Kijev priznao: cilj nam je ulazak u NATO

M. Lazarević

O tome se dogovorila nova pertočlana vladina koalicija, mada je do skoro većina ukrajinskih političara uveravala svet da im je cilj “specijalni vanblokovski status”
(foto, Džozef Bajden, potpredsednik SAD i Arsenij Jacenjuk premijer Ukrajine, u Kijevu, 21. novembra 2014.)

“Stupanje u NATO je cilj Ukrajine. To je najnovija odluka političkih snaga nove većine o kojoj smo se upravo dogovorili u parlamentu”, napisao je juče ukrajinski poslanik Jegor Sobolev na jednoj od socijalnih mreža.

To je učinio odmah po potpisivanju koalicinog sporazuma koji je konačno prihvatilo pet stranaka nove većine, uključujući i Batkivščinu (Otadžbina) bivše premijerke Julie Timošenko koja se tome dugo odlučno protivila.

Nova doktrina izazvaće odgovor Moskve

“Radi se o novoj doktrini koja obuhvata stupanje Ukrajine u EU, kao i produbljenje saradnje s NATO s perspektivom punopravnog članstva u Alijansi”, citira agencija UNIAN Bohdana Červaka, šefa državnog komiteta za medije. A to je nešto što Moskva smatra nekom “crvenom linijom” preko koje se ne može dopustiti da Ukrajina pređe (pre nekoliko dana je portparol ruskog predsednika Vladimira Putina zatražio garancije Rusiji od Zapada da Ukrajina neće postati član NATO). Ako se potvrdi ovaj zaokret u Kijevu u smeru utvrđivanja stupanja u NATO kao jasnog cilja, to će verovatno ubrzo izazvati reakciju Moskve. 

Pada u oči da je sve do nedavno veći deo ukrajinskih političara uveravao svet o tome da Kijevu nije do ulaska u NATO nego samo do “specijalnog izvanblokovskog statusa”. U tome su se pozivali i na dokumente Državnog saveta bezbednosti iz 2007. i 2011. godine. U međuvremenu se situacija, ipak, izmenila.

To je na svoj način napomenuo američki potpredsednik Džoe Bajden (Joe Biden) koji je boravio ovih dana u Kijevu povodom godišnjice izbijanja nemira na Majdanu, već treći put za manje od godinu dana. On je u intervju ukrajinskim novinama Denj priznao “pravo Ukrajine da brani suverenitet od ruske agresije” i obećao vojnu pomoć Kijevu, mada  je ograničio, uglavnom, bar zasad, na vojna vozila, bez “smrtononosnih oružja”.

Pretnja naoružavanjem Ukrajine

Kijev o tome ima drugačiju predstavu. Porošenko je izjavio da se zalaže za mir u zemlji ali odmah dodao da nije protiv “totalnog rata” protiv Rusije. Bajden u Kijevu govori o pomoći, samo u džipovima i tome slično ali, prema izjavio portparola američkog Stejt Dipartmenta Džefa Ratkea (Jeff Rathke), “u igri je i dalje široka skala” mogućnosti za vojne isporuke Ukrajini, uključujući i smrtnosnosno oružje. 

Moskva je odmah reagovala na američko koketiranje s naoružavanjem Ukrajine - upozorenjem da bi promenu karaktera američkih vojnih isporuka Ukrajina shvatitila kao “korak ka destabilizaciji”. 

“To može ozbiljno uticati na ravnotežu u regionu”, izjavio je portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Aleksandar Lukaševič.

Kako upozoravaju ne samo ukrajinski mediji, Bajden je doputovao u Kijev, pre svega, radi razgovora s tamošnjim rukovodstvom o reformama i borbi protiv korupcije o čemu, međutim, gotovo da nije bilo ni reči u novinskim izveštajima o poseti.        

“Strah, gnev i razočarenje vladaju danas u Kijevu - celu godinu dana posle Majdana ostali su neispunjeni glavni zahtevi demenstranata”, piše ovim  povodom nemački dnevnik Tages Ancajger (Anzeiger).

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...