Strah od širenja ruskog uticaja

Nikos Arvanites, Atina

Grčka ostaje “stub“ zapadne demokratije na jugoistoku Evrope
(ilustrtacija, nemačke novine šire hldnoratovske teze o opasnosti od izlaska Grčke iz EU i prodora ruskog uticaja na Balkan)

Nova vlada Sirize i premijera Aleksisa Ciprasa, koliko god bila radikalno levičarska, zastupaće Grčku kao kapitalističko-zapadnu državu na jugoistoku Evrope sa čvrstim atlantističkim uticajem u NATO i evropskim, unutar EU. Grčka, i pored mnogih negativnih scenarija, neće izaći iz evrozone na način da ugrozi i sebe i evrozonu, niti će istupiti iz EU.

Plašenje ruskim uticajem

Strah od ruskog uticaja u Grčkoj nije realan, na način kako se piše i analizira, iz više razloga. Prvi je, što je Grčka članica prodice  zapadnih demokratija sa jakim uticjem Nemačke i SAD u vođenju državne, vojne i ekonomske politike. Drugo, Grčka je već 34 godine članica EU i teško je da se zamisli da bi menjala evropsku porodicu sa sedištem u Brisellu. Treće, Grčka bez EU i NATO bila bi veoma ugrožena i podložna unutrašnjem haosu, regionanoj nestabilnosti i plen uticaja i interesa Turske.

“Izlazak Grčke iz evrozone može dovesti do ozbiljnog širenja ruskog uticaja na Balkanu”, piše Nikolas Buse, politički analitičar lista Frankfurter algemajne cajtung. Nikolas Buse piše da bi Grčka, napustivši evrozonu, mogla izaći i iz Šengenskog sporazuma i EU, što bi posejalo nepoverenje između evropskih zemalja i stavilo pod znak pitanja jedinstvo evrozone i EU.

Vlada Aleksisa Ciprasa nema nameru da promeni svoje odnose i status u EU i NATO ali ima potrebu da promeni ugovore oko otplate kredita i dugova kako bi to mogla da izvršava na jedan “relaksirajući” način.

Hipoteze o izlasku Grčke iz EU i evrozone samo su elementi pritiska da Ciprasova vlada ne zateže radikalno odnose unutar EU i evrozone.

Cipras, levičar zapadnjačkog tipa

Grčka ima solidne odnose sa Ruskom Federacijom ali na pragmatski način, a ne na nivou promene strateškog nacionalnog partnerstva.

Pojedini analitičari šire strah od prodora Rusije na Balkan i u Grčku i sam Nikolas Buse u pomenutoj analizi kaže:

“Rusija će imati direktan uticaj u Egejskom moru i dobiće mogućnost da čitav Balkan oslobodi zapadnog uticaja“.

Ova analiza „ne pije vodu“ jer je najveći deo Balkana unutar NATO i EU i promene politike balkanskih država sa evro-atlantističke na prorusku, gotovo su isključene ili redukovane na pojedinačne projekte koji ne ugrožavaju EU i NATO. Ovde se, kroz analize, šire i hladnoratovski pristupi kao, ”zbližavanjem Grčke i Rusije problem bi imao i NATO, jer bi, zbog protivljenja Atine, Sjedinjene Američke Države mogle imati poteškoća sa učvršćivanjem snaga alijanse u Istočnoj Evropi”.

Grčka i veći deo Balkana su pod kišobranom NATO i SAD i ekonomskim uticajem Nemačke. „Ruski prostor“ na Balkanu i u Grčkoj je znatno smanjen, naročito posle zaoštravanja odnosa Zapada i Rusije oko ukrajinske krize. Cipras je politički “zapadnjak” i njegova levičarska politika je ipak prozapadna a ne proruska.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...