Da li je Rusija alternativa Grčkoj u krizi sa EU?

Nikos Arvanites, Atina

Grčka će tražiti nove partnere, a Rusija će svakako biti prva. Rusija ima novac, svoje interese na Balkanu, a postoji i kulturološka bliskost između dve pravoslavne zemlje
(foto, Moskva 11. februar 2015. Grčki ministar inostranih poslova Nikos Kocjas boravio je u Moskvi. Posle sastanka sa Sergejom Lavrvim, izjave ministara spoljnih poslova dve države potvrdili su da su odnosi Rusije i Grčke na sve višem nivou)

Grčka vlada Sirize i Aleksisa Ciprasa u konfrontaciji sa administracijom EU vadi džoker kartu mogućeg približavanja na ekonomoskom i političkom planu Rusiji koja je sada pod sankcijama EU i SAD. Grčka nije uvela sankcije Rusiji i od Rusije očekuje značajnu podršku u ekonomskom opravku, turizmu i energetici.

U decembru 2014. godine predsednik Vladimir Putin obustavio je projekt Južni tok, a sada se radi na projektu Turski tok sa gasnim čvorom u Turskoj i prema Grčkoj koja bi snadbevala EU preko interkonekcija. Šta Grčka očekuje od toga?

Grčka planira da bude most koji spaja, uključujući i ideju gasovoda iz Turske. Grčka sebe vidi u bliskoj budućnosti u vezama sa Rusijom preko njene strateške pozicije i kroz ulaganja u Grčkoj, zajedno sa Kinom kao članice BRIKS-a.

Ruska podrška Grčkoj, realnost ili obećanje bez pokrića

Cipras računa i na moguću podršku Rusije na finansijskom planu u opcijama zaoštravanja odnosa sa Briselom. Ipak ova varijanta je malo verovatna zbog dinamike krize u Rusiji i sankcija EU i SAD.

Ruska diplomatija, koja po pravilu radi na više koloseka,  razmotriće eventualni poziv za finansiranje grčke vlade koja je poput nje izložena nelegitimnoj politici Zapada. Ovde se pre nazire ruska politička propaganda nego realnost. Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov je nedavno kazao:

„U pogledu ekonomskih tema razgovarali smo i o finansijskoj  situaciji Grčke koja je takođe u teškoj situaciji radi jednostrane i nelegitimne linije naših zapadnih kolega“ i dodaje, „Ako nam se grčka vlada obrati, Rusija će razmotriti taj poziv“.

Ruska diploamtija „ceni“ grčku novu vladu zbog dosadašnjeg principijelnog stava prema krizi u Ukrajini. Lavrov kaže: „Cenimo stanovište grčke vlade, koje podrazumeva da je potpuno kontraproduktivno s Rusijom govoriti jezikom sankcija.“

Strah Zapada od okretanja Ciprasa prema Putinu?

Grčka nova levičarska vlada uzburkala je duhove u Evropskoj uniji, zauzimajući mekši stav prema Rusiji povodom sukoba u Ukrajini. Ruska vlada vidi svoj geopolitčki uticaj na pravcu Turska, Grčka, Kipar po pitanju novog gasovda kroz Tursku i svojih ulagasnja kao i kroz vojnu saradnju sa Kiprom i Grčkom. Nemački list FAZ piše da bi se Grčka, u slučaju izlaska iz evrozone, neminovno približila Rusiji.

„Grčka će tražiti nove partnere, a Rusija će svakako biti prva. Rusija ima novac, svoje interese na Balkanu, a postoji i kulturološka bliskost između dve pravoslavne zemlje", navodi nemački list. Nedavno je grčka vlada je zatražila od Rusije da joj ukine embargo na isporuku nekoliko vrsta poljoprivrednih proizvoda, koji je uveden prošlog leta. Ako Moskva pozitivno odgovori, na rusko tržište bi se mogle vratiti grčke pomorandže, jagode i breskve. Predstavnik ruskog ministra poljoprivrede Alekseja Aleksejenka na sastanku u Solunu, u okviru međunarodne izložbe hrane je rekao:

"Nakon obraćanja grčkog zvaničnika, Aleksejenko je obećao da će poslati pismo premijeru Rusije Dmitriju Medvedevu u kojem se zalaže da se tri grčka proizvoda isključe iz spiska robe kojoj je u avgustu bio zabranjen uvoz u Rusiju iz država-članica EU, u okviru kontramera na sankcije protiv interesa države”.

I pored svih namera da se Grčka približi Rusiji, globalni problemi Rusije su takvi da Grčkoj nemogu u narednih dve do tri godine osigurati veće investicije sem poboljšanja saradnje u sferi turizma,trgovine i delimično enrergetike.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...