Putina će u Aušvicu zameniti Ivanov

Milan Lazarević, Prag

Rusiju će na proslavi 70-godišnjice oslobođenja ovog nacističkog “logora smrti” zastupati Sergej Ivanov, šef kancelarije predsednika Putina i njegova „desna ruka“. Opet manipulacije s ulogom “ukrajinskog fronta”
(foto, Sergej Ivanov, bivši ministar odbrane Rusije)

Bivši ministar odbrane Sergej Ivanov, sada šef kancelarije i najbliži saradnik predsednika Rusije Vladimira Putina, jedan je od najuticajnih političara u današnjoj Rusiji. Kanada i SAD su ga, u okviru protivruskih sankcija, stavile na spisak Rusa kojima je zabranjen ulazak u te zemlje, EU ga, međutim, nije stavila na takav svoj spisak...   

Moskva, iritirana time što šef Kremlja nije od Varšave dobio direktni oficijelni poziv, nameravala je, najpre, da na svečanost u Aušvicu povodom 70-godišnjice oslobođenja Aušvica (poljski Osvijenćim) pošalje samo svog ambasadsora u Varšavi. Potom se, ipak, odlučila da povisi nivo svoje predstavljenosti.

Neznanje ili mržnja

“Ruska strana je potvrdila da će na čelu delegacije biti Sergej Ivanov”, saopštio je Bartoš Bartizel (Bartosz Bartyzel), portparol muzeja Aušvica koji je zvanični organizator obeležavanja ovog jubileja.

Moskva je označila za skandal to što se Varšava, iako je ovaj logor pre 70 godina oslobodila armija SSSR, odnosi prema predstavnicima Rusije kao prema neželjenim osobama. Diplomatskli spor se još više razbuktao posle nedavne izjave poljskog ministra spoljnih poslova Gžegoža Šetine (Grzegorz Schetyna). Ukratko, on je na poljskom radiju, na pitanje da li se možda Varšava ponaša sitničarski prema zemlji čiji su vojnici otvorili kapije Aušvica, ne skrivajući razdraženost, odvratio da je možda ispravnije reći da su logor oslobodili ukrajinski vojnici pošto se radilo o Prvom ukrajinskom frontu gde je bilo dosta Ukrajinaca.

(Šetina je uzgred, pored zle namere prema Rusiji, tako pokazao kakvo znanje iz istorije ima – slično američkom ambasadoru u Beogradu Kirbiju prema kome su Ukrajinci imali, ako ne glavnu onda bar posebno važnu ulogu, u oslobađanju Beograda).   

Rusko Ministarstvo spoljnih poslova reagovalo je na izjavu Šetine i označilo je za „izraz teškog neznanja“.

„Opšte je poznato da je Aušvic oslobodila sovjetska Crvena armija u kojoj su se vojnici svih nacionalnosti borili s podjednakim junaštvom“, citirao je TASS iz saopštenja ovog Ministarstva, u kome se upozorava poljski ministar da se ne sme „prepustiti protivruskoj histeriji na ivici nepoštovanja prema onima koji nisu štedili svoje živote za oslobođenje Evrope“.

Poljska kažnjava Putina

Više desetina svetskih državnika priprema se da dođe u sledeći utorak u Aušvic. Mnoge zemlje, kao što su Nemačka, Francuska, Ukrajina, Slovačka, Češka, predstavljaće šefovi države, ili bar vlade.   

Iz kancelarije poljskog predsednika Bronislava Komorovskog (Bronislaw Komorowski) dato je objašnjenje da Poljska nije uputila nikakve zvanične pozivnice pojedinim državnicima. Svojim partnerima u svetu Ministarstvo je poslalo samo notu  s pozivom na komemorativnu svečanost u Aušvicu. Ne samo u poljskoj javnosti, to je protumačeno kao diplomatski manevar da se izbegne da se lično pozove ruski predsednik Putin koji se na taj način „kažnjava“ zbog uloge u sukobu u Ukrajini.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...