Erdogan: hrišćanske crkve spaja s politikom mržnja prema islamu

M.Lazarević

Turski predsednik tvrdi da svetski mediji sve više napadaju islam i njegovu državu i traži veću zastupljenost muslimana na svetskoj političkoj sceni i u Savetu bezbednosti UN
(foto, turski nosilac Nobelove nagrade za književnost Orhan Pamuk kritikovao je veoma oštro u intervjuu listu Hurijet “atmosferu straha koja vlada u Turskoj”)

Turski predsednik Redžep Tajip (Recep Tayyi) Erdogan ocenio je prilikom jučerašnjeg razgovora s turskim muslimanskim verskim prvacima da su islam i Turska “izloženi koncentrisanim napadima svetskih medija”.

“Otvaramo pitanja koja niko u poslednjih 200 godina nije postavio, zato nas svet napada”, rekao je Erdogan na ovom sastanku na kome je eksplicitno istupao kao liderski predstavnik, ne samo Turske, nego i svih muslimanskih zemalja sveta. 

On se ovom prilikom izjasnio za veću zastupljenost muslimana na svetskoj političkoj sceni i u tom kontekstu kritikovao Savet bezbednosti OUN zbog toga što u njegovom sastavu nema muslimanskih država.

“Nije tamo nikako zastupljen muslimanski svet”, ukazao je on i dodao da su to “uslovi iz Prvog svetskog rata koji moraju biti promenjeni”.

Erdogan  ocenjuje da je “spajanje crkve s politikom loše” i osuđuje hrišćanske crkve koje “imaju s politikom mnogo šta zajedničko” i “neguju jaku mržnju prema islamu”.

U vezi medija, dodao je da je on lično pod velikim pritiskom zbog svojih nedavnih izjava o ravnopravnosti muškaraca i žena koja je, po njemu neprirodna, kao i za tvrđenja da su Ameriku otkrili muslimanski moreplovci, znatno pre Kolumba.   

Napomenuo je da je bio kritkovan, takođe, i onda kada je tražio da izučavanje islama i časovi Korana budu obavezni “kao što je to fizika”.  Dodao je da će, verovatnio, biti kritkovan i zbog onoga što je rekao na ovom sastanku.

Erdoganovi sekularistički oponenti izražavaju sve češće, povodom ovakvih njegovih istupanja, bojazni za sudbinu odeljenosti crkve i države u Turskoj, kao i za republikanske ideale moderne turske države kojoj je temelje postavio 1923. Kemal Ataturk. 

Turski nosilac Nobelove nagrade za književnost Orthan Pamuk kritikovao je ovih dana u intervjuu listu Hurijet veoma oštro “atmosferu straha koja vlada u Turskoj” i “pritisak koji vrši islamsko-konzervativni režim na slobodu štampe”.      


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...