Kosovo ulazi u Savet Evrope

Nataša Jokić, Vesti.rs

Za sada od Srbije niko ne traži da prizna nezavisnost Kosova već „samo“ da ne ometa funkcionisanje Kosova kao nezavisne države
(foto, Hašim Tači)

Hašim Tači dolazi sutra u Strazbur gde će se u svojstvu ministra spoljnih poslova Kosova sastati sa generalnim sekretarom Saveta Evrope Torbjornom Jaglandom kako bi razgovarali o prijemu Kosova u ovu panevropsku organizaciju koja okuplja 47 država među kojima je i Srbija. Kako je Vestima rečeno, sastanak je organizovan na zahtev Prištine, a Tači će u Savet Evrope doći u pratnji konzula Kosova u Strazburu Edona Cane i šefa protokola.

Zvanično, sastanak će biti posvećen saradnji Kosova i Saveta Evrope koji i dalje uz reč Kosovo stavlja zvezdicu koja označava da je „svako pominjanje Kosova u saglasnosti sa rezolucijom 1244 UN bez prejudiciranja statusa Kosova“.

Kako stvari stoje, zvezdica će uskoro biti ukinuta jer su u toku završne pripreme za prijem Kosova u Savet Evrope što, prema izvorima Vesti, naročito podstiče Velika Britanija.

Pasivni posmatrač

Za sada od Srbije niko ne traži da prizna nezavisnost Kosova već „samo“ da ne ometa funkcionisanje Kosova kao nezavisne države.

Pasivno srpsko neodobravanje prijema Kosova u Olimpijski komitet i pripreme za ulazak u SE pokazuju da je Beograd prihvatio ovaj diplomatski model ponašanja.

Kosovo su kao nezavisnu državu do sada priznale 34 od 47 država članica Saveta Evrope, što znači da Priština, teoretski, ima dvotrećinsku većinu potrebnu za prijem. Prema pravilima Saveta Evrope o prijemu odlučuje Komitet ministara sastavljen od šefova diplomatija 47 država članica. Odluku donosi na predlog Parlamentarne skupštine Saveta Evrope koja plenarno zaseda svaka tri meseca u Strazburu.

Čekaonica za ulazak u EU

Kako su Vesti pisale, Kosovo je krajem 2012. otvorilo Konzulat u Strazburu čija je zvanična funkcija - konzularni poslovi u Francuskoj a nezvanična, misija za pripremu prijema Kosova u Savet Evrope. Početkom godine Kosovo je otvorilo pregovore o stabilizaciji i pridruživanju sa EU u isto vreme kada je Srbija otvorila pregovore o prijemu. Uz dominantni uticaj Nemačke, EU je uspostavila diplomatski model „spojenih sudova“ za Prištinu i Beograd kako bi ih podstakla da međusobno sarađuju umesto da se blokiraju.

To znači da Srbija ne može da napreduje u pregovorima o prijemu sa EU ukoliko i Priština istovremeno ne napreduje u pregovorima o stabilizaciji i pridruživanju i - obrnuto. Srbija i Kosovo biće integrisani u EU u odvojenim procesima i kao odvojene države.

Skori prijem Kosova u Savet Evrope sledi kao logični nastavak već otpočetog procesa evropske integracije Kosova u EU i otvaranja pregovora o stabilizaciji i pridruživanju početkom ove godine. Sve zemlje koje su otpočinjale proces evropske integracije postajale su prvo članice Saveta Evrope koji se nezvanično smatra čekaonicom za ulazak u EU.

Objavljeno: Vesti.rs, utorak 16.12.2014.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...