Atina i Solun kao pobunjeni „gradovi-polisi“

Nikos Arvanites, Atina

Političke partije sve više liče na društvene grupe, gube se ideološka, nacionalna vrednost i ciljevi i sve se potčinjava socijalno-ekonomskim principima krize. Realno, postoji opasnost da Atina i Solun postanu „opasni“ gradovi za život
(foto, Athens, 08.04.2015 - sukob grčkih anarhista sa policijom u centru Atine tokom protesta sa zahtevom za abolicijom zavtvora visoke bezbednosti)

Poslednjih desetak godina Grčka se u dva ključna grada Atini i Solunu suočava sa pojavama „urbane revolucije“ odnosno socijalno-ekonomske i političke pobune sindikalnih, anarhističkih organizacija kao i protesta mladih, pre svega obrazovanih i školovanih ljudi. Tako su Atina i Solun postali  novi oblici gradova-polisa, kao u vreme antičke Grčke, sa oblicima političkog okupljanja i otpora prema vlastima i širenja  građanske i narodne demokratije.

Grčka je od vremena recesione krize od 2008. godine, pa i nešto pre - od perioda Olimpijade 2004, ušla u epohu „urbanog otpora“ stotina hiljada ljudi koji žive u ova dva velika grada ili onih koji dolaze da u njima protestvuju protiv vlasti, tražeći politička i socijalna prava koja su vidno uzurpirana  globalnom krizom.

solun-obala

Solun

„Tiha“ revolucija marginalaca u usponu

Urbana gerila u grčkoj je delo anarhističkih organizacija koje se iskazuju kroz pobunu i nasilje kao društveni pokreti  antikapitalističkog i antiglobalističkog sadržaja. Ipak, čitav koncept „urbane gerile“ u Grčkoj nosi u sebi destruktivni odnos prema stvarnosti, tražeči promene unutar kapitalističko-oligarhijskog poretka u zemlji.

Urbana revolucuja se tretira kao vid autodestrukcije, odnosno samodestrukcije generacija mladih od 15-30 godina koja je najviše pogođena krizom od siromaštva, lošeg obrazovanja, nezaposlenosti do gubitka perspekitve i iseljavanja iz Grčke ili okretnja ka društvenim porocima i dokoličarstvu u ova dva velika grada Grčke.

Čitava filozofija promena, pre svega politike Sirize ali i anarhista, leži u upravljanu i kontroli pobunjenih slojeva grčkog društva u Atini i Solunu. Urbana pobuna stasava u tihu „revoluciju“ rezigniranih socijalnih grupa koja u jednom trenutku prerasta u političko i društveno nasilja. Urbani gerilci  korsite oružije, nasilje i šire strah, delujući u malim radikalnim grupama.

Ono što nedostaje jeste otpor protiv ekološkog, socijalnog, kulturnog i političkog „trovanja“ Atine i Soluna i uništavanja tradicionalnih vrednosti, arhitekture, ekološke održivosti ovih gradova kao i prenaseljenost sa stvaranjem svojvrsnih grčkih favela odnosno nehigijenskih naselja.

atina akropolj

Atina

Favelizacija i kontaminacija gradova

„Favelizacijom“ Atine i Soluna razbija se tradiconalna grčka kultura stanovanja i gradskog života sa porastom imigranta iz islamsko-arapskog sveta, Albanaca koji čine milion stanovnika Grčke, odnosno 15-20 odsto Atine i Soluna. Kulturološke, verske i jezičke razlike isprepletene uticajem mafije, siromšnih i nezapslenih Grka, utiču na jačanje svih oblika kriminala, destrukcije i gubitka orginalnosti Atine i Soluna.

Tako se u ovim gradovima pojavljuju na hiljade lutalica, beskućnika, mafijaških klanova sa svojom „vojskom“ kriminala koji postepno ali organizovano osvajaju Atinu i Solun. Na taj način se utiče i na političke odluke i odnos prema demokratiji, institucijama i pravima, pre svega pravu na rad. Nezadovoljne socijalne grupe preuzimaju „pravo“ u svoje ruke i tako se kreće sa kriminalom i nasiljem, sa terorizmom kako unutrašnjim tako i  uvezenim.

Političke partije sve više liče na društvene grupe, gube se ideološka, nacionalna vrednost i ciljevi i sve se potčinjava socijalno-ekonomskim principima krize. Realno, postoji opasnost da Atina i Solun postanu „opasni“ gradovi za život sa velikim ekološkim zagadjenjem, jakom pobunjenom  društvenom strukturom, otporom mladih i obrazovanih i armijom nezaposlenih i ojađenih - nižim i srednjim slojevima grčkog društva koji sve više nastupaju u duhu antikapitalzma i zaštite nacionalnih interesa i tradicije. Tako će ostrva i manji gradovi i mesta u Grčkoj biti „svet za sebe“ u odnosu na Atinu i Solun koji postaju „san“ za one koji žele društvene pobune, iskušavanje sreće i put u brzu zaradu i opšte poroke.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...