Podsećanje na vojnu huntu

Nikos Arvanites, Atina

Levičarske antiglobalisitčke demonstracije u Atini i Solunu
(foto, protestna povorka prošla je pored američke ambasade koju je štitilo oko sedam hiljada policajaca prošlog ponedeljka u Atini)

Ispred ambasade SAD u Atini vodio se pravi urbani  antiglobalsitički sukob oko 18.000 do 20.000 demonstranata, mahom sa levice, i oko 7.000 policajaca koji su se podsetili na godišnjicu studentskih demonstracija protiv vojne hunte Grčkoj 1973. i pada pukovničkog režima 1974. godine.

Demonstranti levice su ispred ambasade SAD palili zastave SAD i EU i time pokazali šta misle o današnjoj demokratiji i odnosu prema Grčkoj i podsetili da je pukovnički vojni režim u Grčkoj bio podržan od SAD i CIA. Protesti su bili i u drugim gradovima Grčke ali najviše pristalica levice bilo je u Solunu gde se okupilo oko 15.000 demonstranata.

atina-stud-secanje-prot

Demonstracije u Atini povodom sećanja na studentsku pobunu pre 41 godine protiv "pukovničkog režima" koji su podržavale CIA i SAD

Politički radikalizam u usponu

Iza antiameričkih demonstracija stoje radikalna krila levice ali i pristlaice SIRIZE kao i protivnici politke EU koji su i u levom i desnom politčkom krilui SIRIZE i Zlatne Zore.

U nastojanju da se politički, etnički i socijalni radikalizam  kontroliše, evropska komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem upozorila je, početkom 2014. godine, da se premalo članica Evropske unije u pravoj meri hvata u koštac sa tom pretnjom i ocenila da su Uniji potrebne „snažne, preventivne mere u borbi sa ekstremizmom u svim njegovim oblicima“.

Politički radikalizam  koristi sociljnu i ekonomsku krizu za  svoje delovanje. Radi se o širenju antiglobalsitčkog pokreta, kritici vladinih politka u kriznim državama EU i optužbama za udvoričko ponašanje prema birokratksoj politici Brisela ali i  kritici MMF kao i SAD koji se tretiraju kao glavni vinovnici  urušavanja nacionallnih ekonomija.

Demonstranti krive SAD

Na ovoj koncepciji udružuju se i levica i desnica, posebno radikalna krila. Levica kritikuje globalističku politiku sopstvenih vlada i kolonijalni status u odnosu na uticaj Brisela, MMF i SAD, a radikalna desnica koristi etničke i nacionalne motive u političkoj i ekonomskoj krizi da pritiska vlade zbog imigracione politike i porasta islamskog uticaja u državama EU.

Grčka se nalazi u „kriznom paketu“ EU sa viskom nezaposlenošću, velikim brojem imigranata, uticajem islamskog faktora ali i vidnim pritiskom MMF i EU na svakodnevni život građana Grčke. Za ovakav scenario krive su SAD - po mišljenu demonstranata u Atini, Solunu i drugim grčkim gradovima.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...