Moskva i Rijad se nisu dogovorili o smanjenju prozvodnje nafte

M. L.

Cena nafte reagovala odmah padom. Eventualni kompomis u OPEC bi se sastojao u doslednijem pridržavnju utvrđenih limita eksploatacije
(foto, sedište organizacije OPEC u Beču)

Predstavnici Saudijske Arabije i Rusije nisu se juče na sastanku u Beču dogovorili o snižavanju obima eksplotacije nafte koje bi moglo podržati cenu ove sirovine. U ovom razgovoru, dva dana pred Ministarsko zasedanje OPEC u glavnom gradu Austrije, učestovali su i predstavnici Meksika i Venecuele.

Cena nafte je odmah posle ovog sastanka na berzama reagovala padom. “Posle sastanka postaje sasvim jasno da Saudijci neće snižavanje eksploatacije i da tog snižavanja neće ni biti”, citira Rojters analitičara Džona Kildufa (John Kilduff) iz kompanje Egen Kepitl (Again Capital) Prema listu Vostrit džornal (Walstreet Journal) stvar, ipak, izgleda da ide ka kompromisu koji bi mogao voditi snižavnju isporuka tako što bi se sve članice OPEC dosledno pridržavale svojih utvrđenih limita eksploatacije.

Saudijska Arabija je najuticajniji član kartela OPEC i najveći izvoznik nafte na svetu. Prema venecuelanskom ministru energetike Rafaelu Ramirezu, koji je bio na saudijsko-ruskom sastanku, predstavnici ove dve zemlje su se složili da su cene ispod 80 dolara za barel nepovoljne. Sastanak, ipak, nije doneo nikakav dogovor o nekom koraku koji bi podržao cenu ove ključne sirovine.

Generalni direktor najveće ruske naftne kompanije Rosnjeft Igor Sečin upozorio je da Rusija ne može, zbog specifičnosti tamošnje eksplotacije, odmah prići smanjivanju proizvodnje nafte. Dodao je da, ipak, Rusija, gledano dugoročnije, može ograničiti proizvodnju.

“Rado bih istakao da sadašnje cene nafte nisu za nas kritične. Možemo odložiti neke projekte koji zahtevaju dosta kapitala”, izjavio je on posle ovog sastanka u Beču, dodajući da niske cene utiču na produkciju nafte u celom svetu. 

Cena severnomorske nafte Brent pala je sredinom ovog meseca na četvorogodišnji minimum od 76,76 dolara za barel. Od juna, pala je za oko trećinu. Prema ne malom broju analitičara, pad cena bi se mogao produbiti ukoliko se OPEC na sutrašnjem Ministarskom sastanku u Beču ne usaglasi o snižavanju produkcije za, minimalno, milion barela dnevno. Eksploatacioni limit OPEC sada iznosi 30 miliona barela dnevno.

Pad cena nafte je posledica dovoljne snabdevenosti tržišta, kao i bojazni zbog kretanja tražnje u Evropi i Aziji. Ruski list Komersant napisao je ovih dana da bi Moskva mogla smanjiti eksplotaciju nafte za oko 15 miliona tona godišnje, odnosno 300 hiljada barela dnevno. U septembru je prosečna dnevna prrdukcija nafte u Rusiji iznosila 10,6 miliona barela.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...