Varufakis “urušava” Ciprasa?

Nikos Arvanites, Atina

Ministar finansija Grčke kao maneken Sirize, „holivudski levičar“ i prodavac „ekonomske magle“
(foto, Brisel, 10.03.2015 - sastanak ministara finansija evrozone: Pier Carlo Padoan, Pierre Moscovici, Yanis Varoufakis)

Od kako su Siriza i Aleksis Cipras stupili na vlast, u javnosti  dominatnu poziciju u tumačenju vladine politike zauzima  ministar finansija Grčke Janis Varufakis. Dao je 18 intervjua za deset dana - od Blumbmerga i CNN-a, do jutarnjih emisija za žene i podnevnih za đake na domaćim TV. Na Tviteru ima 324.000 "sledbenika", za deset dana je objavio svojih čak 7.000 "tvitova".

Po pisanju grčkih konzervativnih medija, premijer Cipras je sada stavio "televizijski embargo" za svog ministra Varufakisa jer, kada god bi ga tražio, on bi bio u nekom TV studiju. Na ovaj način ministar Varufakis preuzeo je palicu od premijera Aleksisa Ciprasa koji se više ne vidi mnogo u javnosti što može da govori ili da ima nesloge unutar vlade i vladajuće koalcije ili je premijer Cipras izgubio bitku sa atraktivnim makenom poliitke, ekonomskm mondenom i levičarom Janisom Varufakisom.

Varufakis je doktor ekonomije, britanski đak, bloger, gejmer. Sebe opisuje kao "libertarijanskog marksistu". Dvojni je državljanin - Grčke i Australije. Poznato je lice zbog pojavljivanja na velikim televizijskim mrežama kao ekonomski analitičar - od britanskog BBC-ja, preko CNN-a, do ruskog Raša tudej. To samo govori da njegova misija nije državotvorna i politička u klasičnom smislu nego oblik ispoljavanja ekonomsko-političkog marktinga i spinovanja u vidu virtuelnog ekonomiste.

varufaki sal

Janis Varufakis, grčki ministar finansija u žiži interesovanja javnosti

Varufakis preti prevremenim izborima?

Po monog čemu Varufakis i nije ortodoksni Grk koliko je  globalni intelektualac, ekonomista „opšte namene“ i prodavac „ekonomske magle“ koji uvek može da odstupi s vlasti i da se vrati svojim blogerskim poslovima. Ipak, pihvatanje statusa ministra finansija Grčke u vreme opšte drame grčkih finansija nije blogerski, nego težak posao organizacije državnih finansija, veština međuarodne diplomatije i kolektivnog rada.

Od pobede Sirize uz ime Varufakisa u medijima se dodaju reči "radikal", "ekstremista". Varufakis je racionalno, dobro upakovani „holivudski ekonomista“ određenog zadatka koji  može biti veliko razočarenje Grčke i velik irizik od urušavanja Sirize ili čak gubitka premiejrskog statusa za Aleksisa Ciprasa.

Varufakis otvoreno kaže da su mogući prevremeni poslanički izbori ili referendum, ako Evropska unija ne prihvati predlog plana reformskih mera grčke vlade koja je mandat započela tek pre mesec i po. Postavlja se pitanje da li su to i stavovi Aleksisa Ciprasa,vlade i Sirize ili su to avanturistički ili „bleferski“ medijski spinovi ministra Varufakisa. Varufakis je najpre govorio da smatra da bi Vlada to preživela jer "naša velika snaga leži u poverenju naroda - mi ne lažemo Grke".

Grčki građani dali su poverenje Sirizi i Ciprasu ali ne i za vid  politički avanturizam koji Grčku vodi u izolaciju unutar EU i unutrašnje sukobljavanje. Na dosadašnju politku nove vlade Grčke stižu sve teže kvalifkacije iz EU i ECB.

“Grčka mora da shvati da ne postoji alternativa reformama“, izjavio je član Upravnog saveta Evropske centralne banke Luk Koen, „Ukoliko Atina želi da dobije pomoć, mora da poštuje pravila“, rekao je guverner Nacionalne banke Belgije. Koen je ocenio da su radikalni levičari, koji su na vlasti u Grčkoj prodali narodu „lažna obećanja“ i da bi Grcima život izvan evrozone bio puno teži od sadašnjeg.

„Siriza je dala obećanja koja ne može da ispuni“, rekao je Koen i dodao da će Grci brzo shvatiti da su zavarani lažnim obećanjima.

yanis-obozavaoci

Varufakis pod teretom slave i obožavalaca

Kuda ide Grčka?

Postavlja se suštinsko pitanje, kuda ide grčki brod i zašto traje „preveliko ćutanje“ premijera Ciprasa i veliko eksponiranje „gostujućeg“ ministra Janisa Varufakisa. Varufakis se školovao u Britaniji, doktorirao je na Univerzitetu u Eseksu, proveo je godinu dana na Kembridžu, a predavao je u Australiji, Grčkoj i SAD... Sve ovo govori da je Varufakis „uvezeni“ ekonomista, sumnjivih levičarskih ubeđenja i radikal, i da predstavlja američku verziju levičarenja. Varufakis ima vešt marekting i politički dizajn koji se nije skoro video u Grčkoj, ali i za te fasade može biti neka vrsta iluzije ili političke fikcije koja uskoro može da izazove šok i gnev kod prosećnog grčkog građanina koji teško živi. Građani Grčke  neće tražiti odgovornost od Varufakisa već od Ciprasa i Sirize. Varufakis je „gostujući“ u vladi Sirize i Grčkoj. On ima alternativu, grčki građani je nemaju.

Tako je na internetu je „planuo“ video-snimak Varufakisa kako kupuje đevrek na Trgu Sintagma i ide prekoputa, ka Skupšitini, i drugi, kako ga na ulazu u Ministarstvo finansija "oduševljene dočekuju ne samo čistačice da bi mu aplaudirale, već i mnogi otpušteni državni službenici" koji se nadaju da će i njih ponovo zaposliti. Sve je to reklamna politika koja grčkom građaninu ne donosi ništa i više liči na „politčku Koka kolu”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...