Šiitske pohvale iranskom komandantu u Iraku

Danijela Ćirović

Ono što nije uspeo Vašington sa svojim moćnim saveznicima i modernim oružjem u Iraku, pošlo je za rukom iranskom generalu Kasemu Sulejmaniju, ocenjuju analitičari bliski Hezbolahu. Sulejmani daje ne samo logističku podršku, već i učestvuje u sukobima, te su pripadnici iračkih mobilizovanih jedinica uspeli da potisnu džihadiste takozvane Islamske države u pojedinim delovima zemlje. Teheran tvrdi da Iraku nisu potrebne inostrane snage kako bi se isterali islamisti i ponovo uspostavio mir, te da su vazdušni udari Vašingtona i njegovih saveznika, tek „farsa“ i „parada“
(foto, Pripadnici iračkih snaga posle zauzimanja Al Sakhra - AFP)

Trebalo je da se general Kasem Sulejmani pozabavi organizacijom i taktikom u Iraku da bi konačno moglo da se kaže da džihadisti Islamske države nisu nepobedivi, već da se radi o „babarogi“ čija je snaga namerno „naduvana“, objavljuju bliskoistočni mediji, pozivajući se na borbe na litici Al Sakher.

„Islamska država nije superiorni entitet. To je organizacija sa odličnim borbenim sposobnostima, da, i raspolaže hiljadama boraca koji su spremni da umru. Ali nije nepobediva. Postala je ’babaroga’, smišljeno, kako bi se od grupe napravila ikona terora koju ništa ne može da uzdrma, a ipak je nedavno nadjačana. Ispalo je da je ID ’tigar od papira’“, piše libanski dnevnik Al Akhbar, blizak šiitskom Hezbolahu.

Iracki-vojnik-skida-zastavu-Islamske-drz-u-al--Sakhru

Irački vojnik skida zastavu Islamske države u Džaref al Sakhru (AFP)

„Istorijska dostignuća“ mobilisanih boraca

List navodi i da se sukobom u Al Sakheru nisu bavili američki i zapadnjački mediji, „kao ni arapski, koje finansira naftni profit“. A ono što se desilo na liticama Al Sakhera, dodaje ovaj dnevnik, može da se ubroji u „istorijska dostignuća“ mobilisanih boraca koji su organizovani u više vojnih frakcija, među kojima su brigade Hezbolaha, „Liga pravednih“, „Badr organizacija“, „Saraja al Salam“. General Sulejmani, komandant Kuds jedinica Iranske revolucionarne garde, označen je glavnim „herojem“ Al Sakhera. Njegova logistička pomoć iračkim snagama, pa i učešće u bitkama, više nije tajna, a to je upravo dovelo do tvrdnje da „horde Islamske države“ ne samo da mogu da budu pobeđene, „već i njihove vođe mogu da se nateraju da se poniženi povlače“.

Imajući ovo u vidu, navodi list, vrhovni lider Islamske republike Irana Ajatola Ali Khamenei rekao je iračkom premijeru Hajderu al Abadiju sledeće:

„Verujemo da je Irak, njegova Vlada i narod a naročito omladina, sposoban da porazi teroriste i ponovo uspostavi bezbednost. Nema potrebe da inostrane snage budu prisutne u zemlji.“

Dobrovoljci-u-kamionima

Dobrovoljci u kamionima koji su se letos priključili iračkim snagama (Rojters)

Džaref al Sakher ili „trougao smrti“

Džaref (litica) al Sakher nalazi se u proviniciji Babel, na obroncima oblasti Faludža koju drži ID, na pola puta između Bagdada i Karbala a džihadisti Islamske države koristili su ga kao uporište iz kojeg su se suprotstavljali šiitskom jugu Iraka. Ovaj predeo dobio je od 2003. nadimak „trougao smrti“, odakle, kako se veruje, potiče najviše automobila-bombi koje su poslate u Bagdad. Džaref al Sakher je 2010. postao poznat kao „prestonica na jugu“ organizacije Islamska država Iraka i Sirije, iz koje je i potekla takozvana Islamska država. Posle pada Mosula, ISIS je smatrao da je, imajući ovu oblast, „držao nož, zariven u šiitsku stranu“. Al Akhbar podseća i na brojne napade na šiitske gradove, ubijanje vernika i rušenje svetih mesta, „što u medijima nije zauzelo bitniji prostor“.

Za vreme Sadama Huseina, Džaref al Sakher bio je poznat kao stecište kriminalnih grupa i narko-dilera. „Čak je i Sadam zaobilazio ovaj predeo“, navodi list. Prema pojedinim izvorima, sada je američka vojska saopštila iračkim zvaničnicima da neće moći da odbrani ovu oblast jer je teren nepogodan, prekriven starim palminim drvećem i krcat borcima ID-a. Ono što nisu mogli Amerikanci, piše Al Akhbar, „učinio je Sulejmani“.

Kada je saznao za poraz, vođa ID-a Abu Bakr al Bagdadi navodno je naredio da nijedan pripadnik ne sme živ da padne u ruke iračkih mobilisanih snaga, te su Sulejmanijeve jedinice naišle na desetine tela koja su bila spaljena ili bačena u reku.

„Iako je Amerika napravila međunarodni savez za borbu protiv ID-a u Iraku i Siriji, ona nije uspela da oslobodi nijedno jedino selo, bilo u Iraku ili Siriji. Za to vreme, jedinice iračke narodne mobilizacije preuzele su inicijativu na terenu, u raznim delovima Iraka, što se desilo u Amirli pre Džarefa al Sakhera, a sada i u Sad al Azimu, Džalauli i Al Saadiji“, piše bejrutski dnevnik.

Kasem-Sulejmani-(desno,-bez-kape)

Kasem Sulejmani (desno, bez kape) među borcima u iračkoj Amirli (ABNA)

Teheran ponudio pomoć Bagdadu

Iranski državni mediji objavili su nekoliko dana pre ovog opširnog izveštaja Al Akhbara, da je Teheran stavio na raspolaganje Bagdadu svoju pomoć u borbi protiv džihadista. Potpredsednik Irana Ešak Džahangiri istakao je da se u borbi protiv terorizma moraju upotrebiti „sva sredstva“.

Iran je od juna ove godine pomagao iračke Kurde dostavljajući oružje, te davao savete Bagdadu, ali je odbijao da prizna da su poslate i kopnene trupe. Zvaničnik iranske vojske je, međutim, u septembru zapretio napadom unutar Iraka, ukoliko se islamisti približe granici sa Iranom. Mesec dana kasnije državna televizija je objavila fotografiju generala Kasema Sulejmanija na iračkom frontu, među kurdskim jedinicama.

Oblak-dima-Kobani-u-Siriji,-nakon-americkog-napada

Oblak dima nad Kobanijem u Siriji, nakon američkog vazdušnog napada (Rojters-Al Arabija)

Osim toga, iranske vlasti odbile su da se pridruže međunarodnoj koaliciji u vazdušnim napadima protiv ID-a, već zagovaraju regionalnu podršku režimima Iraka i Sirije. Džahangiri je sada istakao da su udari američke koalicije „parada“ i optužio Vašington da „ne preduzima konkretne korake“ kako bi se uskratila finansijska pomoć džihadistima. Zvaničnici Teherana sve su glasniji i u osudi SAD da je čitav poduhvat vazdušnih napada farsa, jer upravo „Amerika i njeni saveznici dostavljaju oružje, municiju, hranu i medicinsku opremu militantima Islamske države“, tvrdeći da su iračke jedinice deo ovakve „pošiljke“ zaplenili u Džalauli. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...