Soroš priželjkuje izlazak Grčke iz evrozone

Nikos Arvanites, Atina

Finansijski „lešinari“ očekuju „čerupanje“ Grčke
(foto, Džordž Soroš)

Sve je više različitih ocena o potrebi da Grčka istupi ili bude „izbačena“ iz zone evra i da se vrati na drahmu, uz sve rizike urušavanja nacionalne ekonomije ali i evrozone. Kome odgovara izlazak Grčke i drugih država iz evro zone? Pre svega različiitm bankarsko-finansijskim korporaciajma i moćnim  magnatima koji bi na grčkoj tragediji izvlačili velike profite i zaradili na prelazu iz evra u drahmu ili ulagali na način da višestruko zarade.

Jedan deo takve operacije već je urađen - velikim zaduživanjem Grčke kod banaka i hedž fonodova i raznim finansijskim mahinacijama čime je grčko društvo opljačkano i osiromašeno.

Profiti na krizama i nevoljama naroda i država

Grčka je postala ogledno dobro novog finansijskog, neoliberalnog totalitarizma kroz bogaćenje sve malobrojnije oligahije, siromašenje nacije i sa velikim profitima raznih bankarskih i drugih korporacija koje imaju najšire uticaje a pre svega u sferi politike. 

Postoje različite špekulacije povodom izlaska Grčke iz evrozone. Pored finansijskog „lešinarstva“ tu je i raspad evrozone, slabljenje EU i Evrope i jačanje američkog dolara koji se već sada izjednačio sa evrom. Dakle, reč je o držanju EU u protektoratu od strane moćnih američkih korporacija i bogatog dela američke oligarhije.

Tako „veliki filantrop“ Džordž Soroš,  koji je mnogo para zaradio na urušavanju ekonomija u Istočnoj Evropi i Rusiji u vreme vladavine Jeljcina, kaže da je mogućnosti da će Grčka napustiti evrozonu trenutno 50 odsto.

Predviđanja slavnog „poznavaoca“ tržišta

„Kako god okrenete, Grčka gubi, a najbolje što može da se dogodi jeste da se bukvalno jedva provuče kroz krizu. Grčki problem već dugo postoji i sve strane ga od početka tretiraju na pogrešan način“, rekao je Soroš u intervjuu za agenciju Blumberg.

Sada se radi na uigravanju scenarija mogućeg izlaska Grčke iz evrozone sa igračkim opcijama na unutrašnjem planu u Grčkoj, ali i odnosima u evrozoni i EU i ulozi trusta finansijskih magnata, pre svega iz SAD, i nekih moćnih evropskih korporacija ili država. Bankrot, resecija, deflacija ili napuštanje evrozone - sve su to različite faze gde bankarski mešetari „trljaju“ ruke. Slično je i sa ratovima, međunarodnim sukobima u Ukrajini, sankcijama prema Rusiji i energetskom krizom. Svuda se planiraju profiti na nesreći i patnji drugih.

Soroš, koji je ekspozitura „kriznog“ kapitala i blizak Obaminoj vlasti kao što je bio i blizak Klintonovoj, kaže:

„Može to da se odlaže unedogled, da se otplaćuju kamate bez smanjenja duga ali, u međuvremenu, neće biti primarnog budžetskog suficita jer će Grčka potonuti. Trenutno smo na prekretnici i mogu da zamislim obe mogućnosti“, dodao je Soroš koji se proslavio uspešnim predviđanjima tržišnih kretanja.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...