Ciprasova i Putinova „partija šaha“

Nikos Arvanites, Atina

Rusko-grčko prijateljstvo i sukob Zapada i Rusije
(foto, Kremlin/Moscow, 08.04.2015 - konferencija za medije predsednika Rusije Vladimira Putina i premijera Grčke Aleksisa Ciprasa posle potpisivanja dokumenata o bilateralnoj saradnji u moskovskom Kremlju)

Ruski predsednik Vladimir Putin  i grčki premijer Aleksis Cipras odigrali su svoju „diplomatsku partiju šaha“ koja je bila  egzibiciona, odnosno „da se unaprede međusobni odnosi“. Zapad, odnosno EU, posredno je vršio pritisak na Ciprasa i njegovu vladu da se mnogo ne približava Putinu zbog jedinstva oko sankcija EU prema Rusiji. Zapad je očekivao da će Grčka tražiti preko Ciprasa pare za svoje dugove prema EU i MMF ali toga nije bilo, bar zvanično.

Grci nisu tražili – Rusi nisu dali

„Grčka nam nije tražila finansijsku pomoć“, rekao je predsednik Rusije Vladimir Putin.

Ruski predsednik je saopštio da bi Moskva mogla da učestvuje u privatizaciji u Grčkoj i da investira u projekte infrastrukture u Grčkoj kao i da bi Moskva mogla da ukine embargo na uvoz hrane iz Grčke, uveden zbog sankcija koje je Evropska unija uvela Rusiji. Grčki izvoz u Rusiju prošle godine iznosio je 357 miliona evra, 12 odsto manje nego prethodne godine.

Uoči posete premijera Ciprasa Ruskoj Federciji, Fajnenšel tajms piše da je jedan evropski zvaničnik posetu nazvao ruskim stvaranjem trojanskog konja jer bi Rusija mogla da da milijarde evra Grčkoj, a zauzvrat bi oni stavili veto na sankcije Moskvi, što je potez koji bi ubio jedinstvo EU u ukrajinskoj krizi.

Zbog odbijanja Evrope da pomogne Grčkoj, levičarska vlada je pojačala flertovanje s „trijumviratom izgnanika“ - Rusijom, Kinom i Iranom, piše britanski Telegraf.

Novi odnosi Moskve i Atine?

Zapadni komentari na Ciprasovu posetu Putinu su u stilu

'“Grci koriste Rusiju kao način nerviranja Berlina, zastrašivanja Nemačke, ali Cipras nema nameru da Grčka postane ruski satelit. I Rusi to dobro znaju i Nemci to znaju. To je samo pozorište, grčka igra u kojoj pudlica pokušava da uplaši lava'', kako je rekao Teoharis Grigorijadis, ekspert za grčko-nemačke odnose Slobodnog univerziteta u Berlinu.

Neki političari poput Herberta Rojla, šefa nemačkih konzervativaca u Parlamentu EU, poslali su i pretnje Grčkoj. Saradnja u EU znači pouzdanost i poverenje, a ne trikove. Ko se igra vatrom a traži pomoć?

U intervjuu Ruskoj reči i agenciji TASS, Cipras je rekao da „treba videti kako naši narodi i države mogu realno da sarađuju u mnogim sferama - privredi, energetici, trgovini, poljoprivredi, videti kako možemo pomoći jedni drugima“, gde bi  Grčka kao članica EU mogla postati most između Zapada i Rusije.

Tako su i zvaničnici iz Brisela naglasili da “grčke vlasti ne smeju da traže od Moskve da im pomogne da prebrode tešku krizu tako što će sniziti cene ruskog gasa za grčka domaćinstva i odobriti uvoz poljoprivrednih proizvoda, jer time Atina ruši jedinstvenu politiku EU prema Rusiji u svetlu ukrajinske krize”.

Cipras je pored posete predsedniku Ruske Federacije, koja je bila kao “izvidnica” za bolje odnose Moskve i Atine, otvorio  novo poglavlje u saradnji dve države koja će ojačati posetom Ciprasa vojnoj paradi u Moskvi 9. Maja, na 70 –to godišnjicu pobede nad fašizmom. Istovremeno, Ciprasova vlada traži od nemačke vlade i države obeštećenje za ratne zločine III rajha prema Grčkoj u II svetskom ratu čemu se protivi vlada Angele Merkel.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...