U Hagu su neke stvari grozno loše...

priredio i preveo Milan Lazarević

"Međunarodni tribunal za bivšu Jugoslaviju (ICTU) hoće da vrati u pritvor Vojislava Šešelja, bivšeg potpredsednika vlade Slobodana Miloševića. Nemoguće je izbeći utisak da je proces politizovan od samog početka i da Tribunal ne zna kako da s njim izađe na kraj."
(foto, Vojislav Šešelj u Beogradu, novembra 2014.)

U komentaru pod ovim naslovom i podnaslovom, objavljenom ovih dana u najuglednijem češkom listu Lidove novini (noviny), ugledni češki publicista i javni radnik, nekadašnji disident, Jan Šnajder (Jan Schneider) oštro kritikuje Haški tribunal zbog politizacije procesa i drastičnog kršenja ljudskih prava u slučaju Vojislava Šešelja i proziva organizacije i borce za ljudska prava kojima to izgleda uopšte ne smeta... Tekst prenosimo u celini.

Za osnivačem Srpske radikalne stranke Vojislavom Šešeljem ICTU je izdao poternicu 2003. zbog njegovog navodnog učešća u etničkim čistkama protiv nesrpskog stanovništva u Hrvatskoj, Bosni i severno-srpskoj pokrajini Vojvodini. Šešelj se odmah sam predao Sudu. Od tada boravi u pritvoru skoro 12 godina! Samo suđenje je trajalo od novemebra 2007. do marta 2012. Tužilac je tražio za Šešelja kaznu od 28 godina zatvora.

Nekoliko puta je bilo najavljivano objavljivanje presude i potom odloženo, na kraju je navodno promenjen sastav sudskog veća tako da novi članovi treba da se upoznaju sa stotinama hiljada strana sudskih spisa što će trajati dosta meseci...

Šešelj je na kraju pušten lane iz zdravstvenih razloga, pošto je prethodno propao pokušaj da bude pušten jer je Šešelj odbio uslove suda kojima bi bio ograničen njegov boravak na slobodi. Sada je, navodno, nekakve uslove narušio i zato sud hoće da ga vrati u pritvor. Humanitarno, zaista.

Cela ova pravna priča je krajnje čudna. Kada je za Šešeljem izdata poternica, logično bi bilo da je to učinjeno pošto je bio prethodno prikupljen uverljiv materijal koji podržava makar razložnu sumnju da je učinio neki zločin. Bez toga, poternica ne bi mogla, odnosno ne bi smela da bude izdata. Nemoguće je, međutim, izbeći utisak da je od početka teško ispolitizovan ovaj proces s kojim ovaj međunarodni sud, formiran rezolucijom Saveta bezbednosti, ne zna kako da izađe na kraj.

Vreme trajanja pritvora je naprosto van pameti i teško da može da se nađe ikakvo opravdanje za to. Šešelj je, možda, svoju eventualnu kaznu već izdržao, iako nije nimalo sigurno da bi uopšte bio osuđen. Puštanje Šešelja iz pritvora počelo je da izgleda kao indirektno priznanje da ICTU nema ništa u rukama i da ovu sudsku blamažu veštački odugovlači u nadi da će se završiti prirodnom Šešeljevom smrću.

Odluka o povratku Šešelja u pritvor je sasvim neukusan pritisak na srpsku vladu da uhapsi i dopremi do Haga teško bolesnog čoveka koji je u tamošnjem pritvoru proveo nezamislivih 12 godina, iako se sam predao i za pritvor nije bilo nikakvog razumnog razloga (da je hteo da utiče na svedoke to je mogao da čini sve te godine pre nego što je poternica izdata).

U Šešljevom slučaju pokazaće se koliko su kredibilni aktivisti za ljudska prava. Morali bi da se oglase i drugi jer je u Šešeljevovom procesu izgleda sve loše rađeno. Trebalo bi da se odazovu, ne samo zbog rezultata suda nego i zbog  toka, nedopustive dužine trajanja procesa, kao i besmislenog držanja bolesnog čoveka u pritvoru. To je zadatak i za našu diplomatiju, jer Češka republika priznaje Haški sud.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...