teherana
(foto, Muslimansko bratstvo podržalo napad na Jemen - Midlist monitor)

Muslimansko bratstvo saopštilo je da podržava vojnu intervenciju u Jemenu pod vođstvom Saudijske Arabije, dodajući da se protivi ekspanziji Irana u regionu. Grupa je izrazila nadu da će vojna operacija u Jemenu predstavljati početak saudijske težnje „da se podrži legitimna vlast i izbor naroda“.

Naime, kako prenosi Midlist monitor, Jahja Hamid, član Muslimanskog bratstva i egipatski ministar investicija u vreme vladavine Muhameda Morsija, napisao je na svom Tviter nalogu da je „udar (Huta) na legitimitet i narod samo doveo do proboja u region i podjarmljivanja nacionalne bezbednosti“. On je izrazio podršku operaciji „Odlučujuća oluja“, odnosno vazdušnoj intervenciji koju od 26. marta sprovodi koalicija od deset zemalja predvođena Rijadom kako bi se vlast oduzela šiitskim Hutima i vratila odbeglom predsedniku Abedrabou Mansuru Hadiju.

„Razumemo i podržavamo saudijsku operaciju upravljenu protiv iranskog mešanja i Huta koji prete da razjedine Jemen i dovedu u pitanje bezbednost Zaliva“, naveo je Hamid, dodajući da se nada da će trenutna intervencija značiti „i nov početak saudijske administracije da podrži legitimitet i izbor svih arapskih naroda“.

Protiv pučista u Jemenu, a s pučistom u Egiptu

Ipak, Muslimansko bratstvo nije propustilo da osudi sastanak zalivskih kraljeva sa egipatskim predsednikom na kojem se raspravljalo o vraćanju legitimne vlasti u Jemenu, uzurpirane pobunjeničkim šiitskim Hutima, ističući da upravo predsednik Egipta Adbel Fatah al Sisi „ubija ljude koji se dižu protiv njegovog režima“, te da su na delu dupli standardi.

„Sastajete se da biste razgovarali o situaciji državnog puča Huta u Jemenu protiv legitimne vlasti. Ali, nažalost, dolazite kao gosti kod jednog pučiste i izdajnika, koji je izdao Umu, pogazio zakletvu, ubijao ljude i vlast uzeo silom tenkova. Egipatski narod ovde vidi duple standarde“, navelo je Muslimansko bratstvo, podsećajući na puč u Kairu kojim je bivši predsednik Morsi 2013. svrgnut s vlasti i od kada su članovi ove organizacije na meti Sisijevog režima.

saudijski-kralj-Salman-sa-egipatskim-predsednikom

Saveznici - saudijski kralj Salman sa egipatskim predsednikom

Fejsal: Kraljevini su problem pojedinci, ne MB

Saudijska Arabija i Muslimansko bratstvo imaju prilično poljuljane odnose, čak je Rijad ovu organizaciju prošle godine stavio i na listu terorističkih grupa. Međutim, njihov odnos se menjao vremenom a nedavno je i saudijski kralj Salman na izvestan način pružio „ruku pomirenja“. Šef diplomatije iz Rijada princ Saud bin Fejsal je, naime, izjavio da ova kraljevina nema problem sa MB, „već sa malom grupom pojedinaca koji su povezani sa organizacijom“. Zamenik saudijskog prestolonaslednika zvanično je posetio i Katar, zemlju koja daje punu podršku MB-u, zbog čega su zalivske zemlje povlačile svoje ambasadore iz Dohe. Sam kralj Salman je nagovestio da bi da se sa MB-om uspostavi prijateljski odnos, izvan politike.

Treba podsetiti da je Hasan al Bana, osnivač MB-a, bio u dobrim odnosima sa Rijadom. Bratstvo je osnovano 1928. kao politički, verski i društveni pokret. Kada su aktivisti MB-a optuženi za atentat na egipatskog lidera Gamala Abdela Nasera 1954. godine, Saudijska Arabija je pružila utočište njihovim članovima i vođi dala državljanstvo. Rijad je Muslimanskom bratstvu prepustio i kontrolu nad pojedinim institucijama.

Protest-pristalica-Muhameda-Morsija

Protest pristalica Muhameda Morsija posle puča 2013. u Egiptu

„Izdaja prijatelja“ u korist Irana i Sadama

Međutim, nakon godina podrške iz ove zalivske kraljevine, Bratstvo je stalo na stranu šiitske iranske revolucije a zatim podržalo iračkog lidera Sadama Huseina dok je ovaj pretio Saudijskoj Arabiji za vreme Zalivskog rata. Takođe, kada je Morsi kao predstavnik Muslimanskog bratstva došao na vlast u Egiptu, u zvaničnu posetu pozvana je delegacija iz Teherana. Ovo su neki od razloga što su se stari odnosi bitno promenili a Saudijska Arabija ih okarakterisala kao izdaju „starog prijatelja“.

Stručnjaci sa Bliskog istoka sada, ipak, tvrde da je kralj Salman spreman da zaboravi sukobe iz prošlosti. Oni smatraju da je Rijadu sada zapravo važnije da pokuša da ujedini sunite u regionu i širom sveta, uprkos njihovim razlikama.

„Pojavio se osećaj nade, stvari se menjaju oko nas, na vlast dolaze novi lideri i vreme je da se čuje i pojasni svetu ko smo mi zapravo“, rekao je jedan od članova Muslimanskog bratstva iz Katara.

Katar vratio ambasadora u Kairo

Katar je zbog podrške MB-u često u razmiricama sa državama Zaliva, ali i Egiptom čija je aktuelna administracija svrgla Morsija s vlasti. Nova vlast u Kairu je u januaru 2014. povukla svog izaslanika iz Dohe. Takođe, nedavno je katarski ambasador povučen iz Kaira – ovoga puta povod je bila intervencija u Libiji gde su pripadnici ogranka džihadističke grupe Islamska država ubili 21 egipatskog kopta. Doha je tvrdila da je Egipat trebalo o ovome da konsultuje i druge zemlje iz regiona a vlast iz Kaira je na sastanku Arapske lige, Katar optužila da podržava teroriste.

No, kako je nova intervencija u Jemenu okupila sunitske monarhije i druge države a protiv šiitskih Huta, odnosno uticaja Irana u regionu, tako se i „nesuglasice“ rešavaju u hodu. Naime, Katar je u utorak vratio svog diplomatskog predstavnika u Kairo, mesec dana nakon što je pozvan u Dohu, prenosi Arab njuz.   

iran pomoc jemen

Iran poslao humanitarnu pomoć za stanovnike Jemena u lekovima i hrani

Teheran traži dijalog a ne sukobe

Iran je u međuvremenu, u ponedeljak istakao da se zalaže da se Jemen vrati dijalogu. Zamenik iranskog ministra spoljnih poslova Hosein Amir Abdulahian rekao je da bi Teheran i Rijad mogli zajedno da reše problem u ovoj zemlji. Upitan da li je Iran uspeo na neki način da stupi u kontakt sa nadležnima u Rijadu, Abdulahian je kratko rekao da se na tome radi, te dodao da Teheran ima predlog za rešenje krize u Jemenu.

Iran je takođe poslao humanitarnu pomoć stanovnicima ove zemlje, koja uključuje 19 tona lekova i sredstava za zdravstvenu zaštitu, kao i dve tone hrane. Iz Crvenog krsta u Teheranu je saopšteno da je pomoć poslata avionom, ali ne i u koji deo zemlje. Iran je, još jednom, odbio optužbe Saudijaca da je u Jemen poslao oružje za Hute.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...