Grčki plan i evrozona

Nikos Arvanites, Atina

Ultimatum evrozone i Ciprasova očekivanja
(foto, Athens, 17.02.2015 - grčki premijer Aleksis Cipras okružen fotoreporterima uoči obraćanja poslanicima parlamenta u Atini)

Grčka je formalno odbacila nacrt teksta Evrogrupe, koja okuplja ministre finansija članica evrozone, obrazloživši da ne može da prihvati produženje zajma. Grčki ministar finansija Janis Varufakis kaže:

“Grčka je bila spremna na ustupke, ali nije mogla da pristane na ultimatum.” Ministar Varufakis rekao je posle sastanka sa ministrima evrozone: “Došli smo ovde spremni na ustupke, a dobili smo ultimatum.”

varufakis-diselblum

Brisel, 17.02.2015 - sastanak ministara finansija Evropske unije u Briselu: Yanis Varoufakis (Grčka), Jeroen Dijsselbloem (Holandija)

Grčka  je pristala na produženje tekućeg aranžamana o finansijskoj pomoći Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda, ali ne i na drastične mere štednje koje su joj uz to nametnute.

„Čekaćemo do kraja nedelje“, rekao je novinarima nakon četvorosatnog sastanka Holanđanin Jeren Dijselblom, predsedavajući grupe 22 zemlje koje koriste evro. „Spremni smo da ponovo razgovaramo sa Grcima kada i ako budu zatražili da se postojeći program nastavi.“

cipras-parlament-pregovori eu

Athens, 17.02.2015 - grčki premijer Aleksis Cipras tokom obraćanja poslanicima parlamenta u Atini

Koga treba moliti, ne treba ga kuditi

Grčki premijer Aleksis Cipras izjavio je da će njegova vlada održati „sva svoja obećanja“ iz predizborne kampanje, i „poštovati svoj dug“ što će uspeti zahvaljujući „prelaznom planu“ koji traži od evropskih partnera, a rekao je i da od Nemačke zahteva obeštećenje za Drugi svetski rat. Ova Ciprasova karta “ratne reparacije” Nemačke prema Grčkoj je preuranjena ili ishitrena jer se nije krenulo sa diplomatskim  argumentima već sa istorijskim pretpostavkama kojima se, s jedne strane, “ucenjuje” nemačka država i vlada, a sa druge strane se precenjuju realna politička moć i autoritet Ciprasa i njegove vlade u EU i evrozoni.

Politički radikalizam pred političkim konzervativizmom ne donosi kompromis već sukobe i nepovljne ishode razgovora. Ipak svi se nadaju nekakvom dogovoru i nužnom prelaznom rešenju kao vidu kompromisa Grčke i evrozone .

”Mislim da neće doći do opšteg obračuna, to nije ni u čijem interesu“, rekao je Etijen D'Kalataj, glavni ekonomista banke Degrof u Briselu. Međutim, bivši predsednik Federalnih rezervi SAD Alen Grinspen, koji je oduvek bio kritičar jedinstvene valute EU, smatra da će Grčka „na kraju napustiti evrozonu“.

„Grčka vlada koja ne želi da ´trojka´ i dalje predstavlja njene međunarodne kreditore, mogla bi da direktno izveštava EU i MMF o napredovanju reformi“, predložio je u nedelju predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc.

Evidentno je da će ključnu ulogu u uravnoteženju Grčke u evrozoni imati nemačka kancelarka Angela Merkel i da Ciprasova vlada iz nacionalnih interesa treba da igra diplomatski i taktično prema Nemačkoj.

merkel-hamburg-pobeda

Hamburg, 16.02.2015 - nemačka kancelarka i liderka Hrišćanssko-demokratske unije Nemačke (Christlich Demokratische Union Deutschlands - CDU) na konferenciji za medije posle izbora u saveznoj pokrajini-gradu Hamburgu (Die Freie und Hansestadt Hamburg) održanih 15. februara

Nemačka, “tvrd orah za Ciprasovu politiku?

Grčki premijer Aleksis Cipras pokušava da od tvrdog stava formira balansirajući i umereniji stav. Cipras kaže:

”Nije nam potreban novac. Potrebno nam je vreme da realizujemo naše reformske planove. Obećavam vam da će Grčka biti drugačija zemlja kroz šest meseci”. Ovo Cipras izjavljuje za nemački nedeljnik Štern i dodaje: “Tražim rešenje u kojem će sve strane dobiti. Želim da spasem Grčku od tragedije i Evropu od podele”.

Bez podrške Nemačke i drugih velikih ekonomija poput Francuske, Italije, Španije dijalog Ciprasa i evrozone nema mnogo šanse da uspe.

Tvrdi i konzervativni nemački ministar finansija Volfgang Šojble rekao je da nije baš optimista kada je reč o postizanju sporazuma o dugu između Grčke i njenih partnera u evrozoni. Prema Šojbleu, nova grčka vlada se sada ponaša „prilično neodgovorno“ te da neće pomoći to što vređa druge koji su joj pružili podršku u prošlosti.

 

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...