Dekret Hruščova o Krimu je bio nezakonit i biće poništen

M. Lazarević

Gornji dom parlamenta Rusije namerava da poništi dekret iz 1954, kojim je Krim “prebačen” iz Rusije u Ukrajinu jer je bio u suprotnosti s tada važećim sovjetskim ustavom
(foto, Valentina Matvijenko, predsednica Saveta Ruske Federacije)

U Savetu Federacije, tj gornjem domu parlamenta Rusije, pokrenuta je inicijativa da se poništi odluka Politbiroa KP SSSR-a, odnosno dekret Prezidijuma SSSR-a kojim je Krim prešao pod upravu Ukrajine. To je saopštila predsednica ovog saveta Valentina Matvijenko i najavila da će ova “istorijska nepravda”  biti ispravljena na proleće.

Odluku da se Krim preda Ukrajini doneo je pre više od 60 godina tadašnji sovjetski lider Nikita Hruščov, pozivajući se na geografsku blizinu i ekonomske i kulturne veze ovog poluostvrva sa Ukrajinom, koja je potom realizovana dekretom Prezidijuma Vrhovnog sovjeta SSSR-a. Do tada je, tj od 1783. Godine, Krim pripadao Rusiji. Poluostrvo je, kao deo Ukrajine, faktički potvrdio tzv Budimpeštanski memorandum iz 1994. koji je Rusija potpisala zajedno sa zapadnim silama. Zanimljivo je da posle raspada SSSR-a predsednik Rusije Boris Jelcin nije uopšte postavio pitanje vraćanja Krima Rusiji na šta su, inače, ukrajinski čelnici bili spremni.  

Prema stavu Matvijenkove, odluka Hruščova je bila pogrešna i u suprotnosti s ustavom SSSR. 

“Odlučili smo da obnovimo istorijsku pravdu i da pripremimo za usvajanje nacrt zakona u kome će ta odluka biti proglašena za nezakonitu, kao korak bez pravne snage i pravnih posledica od trenutka donošenja”, izjavila je ona novinarima. Gornji dom parlamenta će se baviti Krimom jer su u njegovoj nadležnosti pitanja, povezana s promenom granica.

“Promenu granica Ruske Federacije bilo je moguće sprovesti samo s njenom saglasnošću, odnosno na osnovu referenduma. Ništa tako nije, međutim, učinjeno pa se zato radi o krajnje grubom kršenju ustava”, precizirala je ona zašto “pomeranje” Krima iz Rusije u Ukrajinu nije bilo u skladu sa ustavom.

Odluka ruskih senatora, kako dodaje Matvijenkova, Ukrajinu neće nimalo dotaći jer je Krim ponovo, još od marta ove godine, deo Rusije. Tu odluku Saveta federacije moraće da imaju u vidu međunarodni sudovi ukoliko bi eventualno raspravljali o martovskom, ponovnom pripajanju Krima Rusiji.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...