Štednja ili ne?

Nikos Arvantes, Atina

Vučićeve sumnje u Ciprasov program zbog straha od „domino efekta“ na Balkanu pa i u Srbiji
(foto, Aleksis Cipras, novi premijer Grčke, simbol otpora politici štednje u Evropi)

„U ime Vlade Republike Srbije i u svoje ime, upućujem Vam srdačne čestitke povodom izbora za predsednika Vlade Republike Grčke. Uveren sam da ćete tu veoma važnu dužnost obavljati požrtvovano i odgovorno kako bi Vašoj zemlji i narodu doneli stabilnost i napredak“, napisao je premijer Srbije u čestitci predsedniku Vlade Republike Grčke, odmah po pobedi Sirize i imenovanju Aleksisa Ciprasa za premijera Grčke.

Žrtvovanja bez spoljnog pritiska

Ciprasova pobeda, ipak, stvorila je neku vrstu sumnje kod jednog broja političara u EU ali i u Srbiji. Premijer Aleksandar Vučić izrazio je sumnju u efekat i uspeh politike novog grčkog premijera Aleksisa Ciprasa, zasnovane na prekidu mera štednje koje je Grčka sprovodila po uputstvima MMF i EU u proteklih pet godina.

Vučić, koji je kao premijer Srbije prihvatio poliitku štednje bez direktnog pritiska MMF i EU, zastupa stanovište da se strukturna kriza u ekonomiji i privredi ne može realizovati po receptu  politike “lako ćemo”. Vučić za austrijske medije kaže:

"Verujem u težak rad, u teške strukturne reforme, verujem u promenu naših navika, naše svesti, u teško i mukotrpno ozdravljenje naše privrede i zato sam tom poslu posvećen na takav način i po tom pitanju sam bliži Nemcima, Austrijancima ili skandinavskim narodima nego što bih se poredio sa našom braćom i prijateljima u južnoj Evropi.“

Vučićeva izborna pobeda zasnovana je na saopštavanju programa štednje i mera koje Srbiju treba da spasu bankrotstva pošto Srbija, kao kanidat za EU, nema mogućnost direktne podrške Unije kao Grčka koja je članica EU.

Poziv na otpor MMF demokraturi

Ciprasova pobeda je zasnovana na frustraciji širih slojeva grčkog društva koji su platili tešku cenu krize a da pravi krivci i oni koji su zaduživali zemlju ili iznosili novac iz Grčke - nisu odgovorni niti su pred licem pravde i javnosti. Ciprasov politički model je u suprotnosti sa Vučićevim, koji teži visokoj koperativnosti sa EU, MMF i moćnim državama zapadne Evrope, pre svega Nemačkom.

Cipras teži političkom ujedinjenju interesa sa državama južne i jugoistočne Evrope, pre svega Španijom, Portugalijom, Italijom, Francuskom i balkanskim državama koje su u problemu sa EU. Vućić svoju politiku zasniva na obliku dobrovoljne poslušnosti koja, po njemu, vodi Srbiju oporavku i investiranju iz EU. Vučić polemiše sa Ciprasom i kaže:

“Da prihvatim da kažem narodu - nećete da plaćate struju, da ću bez ekonomske podloge da povećam platu u javnom sektoru za 70 evra svima odmah, obećavam kule i gradove koje je nemoguće izvesti a da to niste zaradili - sebe doživljavam kao ozbiljnog i odgovornog čoveka i to u Srbiji da čujete nećete.“

Strah od “Ciprasovog virusa” u Evropi i Srbiji

Premijer Srbije u izvesnoj meri zazire od politike Aleksisa Ciprasa sa određenim otporom prema EU, odnosno kreditorima, koja bi u političkim talasima i pokretima mogli da stvori “domino efekat” čitave politike na Balkanu prema MMF i EU. Ciprasova politika pokreće nezadovoljnike željne promene vlasti koja sluša i sledi, bez kritičnosti, mere MMF i birokratski aparat EU.

Premijer Vučić kaže:

„Većina ide linijom manjeg otpora, misli – eto, stigla nam je politika ´lako ćemo´. Ja ne verujem u takvu politiku a Ciprasu želim sav uspeh i sreću. Ako pokaže da takvom politikom može da izvuče zemlju iz krize to će biti nešto genijalno i onda je u pravu. Onda svi mi ostali, koji mislimo da samo velikim trudom i radom rezultat može da se postigne, treba da se sklonimo“.

Vučić je u poslednjoj rečenici otkrio sumnju i strah od političke reforme i poteza Aleksisa Ciprasa - da taj model politike ne zakuca na vrata Srbije - kad jasno kaže da, ako takav Ciprasov model uspe, “treba da se sklonimo”.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...