Američki tužioci u svetskoj poteri za borcima ISIL

Nikos Arvanites, Atina

ISIL je preuzeo mreže Al Kaide po zapadnoj evropi ali sada vodi i geopolitčki rat za teritoriju i naftne resurse koji donose veliki novac i mogućnost da se plate dobrovoljci, kupi oružje, plate mediji
(foto, kolona boraca ISIL organizacije, snimljena u januaru 2014. na teritoriji Iraka u provinciji Anbar)

Strategija ISIL-a je da ima širi i radikalni manevrski prostor svog delovanja. To podrazumeva da sebe, kao terorističku tvorevinu, definiše kroz teritoriju, oružane formacije, medijske strukture, pre svega na Zapadu, i značajnu finansijsku logistiku.

Vojska i teritorija

Islamska država (ISIL) regrutovala je oko 200.000 ljudi u svoju vojsku, što je daleko više od procene koje su dale zapadne obaveštajne službe, pre svega CIA koja je slala informacije da je  ISIL okupio između 20.000 i 32.000 „islamskih vojnika”.

Prvi strateški cilj je teritorija. ISIL kontroliše trećinu iračke i trećinu sirijske teritorije na kojima živi 10 do 12 miliona ljudi. Reč je o površini jednakoj teritoriji Velike Britanije što islamistima pruža mogućnost da regrutuju veliki broj ljudi.

isil mapa teritorija

Mapa teritorije gde se pojavljuje ISIL (ISIS)

Finansiranje i mediji

Drugi strateški cilj je jačanje finansijske strukture. Islamska „država“ ima dnevne prihode od preko milion dolara i pod njenom kontrolom se nalaze resursi i teritorije do sada nezabeleženih razmera u istoriji ekstremističkih organizacija.

Treći strateški cilj je virtuelno ratovanje ISIL-a i korišćenje intereneta za svoje medijsko delovanje i usmeravanje ka Zapadu   preko propagandnih video-poruka. ISIL ima časopis na engleskom jeziku a da bi maksimalno privukli pažnju zapadne javnosti.

Tužioci SAD na Balkanu, Bliskom istoku i u severnoj Africi

Četvrti strateški cilj je širenje mreža ISIL-a prema regionima gde imaju svoje strateške interese i regrutuju svoje pristalice. Upravo ova spoznaja, po oceni SAD i CIA, uticala je da SAD planiraju da pošalju sedamdesetak državnih tužilaca u četrnaest zemalja Balkana, Bliskog istoka i severne Afrike kako bi pomogli u "istrazi i privođenju pravdi stranih terorističkih boraca" ISIL-a. Sa Balkana to su Albanija, BiH, Hrvatska, Kosovo i Srbija. Pored njih, reč je i o neimenovanim zemljama severne Afrike i Bliskog istoka, "od Alžira i Maroka do zapada Afrike".

ISIL je preuzeo mreže Al Kaide po zapadnoj evropi ali sada vodi i geopolitčki rat za teritoriju i naftne resurse koji donose veliki novac i mogućnost da se plate dobrovoljci, kupi oružje, plate mediji i održava teroristička mreža po svetu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...