Oskrnavljena crkva u Mosulu: umesto krsta, zastava džihadista

D. Ćirović

Sunitski ekstremisti Islamske države oskrnavili su hrišćansku bogomolju na severu Iraka, pobacavši ikone i razbijajući verske simbole. Ovo nije prvi put da se na meti ID-a nađe crkva, nakon što je prošle godine zapaljena mosulska, 1.800 godina stara, dok je maljevima uništena grobnica biblijskog proroka Jone. Još jedan u nizu divljaštava, navode vlasti iz Bagdada, posle rušenja asirskih antičkih gradova
(Crkva stara 1.800 godina spaljena u Iraku u julu 2014. - Al Arabija)

Pripadnici Islamske države oskrnavili su Mar Korkis crkvu u Mosulu, iračkom gradu na severu zemlje, gde je nekada bila jedna od najstarijih hrišćanskih zajednica. Bliskoistočni mediji preneli su delove snimka koji je objavio ID a na kojem se vidi kako sunitski ekstremisti uništavaju hrišćanske simbole. Irački hrišćani proterani su prošle godine iz ovog grada.

Militanti su uništili krstove na kupoli i kapiji crkve i umesto njih postavili zastavu Islamske države, kao i predmete od verskog i istorijskog značaja poput ikona i statua.

Uništavanje-crkvenih-mozaika

Uništavanje crkvenih mozaika (Al Arabija)

Maljevima na grobnicu proroka Jone

Ovo nije prvi put da se na meti Islamske države našao verski objekat. Naime, prošle godine, ekstremisti su zapalili crkvu koja je bila 1.800 godina stara, ali su uništili i džamiju i muslimanska svetilišta koja su, prema njihovom shvatanju, protivna pravoj veri, a nakon što su zauzeli Mosul i druge delove Iraka u junu 2014. Mosul je bio grad sa dva miliona stanovnika i velikom hrišćanskom zajednicom, podseća Al Arabija.

Kada je zapaljena drevna crkva, maljevima je razbijena i grobnica, za koju su irački zvaničnici tvrdili da pripada biblijskom proroku Joni. Hrišćani su neposredno pre toga masovno napustili grad, suočeni sa pretnjom ID-a, tada još ogranka Al Kaide, da se ili preobrate u islam, plaćaju porez, odu ili budu ubijeni. Džihadisti su postavili „krajnji rok“ do kog se hrišćani moraju iseliti, te se nije znalo da li ih je uopšte nešto i ostalo nakon toga, u ranije poznatom kraju za iračke hrišćane.

Ikone-na-udaru

Uništavanje crkvenih mozaika (Al Arabija)

Prepolovljen broj hrišćana za 10 godina

Patrijarh Luis Sako tada je potvrdio da su porodice na putu za susedni Kurdistan i istakao da je ovo prvi put u bogatoj i dugoj istoriji Iraka, da je „Mosul ostao bez hrišćana“. U Iraku je živelo oko milion hrišćana pre 2003. godine, odnosno pre američke invazije na zemlju i režim bivšeg predsednika Sadama Huseina. Od tada, oni su često bili na meti raznih militantnih grupa koje su im rušile bogomolje i ubijale sveštenike, zbog čega su se mnogi sporadično iseljavali. Crkvene vlasti procenuju da ih je, pre egzodusa prošlog leta, bilo oko 450.000 u čitavoj zemlji.

Islamska država šokirala je svet i kada je krajem februara i početkom marta uništila istorijske iskopine antičkih asirskih gradova Nimrud i Hatre, te autentične statue i predmete u mosulskom muzeju.

Rušenje-hrišcanskih-simbola

Rušenje hrišćanskih simbola u iračkoj bogomolji (Al Arabija)

Srušena i Sadamova grobnica

Povodom najnovijeg rušenja spomenika kulture, generalni direktor odeljenja za medije pri iračkom Ministarstvu za turizam i antiku potvrdio je da su svi uništeni predmeti autentični.

„Svi znaju da se Islamska država bori protiv čoveka, kulture i istorije. Oni su neprijatelji prošlosti, današnjice i budućnosti“, rekao je Kasem Taher al Sudani a prenosi iranska PresTV.

Tokom borbi u Tikritu na severu Iraka početkom marta gotovo je sasvim srušena i grobnica Sadama Huseina, koji je u Tikritu i rođen. Ovaj grad pao je u ruke ID-a još u leto prošle godine, koji zvanična vojska Iraka otad pokušava da povrati.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...